i nieuwbouw De wijk waar ik opgroeide in de jaren zestig, had een centraal ketelhuis. Nu zouden we het Spartaans noemen. Maar toen ging de centrale verwar ming op t april resoluut uit en op t oktober weer aan. Hoewel dat ook een vorm van collectieve verwarming was, is het onvergelijkbaar met die van nu. Zomer en winter comfortabe le temperaturen en een enorme mi lieuwinst. Zo is het tegenwoordig ge regeld. door Ina Kuik SenterNovem, agentschap van het ministerie van Economische Zaken, ziet de ge meente Breda als een goed voorbeeld als het gaat om collectieve verwarming. Collectieve verwarming kent twee vormen. De stadver- warming en de wijk- of blokverwarming. Merei Wa genaar, Manager Duurzame Energie bij SenterNovem, een agent schap van het ministerie van Economi sche Zaken, weet er alles van. „Stads verwarming maakt gebruik van een grootschalige centrale warmteprodu- cent. Dat kan de restwarmte van de in dustrie zijn. Het kan ook een aparte centrale zijn, waar biomasa zoals snoei- en tuinafval wordt gestookt om warmte te genereren. De Paradepaardjes In het Bredase project Nieuw Wolts- laar, opgeleverd in 2007, hebben bijna alle 366 koop- en huurwoningen een individuele warmtepomp, die aangeslo ten is op het collectieve bronwarmte distributienet van Eneco. Ook dit sys teem levert warmte en koude via vloer verwarming en warm tapwater. De ge meente Breda schreef de randvoorwaar den voor. Voor de bouw van de wonin gen is gebruik gemaakt van milieuvrien delijke materialen. Ook De Heinsiushof in Breda geldt, van wege het vooruitstrevende energiecon cept, als paradepaardje binnen de wijkver nieuwing. centrale staat aan de rand van de stad. De warmte wordt getransporteerd naar kleinere centrales. Daar wordt de energie weer op de juiste temperatuur en naar de huizen gebracht." Bij wijk en of blokverwarming kan ook ge bruik gemaakt worden van restwarmte of een bioketel. Steeds populairder wordt echter de WKO, de warmte-kou- deopslag, die werkt met warmtepom pen. De voordelen van collectieve ver warming zitten vooral in de CO2 re ductie. De milieuwinst is groot als het gaat om restwarmte of duurzame warmte uit bijvoorbeeld biomassa. Tweede voordeel is het collectief inko pen van energie, dat zou goedkoper kunnen zijn. Let wel, zou kunnen zijn, want de aanleg van het netwerk voor deze systemen vergt een hoge investe ring. Daarom wordt collectieve verwar ming vooral in nieuwbouwprojecten gebruikt. De bescherming tegen te ho ge kosten is sinds kort geregeld in een warmtewet die het 'niet-meer-dan-an- ders-principe' hanteert. Welk systeem er in de nieuwbouw ook wordt ge bruikt, de kosten voor de koper of voor de huurder moeten hetzelfde zijn als voor een bewoner met een eigen cv-ketel. Een terechte bescherming, want de bewoner van een huis met col lectieve verwarming kan immers niet zelf kiezen voor een energieleveran cier. Het laatste, minder grote nadeel, is dat er bij collectieve verwarming meestal wordt afgezien van het aanleg gen van een gasnet, zodat mensen ge dwongen zijn om elektrisch te gaan ko ken. In de jaren zeventig is er, na de tweede oliecrisis, al veel onderzoek gedaan naar grootschalige collectieve verwar ming. Nu staat de verwarming op wijk- en gebouwniveau, vanwege de milieuwinst, weer hoog op de agenda. „De politiek zou kunnen sturen op de meest duurzame oplossing", aldus Wa genaar. „De gemeente Breda is een goed voorbeeld voor de rest van Neder land. De gemeente schrijft in nieuw- bouwplannen voor hoe groot de mi lieuwinst moet zijn. Projectontwikke laars die in de race willen blijven, moe ten dus met creatieve energievoorzie ningen komen." Steeds vaker kiest men in nieuwbouw- plannen voor een warmte-koudeop- slag. Een systeem dat verwarming en agsissr Merei Wagenaar warm water regelt, maar ook koelte in de zomer. Hoe werkt het? De warmte of de koelte wordt door het klimaatsys teem uit de bodem gehaald. Op twee plaatsen worden diepe grondwater bronnen geboord. Via de ene bron wordt het grondwater onttrokken en met warmtepompen via een voedingsnet in de woningen af gegeven. In de andere bron wordt het voor verwarming of koeling gebruikte water weer teruggepompt. Als het erg koud is, ondersteunen hoogrende mentsketels de warmtepompen. Ook het tapwater wordt verwarmd via der gelijke ketels. In de woning is geen cv-ketel meer nodig. Alle vertrekken worden 's winters via de vloer ver warmd. In de zomer neemt het koele water, dat via de leidingen in de vloer wordt gepompt, de warmte uit de wo ning op. Zo blijven alle ruimtes ook in de warme zomermaanden op een aan gename temperatuur. Gelukkig staat het woord collectief al leen voor de aan- en afvoersystemen. De bewoners van de woningen heb ben allemaal een thermostaat zodat de koukleumen een tandje bij kunnen zet ten en de koelbloedigen het met een graadje minder kunnen doen. Ook voor de rekening geldt geen collectief Iedere woning heeft een meter en de bewoner rekent af wat hij heeft ver bruikt. Klaar voor de toekomst! woningen voor senioren op de verniêuwde website van Marsaki

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91