Maximum voor gift aan partijen blijft Cannachopper ruikt hennep vanuit de lucht PZC Woensdag 29 april 2009 7 De cannachopper kwam gisteren voor het eerst in actie. Het leidde tot arrestaties. foto Marcel Antonisse/ANP Ter Horst ziet niets in voorstel van Raad voor het Openbaar Bestuur. DEN HAAG - Minister Guusje ter Horst (PvdA - Binnenlandse Za ken) houdt vast aan haar voorne men om schenkingen aan politie ke partijen aan een maximum te binden. De minister gaat daarmee in tegen een - ongevraagd - advies van de Raad voor het Openbaar Bestuur (Rob). Die vindt dat politieke partijen en politieke bewegingen ongelimi teerd giften moeten kunnen ont vangen, mits bekend is wie wat aan hen heeft geschonken. Vol gens de Raad heeft een maximum weinig zin omdat dat op diverse manieren ontdoken kan worden, bijvoorbeeld door een hoog be drag in delen te schenken. De mi nister wil echter vasthouden aan een maximumbedrag, liet zij giste ren weten bij de presentatie van het advies 'Democratie vereist par tijdigheid'. Wel gaf Ter Horst aan dat het be oogde maximum van 25.000 euro 'niet in steen is gebeiteld'. Een wetsvoorstel van die strekking ligt nu bij de Raad van State voor ad vies. Minister Ter Horst ziet ook niets in de aanbeveling van de Rob om voortaan het aantal dona teurs mee te laten tellen bij de toe kenning van subsidie aan politieke partijen. Die geregistreerde dona teurs zouden dan ook zeggen schap moeten hebben over bijvoor beeld het partijprogramma, aldus de Raad. Ter Horst: „Dan bestaat het gevaar dat naarmate je meer geld schenkt, je meer invloed krijgt." Politieke bewegingen zonder le den, zoals de Partij voor de Vrij heid en Trots op Nederland zou Minister Ter Horst houdt vast aan een maximum van 25.000 eu ro per gift aan een politieke par tij. 'Maar het is niet in steen ge beiteld', stelt de minister. den met het Rob-advies alsnog in aanmerking kunnen komen voor een overheidsbijdrage. Nu dient een partij voor subsidie minimaal duizend leden te hebben. In het advies velt de raad een hard oordeel over de traditionele politie ke partijen. Die zijn veel te veel op elkaar gaan lijken en hebben zich de afgelopen decennia vervreemd van de samenleving. Nog maar 2,5 procent van de Nederlanders is lid van een politieke partij. De Rob vindt dat politieke par tijen zich veel nadrukkelijker moe ten profileren. „Nieuwe ideologi sche veren zijn broodnodig", stelt de raad vast. Daarnaast zouden partijen veel meer moeten samen werken met de 'alledaagse demo cratie', zoals wijken in steden die om meer zeggenschap vragen. Ook lokale politieke groeperingen zouden meer subsidie moeten krij gen. Nu worden zij benadeeld, om dat zij niet in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd. Zij grijpen daardoor naast subsidies voor de opleiding van raadsleden en partij functionarissen. Een aparte subsi die is nodig, aldus de Raad. Subsidie partijen Een politieke partij krijgt subsi die als z& minstens duizend le den telt. De hoogte wordt on der meer bepaald door het ze teltal en het aantal leden. Verder dient een partij dona ties boven 4500 euro open baar te maken als die van een bedrijf of instelling komen. Een particuliere gift mag geheim blijven. Subsidiebedragen aan partijen in de Tweede Kamer in 2007: CDA: 3,6 min euro, PvdA: 3,2 min euro, WD: 2,2 min euro, SP: 2,1 min euro, GroenLinks: 0,96 min euro, Christenunie: 0,93 min euro, SGP: 0,71 min euro, D66: 0,65 min euro, Par tij vd Dieren: 0,46 min euro. Nieuw middel in strijd tegen georganiseerde hennepteelt. DOETINCHEM - De politie heeft een nieuw middel in de strijd tegen de georganiseerde hennepteelt: de 'cannachopper'. Een mini-heli die hennep ziet en ruikt vanuit de lucht. Gisteren was de eerste vlucht van de mini-helikopter in de Achter hoek en meteen was het raak. Vijf verdachten werden aangehouden aan de Geurinkstraat in Silvolde. De cannachopper is een bestuurba re mini-helikopter die door de po litie zelf is ontwikkeld. Met geur- en beelddetectiemateri- 'aal kan het nieuwe speeltje hen nep vanuit de lucht opsporen. Hij is onbemand en kan op een af stand van honderd kilometer wor den bestuurd. „Schoorstenen, openstaande dakramen en pijplei dingen zijn niet langer veilig", zegt Jan Aandewiel, politiechef van het district Achterhoek. De helikopter beschikt namelijk over een zogenaamde 'afzuigkap'. Hiermee kan hennep op enkele meters afstand worden geroken. Het opsporen van hennep op ba sis van reukdetectieapparatuur is niet nieuw. In november 2008 is de politie al gestart met het testen van de 'cannasniffer'. Dit apparaat bevat sensoren die de geur van hennep herkennen. De mini-helikopter beschikt ook over warmtecamera's waardoor overmatig warmtegebruik kan wor den waargenomen. Op een moni tor kan live worden meegekeken en het beeldmateriaal kan als be wijs dienen. De lage kosten vormen het groot ste voordeel van de onbemande helikopter. De politie kon tot op heden alleen gebruik maken van een bemande helikopter. „Met het uurtarief van een bemande heli kopter kun je nu een hele dag vlie gen", zegt Aandewiel. Volgens hem maakt de cannachop per geen inbreuk op de privacy. „Reukwaarneming vanuit de lucht is bij mijn weten toegestaan." laarlijks wordt twee miljard euro verdiend aan de hennepteelt. Ter vergelijking: in de bloemensector gaat er ongeveer vijf miljard om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7