PZC Duinen in polder bij Westkapelle Vlissingen wil van Belgen leren JF M w^w I M#| WALCHEREN 26 25 26 Kwijt ^m9g& ■-■*:•/, 1 Iff 11 felJI B IA 8 B wl Expositie Arnemuiden over omgekomen Duitse soldaten Walchers inbrekersduo voor jaren achter de tralies Donderdag 30 april 2009 Tip? walcheren@pzc.nl In de komende jaren moet de wind het landschap boetseren. door Henk Postma westkapelle - Duinen in de pol der? De gedaantewisseling die Westkapelle-Vroon de afgelopen maanden heeft ondergaan, doet wat kunstmatig aan. Achter de zee dijk zijn de afgelopen maanden bergen zand op de kleigrond ge kiept. Daarmee voltrok zich een volgende fase in de ombouw van de polder tot 'natuurgebied'. Een jaar geleden leek het even alsof het karwei er al op zat. De graafmachi nes waren nauwelijks weg of er dienden zich horden nieuwe be woners aan. Vogels van velerlei pluimage streken neer in een nieuw landschap van schraal gras land, watervlaktes, platgestreken klei, bossages en rietkragen. Inmiddels is een goed deel van die negentig hectare natuur bedolven onder een dikke laag zand, dat af gelopen jaar uit zee is opgezogen. Daarmee is de herinrichting vrij wel voltooid. Het is de bedoeling dat het zand de komende jaren op natuurlijke wijze inklinkt, ver stuift en met duinvegetatie be groeid raakt. „De wind moet het landschap boetseren", zegt flora- en fauna-onderzoeker Piet de Keu- ning van Staatsbosbeheer. Zodat het landschap er straks weer uit ziet als vele eeuwen her, toen er nog geen zeedijk was, en zich ach ter strandwallen een laag duinland schap uitstrekte dat overging in nat grasland. Dat wegstuiven van het zand mag ook weer niet te hard en te snel gaan. Anders is straks niet alleen het hele vroon, maar ook Westka nt Het nieuwe natuurgebied West- kapelle-Vroon is deels volgekiept met zand. Dat moet de komende jaren verstuiven, zodat een vroonduingebied ontstaat. pelle zelf volledig met stuifzand be dekt. De afgelopen weken zijn daarom windschermen van wil gentenen in de nieuwe duintjes ge plant. Het provinciebestuur dat in belang rijke mate voor het project verant woordelijk is, deed afgelopen week nog weer eens een duit in het zakje. Er werd bijna zeven ton uitgetrokken (waarvan de helft uit Brussel) voor voorzieningen die het nieuwe natuurgebied 'beter be- Ieefbaar' moeten maken, ook voor 'mensen met een functiebeper king'. Daartoe is inmiddels bij de Hoge- weg, aan de kant van de polder een terp opgericht. Daarin bevindt zich een gatenwand van geroest staal, die als vogelkijkpunt fun geert. Langs het hele gebied loopt een ruiterpad. Er is een stukje wandelpad, en er staan wat pick nickbankjes. Er komen nog wat af rasteringen. Hier en daar wordt nog wat gegraven of opgehoogd. En dan, zegt boswachter Christ Mollenberg, kan de natuur het werk afmaken. Er is nog wel discussie over de Ho- geweg. Die snijdt het natuurgebied in twee langgerekte stukken. De provincie wil er een fiets- en wan delpad van maken. Het dorp wil er met de auto blijven rijden. Het nieuwe natuurgebied Westkapelle-Vroon is voor een groot deel onder dikke lagen zeezand bedolven. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk vlissingen - Het Russische Tagan rog is nog maar net afgestoten en de stedenband met het Zuid-Afri kaanse Govan Mbeki wordt nu af gebouwd, maar de gemeente Vlis singen heeft alweer iets nieuws be dacht: een duoband met de Bel gen. Tijdens de voorjaarsconferentie in Oostende heeft het Vlissingse colle ge kennisgemaakt met het plaatse lijke stadsbestuur. „Een havenstad met dezelfde problemen als Vlis singen", aldus wethouder Frans Prins. „En daarom denken we veel van elkaar te kunnen leren." Dat blijft niet bij Oostende. Vlissin gen praat ook met andere Bel gische steden - waaronder Antwer pen - over samenwerking, zodat ze samen Europese subsidies kunnen binnenhalen. Van een echte ste denband, zoals met steden in ont wikkelingslanden, is in die zin dus nog nauwelijks sprake. De stedenband met Ambon staat overigens nog wel overeind. Ster ker nog: de Molukse stad krijgt vol gende maand Vlissingers over de vloer. Omdat burgemeester Wim Dijkstra niet kan, gaat Prins er als loco-burgemeester naartoe om de overeenkomst voor een visserijpro ject te tekenen 'en de banden nog eens aan te halen.' ZEEUWSE Vooruit, ze mochten best een spel computer, die twee broertjes uit Kloetinge. Als ze dan ook nog maar gewoon buiten speelden, hun huiswerk maakten, en af en toe een boek lazen. Van die afspraak kwam weinig te recht; de ouders zagen zich al snel gedwongen om harde maatregelen te nemen. Als het gecomputer te Tip? redactie@pzc.nl veel werd, verstopten ze de spelcom puters ergens. De broertjes sloegen terug: om het verstoppen tegen te gaan, verstopten zij hun spelcom puters éérst, zodat de ouders zich de moeite konden besparen. De laatste weken is het voor het eerst in maanden rustig in het huis: niemand weet meer wie de computers waar verstopt heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27