Traditie koninklijk lintje bestaat ruim 200 jaar iih 2- m <1% Verrassing voor brandweerduo Bekijkdevideoopwww.pzc.nl/video PZC Donderdag 30 april 2009 I 15 Burgemeester is spil bij het aanvragen van een koninklijke decoratie. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De traditie van een koninklijke onderscheiding bestaat ruim 200 jaar. Koning Lodewijk, zetbaas van zijn broer Napoleon Bonaparte in Holland, stelde in 1806 de Orde van de Unie in. Bij de vorming van het Koninkrijk der Nederlanden werd in 1815 de Orde van de Nederlandse Leeuw ingesteld, die drie graden kent: rid der grootkruis, commandeur en ridder. Deze onderscheiding is voor mensen met bijzondere ver diensten van zeer bijzondere aard. Een treetje lager is de Orde van Oranje Nassau (sinds 1892), die zes graden heeft: ridder grootkruis, grootofficier, commandeur, offi cier, ridder en lid. De meeste gede coreerden worden lid (zesde graad). Bij de herziening van het decoratiestelsel in 1996 verdwenen de eremedailles in goud, zilver en brons. Iemand komt in aanmer king wanneer hij of zij zich gerui me tijd bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de samenle ving. In sommige gevallen kan ie mand ook vanwege 'bijzondere of zeer uitzonderlijke verdiensten' in zijn werk worden onderscheiden. Veertig jaar of langer ergens in dienst zijn volstaat niet. In beginsel kan iedereen voorge dragen worden voor een koninklij ke onderscheiding. Dat moet bij de burgemeester van de woon plaats van betrokkene. Die bepaalt of een aanvraag wordt ingediend (voor lintjesregen 2010 moet dat al vóór 1 september). De commissa ris van de koningin en het kapittel voor de civiele orden geven advies. De minister die het aangaat doet een voordracht en de koningin te kent een koninklijk besluit. Een burgemeester kan ook zelf actief zijn bij het opsporen van te decore ren inwoners. Ook traditie is dat het uitreiken van een lintje voor een betrokkene met grote geheim zinnigheid wordt omgeven. Het moet een verrassing zijn, al gaan er de laatste tijd stemmen op, daar meer openheid over te betrachten. Naast de civiele orden en de huisorde van Oranje, kent Neder land ook een aantal (militaire) dap perheidsonderscheidingen. Lintjesregen 2009 Koninklijke onderscheidingen In vier van de in totaal negen graden in de Orden van Oranje-Nassau en de Nederlandse Leeuw zijn dit jaar onderscheidingen verleend: 1Lid in de Orde van Oranje-Nassau (damesuitvoering) 2. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau (herenuitvoering) 3. Officier in de Orde van Oranje-Nassau (herenuitvoering) 4. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (herenuitvoering) Draagtekens Draagtekens zijn kleine strikjes die op dagelijkse kleding worden gedragen in plaats van de modelversierselen. De draagtekens van de orden en graden op een rij. ORDE VAN ORANJE-NASSAU 3049 429 Commandeur Ridder Officier Mé ji, Ridder Grootkruis ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW 12 Ridder Commandeur Ridder Grootkruis aantal verleende onderscheidingen in 2009 A. van Eenennaam, Nieuw- en Sint Joosland Lid in de Orde van O.N. Meer dan twintig jaar vrijwillig brandweerman in Vlissingen-Middelburg. J.A.M. Fellowes-van der Voort, Ril land. Lid in de orde van O.N. Doet al meer dan dertig jaar vrijwilligers werk, brengt bezoekjes aan oude ren. Collectant Hartstichting. DJ. Fluijt, Sirjansland Lid in de Orde van O.N. Diverse functies in hengelsport, wildbeheer, dorpsraad en dorpshuis. Mede-initiatiefnemer buurtbus. L.G. Van Driel, Westdorpe Lid in de Orde van O.N. Directeur van zorgcentra Bachten Dieke en Vremdieke en actief be trokken bij W Ria en Den Dijk. L. van den Driest-Eshuis, Oost-Sou burg Lid in de Orde van O.N. Werkt mee aan kerkdiensten in zorgcentrum de Zoute Viever in Sou burg, waar ze ook zieken bezoekt. K. I. Eelman-Lukaart, Zonnemaire Lid in de Orde van O.N. Functies binnen cliëntenraden van Cornelia en Allevo zorgcentra en bij Vrienden van de Cornelia. A. van den Ende, Borssele Lid in de Orde van O.N. Lid van de vrijwillige brandweer Borsele gedu rende drieëndertig jaar, van 1974 tot 2007. P.JJ. Everaert, Terneuzen Lid in de Orde van O.N. Verdienstelijk op het gebied van ker kelijk leven, koorzang, ouderenzorg, welzijn en belangenbehartiging. J. Eger, Kerkwerve Ridder in de Orde van O.N. Diverse functies in politiek, vak bond, t.b.v. luchthaven Rotterdam en 4 mei herdenking Overschie. J.P. van Engelen, Burgh-Haamstede Lid in de Orde van O.N. Onbezoldigd koster RK-kerk gedu rende ruim 20 jaar en vrijwilliger bij verzorgingshuis Duinoord. Aantal onderscheidingen per provincie 39 Nederlandse Antillen Aruba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15