Het heeft Hare Majesteit behaagd Vrouwen en lintjes, het blijft tobben Arilko Hoeveel lintjes per provincie? mannen vrouwen 1 2 Donderdag 30 april 2009 PZC Het decoratiestelsel werd in 1995 herzien om te zorgen dat niet voornamelijk mannen de versierselen opgespeld krijgen. Tot 2008 groeide het aantal vrouwen dat een lintje krijgt, maar dit jaar is er weer een daling. Het streven om meer vrouwen te laten meedelen in de lintjesregen stokt. Dit jaar ontvangen bijna 1.200 vrou wen een koninklijke onder scheiding, 21 minder dan vorig jaar. Bijna 2.400 mannen krij gen een lintje. Geen enkele vrouw schopt het tot de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 2008 waren er dat nog twee. Twaalf mannen mogen zich wel met die eretitel tooien. De algelopen jaren zijn verwoe de pogingen gedaan om meer vrouwen en allochtonen de ver sierselen op te spelden. Eind vorige eeuw was slechts één op de tien gelauwerden van het vrouwelijke geslacht. Het deco ratiestelsel is in 1995 mede om die reden herzien. Zo kunnen nu ook vrijwilligers in aanmer king komen voor een konink lijk schouderklopje. Tot 2008 ging het bergop waarts, met 35 procent vrouwe lijke ontvangers. Maar nu is de klad er in gekomen. In 2009 is 30 procent van de gedecoreer den vrouw. De bekendsten onder hen zijn schrijfster Marion Bloem (Offi cier in de Orde van Oranje Nas sau) en de Utrechtse jazz-zan- geres Denise Jannah (Ridder in de Orde van Oranje Nassau). „Wij zijn afhankelijk van de voordrachten uit de samenle ving", zegt Orchida Bachnoe van het Kapittel voor de Civie le Orden. „We weten dat burgemeesters, en onlangs ook minister Ter Horst van Binnenlandse Za ken, enorm hun best doen om ook vrouwen voorgedragen te krijgen, maar het blijft moei lijk." Onder vrijwilligers is het aan deel vrouwen nog redelijk, stelt Bachnoe, maar in het ho gere segment zijn er nauwe lijks vrouwen te vinden. „Het is ontzettend jammer dat geen enkele vrouw de Orde van de Nederlandse Leeuw ontvangt." Naar de reden kan zij alleen maar gissen. „In Nederland zijn vrouwen in hogere en top functies ondervertegenwoor digd. Het is logisch dat je zoiets dan ook terugziet in de voor drachten." Het Kapittel wil het er niet bij laten zitten. Het eerder gehou den landelijke seminar 'Lintje zoekt vrouw' krijgt binnenkort een vervolg op provinciaal ni veau, om 'het vuurtje branden de te houden'. De provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Noord-Hol land zijn het meest vrouw vriendelijk wat de lintjesregen betreft. Daar werden respectie velijk 242, 232 en 165 vrouwen onderscheiden. De Nederland se Antillen scoren uitstekend: de helft van de gedecoreerden is daar vrouw. Dit jaar is er opnieuw een stij ging van het aantal vrijwilli gers dat in de prijzen valt: 3.489 mensen die zich in hun vrije tijd inzetten voor een or ganisatie of goed doel hebben een lintje gekregen. Dat zijn er 56 meer dan vorig jaar. 100 200 2. Zuid-Holland 3. Noord-Holland 4. Gelderland 5. Limburg 6. Overijssel 7. Utrecht 8. Friesland 9. Groningen 10. Zeeland 11. Drenthe jlÉHMiiMMtlMMtlHMti 12. Flevoland MUiMMUUUtè 13. Aruba mum*#****"* 14. Ned. Antillen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12