die uit de brieven sprak schokkend' Aanhoudingen voor overval en autodiefstal Expositie in museum Arnemuiden 'Zij hadden ook een moeder' W PZC Donderdag 30 april 2009 27 'Eigenlijk had Arnemuiden nooit beschoten mogen worden, het was 'De Duitse artsen hebben ook burgers uit Arnemuiden gered in het immers een Lazaret Gertrude vait de Ketterij hospitaal. Zie maakten geen onderscheid Gertrude van de Ketterij foto Ruben Oreel Zij hadden ook een moeder in Arnemuiden belicht de kant van omgekomen Duitse soldaten. Een kleine expositie, waarachter groot menselijk leed schuil gaat. door Annemarie Zevenbergen Franz Kiener. Slechts een naam op een houten kruis. Omgekomen in het lazaret Arnemuiden in 1944. Zijn naam kom je tegen op de tentoon stelling Zij hadden ook een moeder in 't Stadthuys in Arnemuiden. Een expositie die een niet alle daags onderwerp belicht; de omge komen Duitse soldaten in het Laza ret Arnemuiden. Zelfs nu nog roept die invalshoek hier en daar weerstand op in het dorp, vertelt Gertrude van de Ket terij. Zij heeft het historisch onder zoek voor de tentoonstelling ver richt. „Sommige bewoners van Ar nemuiden waren niet blij met on ze keuze. Maar, zoals de titel van de tentoonstelling al aangeeft, ook die soldaten hadden familie; moe ders, vrouwen, broers of zussen. De studente geschiedenis bracht samen met haar broer Klaas uren door in het Zeeuws Archief met het fotograferen van documenten die betrekking hebben op de Duit se soldaten. De wanhoop die uit sommige brieven spreekt, vond Gertrude 'schokkend'. „We heb- De werkgroep Arnemuiden Lazaret heeft de tentoon stelling 'Zij hadden ook een moeder' samengesteld. De ex positie bestaat uit beelden die de laatste dagen van Duitse soldaten in Arnemuiden belichten. Zo'n 130 Duitse soldaten overleden in Arnemuiden, ver van huis en haard. Het museum van Arnemui den wil ook die kant van de oor logsgeschiedenis voor het voetlicht brengen. De tentoonstelling wordt morgen om 10.30 uur geopend. Museum Arnemuiden 't Stadthuys, Langstraat 35 Openingstijden: vanaf morgen tot en met 1 november elke woens dag- en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor groepen op af spraak. Vandaag ook open. www.museumarnemuiden.nl Hoe de zieken verzorgd moeten worden, valt op te maken uit deze Sanitats- bibel, die te zien is in museum 't Stadthuys. Haar broer Klaas wijst op een luchtfoto uit die tijd en het is in derdaad duidelijk te zien. Getrude: „Wij laten de andere kant van de oorlog zien. Iedereen kent de verhalen over de geallieer den en weet waar de begraafplaat sen zijn, maar hoe zit dat met de Duitse soldaten die in het lazaret stierven? Veel van hen waren nog zo jong, achttien, negentien jaar en moesten vechten. In de jaren vijftig zijn ze hier vrewliikp opgegraven en vitzcujKt overgebracht naar de Duitse begraaf plaats in Yssel- steyn. „Maar wie waar ligt is niet duidelijk. De eer ste zeventig soldaten die in Arne muiden zijn begraven, kregen nog een naam met kruis, de anderen daarna niet meer." Oom Cees herinnert zich de verha len van mannen die hielpen bij de opgraven. „Dat was een vreselijk werk. De soldaten lagen niet in kis ten. Alles stonk en overal werd on gebluste kalk gestrooid. Maar ze hebben nu tenminste wel een defi nitieve plaats, bij elkaar." ben bijvoorbeeld de brief van een vrouw gevonden die drie jaar na de oorlog nog steeds niet wist wat er met haar man gebeurd was of waar hij gebleven was. Ze had van kameraden van hem gehoord dat hij met verwondingen was overge bracht naar Lazaret Arnemuiden. Maar verder wist ze niets. Dat is toch heel triest." Lazaret Arnemuiden werd in sep tember 1944 in gebruik genomen en opgeheven in november datzelf de jaar, na de be vrijding van Arne muiden. Gertrude: „De zogenaamde Sanitatskompanie van de 70 Infan- terie-Division werkte er met onge veer 200 man, waaronder drie art sen. Zij waren verantwoordelijk voor zo'n 700 tot 800 gewonden. De Rode Kruiskolonne van Arne muiden werd gebruikt om de ge wonden te vervoeren. Vanaf de schepen, die gewonden vanuit Zeeuws-Vlaand eren aanvoerden, en voor het vervoer naar de ver schillende locaties in het dorp." Oom Cees van de Ketterij, ook be trokken bij het museum, vult aan: „Die Rode Kruisjongens hebben de meest vreselijke verwondingen gezien." De geschiedenisstudente vertelt verder: „In de openbare lagere school, die aan de Nieuwlandse- weg stond, zat de operatiekamer en het Duitse hospitaal. Verder werden de kleuterschool en de christelijke basisschool gebruikt om gewonden te verplegen. In de gereformeerde kerk werden ook ge wonden verzorgd, net als in drie barakken bij de ingang van het dorp aan de Nieuwlandseweg, vlakbij de begraafplaats." „De Duitse artsen hebben ook Ar- nemuidse burgers gered, zeker bij de beschieting van Arnemuiden. Ze maakten geen onderscheid tus sen soldaten en burgers. Ze ope reerden iedereen. Ik heb overigens niet kunnen achterhalen waarom Arnemuiden als lazaret werd aan gewezen. Dat was waarschijnlijk een tactische zet omdat het zo dicht bij de Sloedam lag. Volgens de Conventie van Genève mocht het niet aangevallen worden. De aanval door de geallieerden is voor mij ook niet duidelijk. Een vergis sing, zoals velen zeggen, of een be wuste actie? Het was vanuit de lucht heel duidelijk te herkennen als lazaret omdat er op de gebou wen grote rode kruizen stonden." Die Rode Kruisjongens hebben de meest verwondingen gezien' cees van de Ketterij Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG Segeersstraat 64 MIDDELBURG VLISSINGEN - De politie heeft de af gelopen weken zeven personen in de leeftijd van 17 tot 22 jaar uit Vlis- singen en Oost-Souburg aangehou den op verdenking van dief ;tal en vernieling van auto's. Zeker één van hen, een 19-jarige Souburger, wordt ook verdacht van het medeplegen van een over val op een 64-jarige man in Oost-Souburg, in november vorig jaar. De man werd rond half acht 's avonds in zijn woning aan de Dongestraat overvallen door drie personen. Hij werd daarbij be dreigd met een wapen. Uit de wo ning werden diverse goederen weg genomen, waaronder sieraden en geld. De 64-jarige Souburger liep bij de overval lichte verwondingen op. De aangehouden personen zou den in de afgelopen vier maanden in Vlissingen en Oost-Souburg een flink aantal auto's hebben gesto len. Nadat ze met de wagens had den gereden, lieten ze deze geheel vernield achter. Een aantal auto's is zelfs in brand gestoken. De ze ven verdachten worden met twaalf van dit soort zaken in ver band gebracht. De politie sluit niet uit dat meerde re aanhoudingen zullen volgen in zowel de zaak van de overval als de diefstal/vernieling van de au to's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29