nieuwbouw Het besluit is er: ik wil een nieuwbouwwoning. Dan rijst de vraag of je in zee gaat met een projectontwikkelaar en een huis koopt in een compleet nieuw te bouwen wijk of dat je een speurtocht opzet naar het perfect gelegen vrije kavel waarop je een huis laat neerzetten naar eigen smaak. door Catlijne Akkermans Een droom voor velen: een vrijstaand huis met wat ruimte er omheen. Het helemaal zelf invullen van je bouwplan is de ultie me droom voor veel men sen. Maar de kosten zijn wel een stuk hoger dan nieuwbouw via een projectontwikke laar. Wanneer je kiest voor bouwen, dan kom je vaak uit bij een project waar tientallen of zelfs honderden nieuwe huizen gebouwd worden en waarbinnen de diversiteit minimaal is. Alles ligt van tevoren vast. Dit is door gaans wel voordeliger dan bouwen op een vrij kavel. Eigen inbreng en aanpas singen zijn evenwel mogelijk maar die worden dan uiteraard doorberekend aan de klant. Wil je je nieuwbouwhuis wat meer een eigen gezicht geven, dan kun je kie zen voor het kopen van een vrij kavel en daarop gaan bouwen. Dat kan ge heel naar eigen wens, zolang je je maar houdt aan de gemeentelijke regels. Met een zelfgekozen architect en aannemer kun je je droomhuis ontwerpen en rea liseren. Daar hangt een prijskaartje aan en in deze economische tijden is dat minder populair. Maar er zijn ande re manieren om tóch op een vrij kavel een luxe woning te kunnen bouwen en tegelijk de kosten te drukken. Bij voorbeeld met een 'ladenplan'. Je kiest hierbij uit verschillende ontwerpen die 'in de la liggen' en gestandaar diseerd zijn. Bouwbedrijf Allure Bouw uit Rijssen richtte onlangs Concept Wonen op, dat voorziet in dit soort woningen. Erik Blonk van Concept Wonen: „De jarenlange ervaring in de bouwsector hebben we gebruikt om in kaart te brengen wat de populairste woningen zijn. Aan de hand daarvan hebben we een aantal vaste ontwer pen uitgetekend die nu aan eigenaren van vrije kavels worden gepresenteerd. Deze woningen zijn groter en luxer dan die binnen nieuwbouwprojecten maar wél een stuk goedkoper. Je hoeft het wiel niet steeds opnieuw uit te vin den: de constructie berekenen en de te keningen maken gebeurt eenmalig. Daarom worden deze huizen ook veel sneller gebouwd, binnen twaalf weken zijn ze sleutelklaar. Een bijkomend groot voordeel hier aan is dat je zo veel minder lang dubbele lasten hebt." De prijzen van deze woningen liggen tus sen de 225.000 en 250.000 euro en de grootte van de huizen varieert van 800 tot 900 kubieke meter. Omdat de wo ningen gestandaardiseerd zijn, kan er ook niks aan het ontwerp veranderd worden. „Maar dat is ook niet nodig. De woningen zijn luxe genoeg. Zo zit er een grote garage bij en standaard vloerverwarming", vertelt Blonk. Con cept Wonen werkt in heel Nederland en houdt maandag 20 april tussen 16 en 20 uur een informatiebijeenkomst in het Van der Valk hotel in Goes. Een andere manier om relatief goed koop je eigen kavel te bebouwen is col lectief particulier opdrachtgeverschap, kortweg CPO. Dit wil zeggen dat je met een groep potentiële bouwers sa men een project ontwikkelt en reali seert zonder winstoogmerk. Bouwen met je toekomstige buren dus. De ge meente stelt grond beschikbaar, je koopt daarvan een kavel en zoekt ge lijkgestemden om je eigen wijk van de grond te laten komen. Samen stap je als opdrachtgever op een architect en aannemer af. Hanny Stappers van werkgeversorgani satie Bouwend Nederland: „CPO is enorm in opmars. Het is goedkoper dan wanneer je in je eentje gaat bou wen én het is daarbij ook gewoon heel leuk om samen met anderen je eigen wijk op te zetten. Het sociale aspect speelt daarin dus een grote rol. Je ziet dat er al hechte clubjes ontstaan voor dat de daadwerkelijke bouw nog maar begonnen is. Deelnemers overleggen met elkaar wat ze willen en je kunt er samen een leuk thema aan hangen. Bij voorbeeld de 'jaren dertig stijl', kind vriendelijk of ecologisch wonen." Als je het een beetje slim aanpakt met el kaar, kun je ver onder de marktprijs gaan zitten. CPO is ideaal voor starters omdat de kavels ook wat kleiner kun nen zijn. Je onderhandelt samen over de grootte van je gewenste perceel. Stappers: „Ook voor de bouwbedrij ven is het verfrissend om met CPO-deelnemers in zee te gaan. Ze hebben één op één contact met de di recte klanten in plaats van te werken met grote projectontwikkelaars. Het is een leuke variatie in het werkpakket voor de meeste bedrijven. Wij stimule ren dat vanuit Bouwend Nederland door de collectieven en de bouwers sa men te brengen via bijvoorbeeld infor matiedagen." Internet is een ideaal middel om je te organiseren. Kijk bijvoorbeeld op www.breda.nl en zoek 'CPO' De ideale woon omgeving vinden! Concept Wonen: luxe woningen die gestandaardiseerd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89