Tips voor de fin nieuwbouw www.marsaki.nl Illustratie Fabienne de Lange Een droom wordt werkelijk heid: u gaat een huis kopen. En geen bestaande woning maar eentje waarvan u de allereerste bewoner zult zijn. Wellicht gaat u zelfs aan de slag op een vrij kavel en kunt u de woning geheel naar eigen smaak vanaf de grond opbouwen. door Catlijne Akkermans Zoals bij iedere grote aan schaf zijn er ook bij de aan koop van een huis een aan tal zaken waar je rekening mee moet houden op het ge bied van de financiering. Zeker in deze economische tijd is het belangrijk om te zorgen dat het kostenplaatje goed overdacht is en dat er zich geen verras singen aandienen. Een paar deskundi ge adviezen, overal vandaan geplukt. Allereerst wellicht een inkopper, maar toch een o-zo belangrijke vraag de iede re potentiële koper zichzelf moet stel len: Kan ik het wel betalen? Notaris J.P. Loof uit Terneuzen: „Dat lijkt heel simpel ja, maar vergis je niet. Mensen raken soms echt in de problemen door overschatting van hun eigen financiële situatie. Denk aan het kopen van een huis op twee inkomens. Als je nu koopt en over drie maanden begint met bouwen, is dat al vlug. Er gaat veel tijd in zitten en je bent al gauw negen maanden verder voordat de bouw af is. Je financiële situatie kan er dan in eens heel anders uitzien, velen raken hun vaste baan kwijt momenteel. De markt verandert nu voortdurend." Met dat laatste doelt Loof ook op de eventuele verkoop van het oude huis. „Mensen rekenen soms op een te stevi ge overwaarde op de huidige woning. Maar je kunt beter wat lager gaan zit ten met je prijs, zodat je straks niet in de problemen komt door een onver kocht huis en dus door dubbele las- Anders Het kopen van een kavel en daarop gaan bouwen is significant anders dan naar een bestaande woning verhuizen. Je koopt aan de hand van een fictieve tekening en het is lastiger om het fi nanciële plaatje van tevoren compleet dicht te timmeren. Je krijgt te maken met verschillende partijen zoals een ar chitect en een aannemer. Het wensen pakket kan tijdens de bouw nogal eens veranderen. Toch maar die andere keu fQmarsaki Extra makkelijk op regio zoeken! op de vernieuwde website van Marsaki ken, liever alsnog vloerverwarming., wijzigingen kosten altijd geld. „Tegen vallers en onvoorziene kosten zijn er al tijd bij het bouwen van een huis. Zorg daarom voor een gedegen voorberei ding", adviseert Loof Ook de schijn baar voor de hand liggende kosten zo als die van de verhuizing zelf, de in richting van het interieur en het aan leggen van de nog kale tuin onder schatten mensen nogal eens. Goed advies Een goede voorbereiding is dus het hal ve werk. Daarbij hoort het inwinnen van goed advies en hypotheekoffertes vergelijken. Zeker in het geval van nieuwbouw zijn er extra aandachts punten. Een groot struikelblok is bij voorbeeld het renteverlies dat om de hoek komt kijken bij nieuwbouw. Het bedrag van de hypotheek die je afsluit voor het nog te bouwen huis wordt niet direct op je rekening gezet zoals in het geval van aankoop van een bestaan de woning, maar wordt in een bouw- depot gestort. Daaruit wordt de koop som van de grond en alle overige bouwtermijnen/-kosten gefaseerd be taald. Je ontvangt rente over dat depot bedrag maar betaalt tegelijkertijd ook rente over de hypothecaire lening. In het begin kan dit gelijk zijn, maar naarmate de bouw vordert, en er dus steeds meer geld uit het depot gaat, wordt de rente die je ontvangt minder en blijft de rente die je betaalt over je (hypotheek)bedrag gelijk. Hierdoor ontstaat renteverlies. Pieter Jacobs, ma kelaar bij Van de Water in Breda: „Ge middeld is de bouwtijd van een wo ning veertien maanden maar dat kan ook rustig twee jaar worden. Naarma te de bouwtijd langer is, zal het rente verlies oplopen. Hou daarom altijd re kening met vier tot zes procent extra in je lening om dit op te kunnen van gen." Veel beren op de weg dus, voor wat be treft de financiëring van nieuwbouw huizen. Maar overheid en bedrijven proberen tijdens de kredietcrisis men sen over de streep te trekken met aller lei regelingen en lokkertjes. Zo heeft de provincie Noord-Brabant een subsi die in het leven geroepen van vierdui zend euro voor collectief particulier op drachtgeverschap, oftewel bouwen met je toekomstige buren. Bouwbedrijven willen overbruggings kredieten aanbieden om zo de zorgen van mensen weg te kunnen nemen over het niet kunnen verkopen van de huidige woning. Wanneer bij oplevering van het nieu we huis de oude koopwoning nog niet is verkocht, krijg je normaliter dubbele lasten. Op dat moment ben je vaak nog twee hypotheken aan het aflossen. De Nederlandse bouwsector roept om een plan om een fonds op te richten, zodat de kopers van een nieuwbouw huis de garantie hebben dat hun oude woning verkocht kan worden met geld uit het fonds. Hun bestaande woning zou dan in ie der geval nog negentig procent van de marktwaarde opbrengen. En tot slot is ondernemersorganisatie Bouwend Ne derland druk in conclaaf met overhe den en bouwbedrijven om maatrege len in het leven te roepen die consu menten meer vertrouwen moeten ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77