Zout Veerse Meer grootste succes Met een cruiseschip op zoek naar je wortels Extra hinder voor het verkeer f door werkzaamheden aan de A58 Werken in de Zorg Een PZC Donderdag 30 april 2009 33 Gebiedsproject gaat in lagere versnelling p nog twaalf jaar verder. door Rinus Antonisse middelburg - Bijna vijftig jaar na de afsluiting is het water van het Veerse Meer weer zout en helder. Het is de succesvolste maatregel die is uitgevoerd binnen het pro ject Rondom het Veerse Meer. Nu nog een waterpeil dat 's winters niet meer verlaagd wordt en dus het hele jaar hetzelfde is, vinden de meeste deelnemers aan een mi ni-enquête over de eerste resulta ten van het gebiedsproject. Dat loopt nog twaalf jaar door. Wel op een lager pitje dan afgelopen jaren, toen achttien maatregelen en pro jecten in gang werden gezet. Naast het verzouten van het water door aanleg van doorlaatmiddel Katse Heule, betreft het onder meer bouw van de tweede brug over de Zandkreeksluis, aanleg van fiets- en wandelvoorzieningen, zandstrandjes, aanwijzing van duikplekken, bouw van aanlegstei ger Veerse Gatdam en bij Kortge- ne, inrichting van zeeaaskwekerij bij Wolphaartsdijk, samenwerking en vernieuwing van recreatiebedrij- ven en de restauratie van de scheepswerf in Arnemuiden. Met medewerking van de provin cie wordt de komende tijd ingezet op de herinrichting (recreatie en natuur) van de Veerse Gatdam en een herinrichting van het gebied romdom de Schengekreek (water, 1^ Dankzij maatregelen en projec- ten is voortgang geboekt met een facelift van het gebied rond om het Veerse Meer, met verzil- ting als het grootste succes. landbouw, natuur en landschap). De gemeenten zijn aan zet voor projecten rondom Amemuiden (woningbouw, recreatie) en Wol- phdartsdijk (recreatie, watersport, verkeersontsluiting), herinrichting havengebied Kamperland en de groen-blauwe slinger op Noord-Be veland (landschap en recreatie). De deelnemers aan de enquête hebben ook een wensenlijst opge steld. Laag scoort het idee om drij vende woningen te bouwen (het meer is al zo vol, oevers minder goed bereikbaar). Hoog scoort het wegnemen van gevaarlijke punten in de fietsroute Schotsman-Ruiter- plaat. Ook wordt gepleit voor een betere controle op naleving van de vaarreglementen, het bevorderen van de schelpdierkweek en toe staan van overnachten (met één tent per boot) op de eilanden in het meer.. Het invoeren van liggeld voor boten die geen vaste ligplaats in de havens hebben (ook op de ei landen) kan op steun rekenen. De geënquêteerden zijn verdeeld over de vraag of natuur en recrea tie met elkaar in evenwicht zijn. Een aantal wil meer natuur, ande ren zijn daar (fel) op tegen. Amerikanen van Nederlandse afkomst bezoeken Zeeland. door Ondine van der Vleuten middelburg - Cruiseschip Salvinia ligt woensdagmiddag te glimmen in de zon, aan de Middelburgse Loskade. Tess Beukema uit Chica go, Illinois, stapt net aan boord, sa men met nog zo'n vijftig andere Amerikanen met Nederlandse wortels. Henk Witte, zelf emigrant van de tweede generatie, heeft een reisbureau in Grand Rapids, Michi gan, en organiseert al 35 jaar van dit soort reizen. j Het gezelschap keert terug van een stadswandeling in Middelburg. Hans Krabbendam van het Roose velt Study Center heeft de cruise- gangers meegenomen langs plek ken die op de een of andere ma nier met Amerika te maken heb ben. 's Ochtends heeft Krabben dam drie gloednieuwe publicaties van het Roosevelt Study Center ge presenteerd, met stadswandelin gen in Vlissingen, Middelburg en 'Much more water than we expected! Where does all this water come from?' F. Veere langs 'Amerikaanse' plek- ken. Veel opvarenden hebben meer dan één band met Nederland. Don Bussies bijvoorbeeld: zijn zoon leeft in het Amerikaanse stad je Zeeland, veel van zijn familiele den komen uit Holland, Michigan, zelf woont hij in een very Dutchy town: Janison, bij Grand Rapids. Tess Beukema heeft haar Neder landse achternaam te danken aan haar echtgenoot. Haar meisjes- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het verkeer op de A58 moet in de week van maan dag 4 tot en met maandag 11 mei rekening houden met omleidin gen. Er wordt de hele week aan de weg gewerkt. De asfaltlaag wordt hersteld. Van maandag 4 tot en met vrijdag 8 mei wordt gewerkt tussen de Vla- ketunnel en Vlissingen. Op het grootste deel van de weg is één rijstrook beschikbaar voor het ver keer. Daar geldt een snelheidsbe perking. Tussen de afrit 's Gravenpolder en knooppunt de Poel is de weg in de richting van Vlissingen helemaal dicht in de avonden en nachten van woensdag op donderdag en donderdag op vrijdag. De afslui ting duurt van 20.00 tot 6.00 uur. Het verkeer moet rekening hou den met vertraging. Van vrijdag 8 mei 20.00 uur tot en met maandagochtend 11 mei 6.00 uur is de A58 compleet afgesloten tussen Heinkenszand en Middel burg. Dat komt omdat er gewerkt wordt aan het nieuwe viaduct bij Nieuw- en Sint Joosland. Het was volgens Rijkswaterstaat niet mogelijk om beide werkzaam heden te combineren. Het werk wordt uitgevoerd door twee aanne mers. Don Bussies, een van de Amerikanen met Zeeuwse wortels, op het dek van cruiseschip Salvinia aan de Loskade in Middelburg. foto Mechteld Jansen naam Dijkstra verraadt de Neder landse afkomst van haar vader. Af gelopen zaterdag kwamen zij aan op Schiphol, daarna scheepten de Amerikanen zich in. De Keuken hof was de eerste stop, gevolgd door Rotterdam, de Kinderdijk, Dordrecht - met vanwege het Cal- vijn-jaar extra aandacht voor Re formatie, Bruinisse (waar het heel hard regende), Middelburg, Vlissin gen en Zierikzee. Wat op Tess het meeste indruk gemaakt heeft? Het water! Zo veel water! „Much more water than we expected! Where does all this water come from?" Koninginnedag wordt doorge bracht in Willemstad en dan is de reis al bijna over. Zaterdag gaat het vliegtuig terug. speciale bijlage op 27 mei Adverteren? Bel (076) 5312 277 segmentteam@bndestem-pzc.nl www.bndestem-pzcadverteren.nl WeGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35