nieuwbouw Snelle jongens... Stroompje Gemis Niet zo maar Lepeltjes Persoonlijk Het forumge sprek met de proiectontwik- keiaars en Gedeputeerde Van Waveren. Foto's Ronald den Dekker „Veel mensen hebben nog steeds een heel verkeerd beeld van projectontwikke laars. Ze denken dan aan snelle jongens.... Natuurlijk zijn er ook wel gelukszoekers, speculanten. Maar als projectontwikke laar moet je vooral geduld hebben, mana gen. De menselijke factor in de gaten hou den en samenwerken." Citaat Jan Sips „We proberen als provincie de corpora ties te ondersteunen. Om te zorgen dat de nieuwbouwmarkt blijft stromen. Ook al is het dan op het moment een dun stroompje." Citaat Harry van Waveren „Wat er op het moment gebeurt, raakt de Zeeuwse economie natuurlijk ook. Dat kan niet anders. Ik mis de steun van de landelijke overheid voor de bouwwereld. Daar hoor je bijna niets over in de politie ke discussie." Citaat Ruud de Baar financieel deskundige Coos van den Ouden heeft meegebracht, krijgt bijval als hij stelt dat ook op dit punt creativiteit geboden is. Al zal niet elke onderneming zo goed bij kas zitten dat het mogelijk is het bestaande huis op te kopen van een nieuwbouwklant, zoals Ar- cus doet. Ook Sips geloofd in dat soort (tijde lijke) maatregelen: „De consument vertrouwen geven is belangrijk. Mensen willen ook zien wat ze ko pen." Een mooie bruchure met ar tists impressions legt het dus af tegen een plan waarbij de eerste woningen al te bekijken zijn terwijl de rest nog moet worden gebouwd. „Het denkpro ces is wat dat betreft grondig veran derd", verzekert de AM-directeur. „Men sen pikken geen mooie verhaaltjes meer, dat zie je al langer", put De Baar van ROM Marsaki uit zijn ervaring. „Dat is ook veel spannender om op in te spe len", vult DPP-directeur Bij de Vaate aan. De heren zijn het er roerend over eens dat niet alleen de projectontwikkelaars steeds beter moeten luisteren naar de be hoefte van hun klanten. „De makelaar moet z'n nieuwe rol zoeken, opnieuw ruilhandelaar worden", deponeert Van Vuuren zijn visie op huizenbemiddeling. Als de gedachtenwisseling op z'n eind loopt laat ook hij zich overtuigen dat het Zeeuwse beeld toch in elk geval verschilt van de Randstad. „Vooral daar zie je het fout gaan", verzekert Bij de Vaate. Sips to vert een schatting voor het inzakken van de bouwmarkt uit de hoed. „Hier verko pen we nog zo'n vijftig procent, elders is het misschien tien." Dat klinkt realistisch, beaamt Van Vuu ren. „Maar het belangrijkste is: wat doen we daarmee?" „We waren hier al gewend wat harder te rennen", lacht Bij de Vaate. „Inventiviteit? Daar hebben wij altijd al naar gekeken. Nu doen ze het allemaal. Maar feit is dat je in Zeeland nu eenmaal niet zo maar honderden woningen ver koopt." Citaat Marco bij de Vaate „Wij komen uit de leisuresector (ontspan ning), dus kijken er een beetje anders te genaan. Ontzorgen, daar draait het om voor de consument. Die wil zich niet met van alles en nog wat bezighouden. Wij ver kopen een compleet pakket, desnoods mét interieur. Van huizen tot lepeltjes. Ja echt: lepeltjes." Enrico de Koster „Ik geloof niet dat het in Zeeland heel an ders werkt dan bijvoorbeeld in T\vello. Uiteindelijk draait het bij projecten om de persoonlijke relatie, de juiste man op de juiste plaats. Weten dat je met iets goed bezig bent en bereid zijn naar elkaar te luisteren en aanpassingen te doen. Mis schien komt dat doordat wij oorspronke lijk uit het advieswerk komen." Ad van Vuuren „Ie moet inzetten op kwaliteit, kwaliteit en nog eens kwaliteit!" „Kwaliteit in plaats van kwantiteit", pikt Ruud de Baar van ROM Marsaki aan. Er komen nog andere pluspunten ten op zichte van andere delen van het land op tafel. De provinciebestuurder schudt ze zo uit de mouw als Sips aanhaalt dat zijn bedrijf op de Emigratiebeurs opvallend veel aandacht trok. „Zeeuws-Vlaanderen heeft een enorm oppervlak en toch maar 100.000 inwoners. Dat is uniek", haakt hij in op de wervende kracht van 'rust, veiligheid en ruimte'. Buiten de provincie bestaan daarover nog steeds misverstanden. „Als wij met ons management team in Zeeland verga deren hoor je al snelboek maar een ho telletje'. Maar Zeeland is goed bereikbaar is vrijwel filevrij." Arcus heeft soortgelijke ervaringen met het Veerhavenproject in Kruiningen. „Dat loopt als een trein. Mensen die uit Dordrecht komen, ontdekken dat ze maar op veertig minuten van hun vroe gere woonplaats zitten." Het zijn zaken die de mannen moed ge ven. Van Waveren ziet het ook bij de ont wikkelingen rond Goes en bij de Kanaal zone, waarvover hij 'redelijk optimis tisch' is. Maar het gezien de snel nade rende vergrijzing in het hele land is het een illusie te denken dat Zeeland elders massaal bevolking zal wegtrekken, waar schuwt hij. „Misschien dat het nog wel erg aantrekkelijk is voor een jong gezin." Vertrouwen De realiteit is echter - en ook daarover bestaat grote eensgezindheid- dat de hui zenmarkt gebukt gaat onder grote onze kerheden. Zoals het ondernemers past, gaan zij niet 'op de handen zitten' tot de overheid daarvoor met oplossingen komt. Arcus-topman De Koster, die zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73