Dood waart rond op de werkvloer PZC Engel heeft ook wel eens vrij spotters verdienen leuk Meer vermogen minder uitstoot FNV: 'Doden door trage registratie stoffen' ajob nl Telefonische kieslijst slechtzienden Mededeling lees vind leef 4 Woensdag 29 april 2009 PZC jjiet Tóvota Optimal Drive Toyota Optimal Orive op do Auris. Optimaal profiteren van VICKIs betere prestaties en lagere kosten. TEST>>> Zie de test op toyota.nl Today Tomorrow Toyota TOVOTA OPTIMAL DRIVE Distributeur Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota. DEN HAAG - Mensen die slecht zien, kunnen de kandidatenlijsten voor de komende Europese verkie zingen beluisteren via een speciaal telefoonnummer. Ook kunnen ze de kandidatenlijs ten in braille of grote letters bestel len. De kieslijsttelefoon is vanaf 18 mei bereikbaar via het nummer 0800-444 4443. De verkiezingen voor het Europees parlement zijn op 4 juni. l.v.m. Koninginnedag is onze afdeling Lezersservice op donderdag 30 april vanaf 12.00 uur niet meer bereikbaar. y PETER Europa is traag met de registratie van gevaarlijke stoffen. Daardoor kunnen die nog tientallen jaren vrij de Europe se markt op en dat kost in de nabije toekomst onnodig veel extra doden en geboorteafwijkingen. Dat zei FNV-bestuurder Leo Hartveld gisteren in Amster- door Miriam van den Brand Dat rijden met een hef truck gevaarlijk kan zijn, is simpel voor te stellen. Maar ook een reorganisatie levert risico's op. Des kundigen willen meer aandacht voor 'werkgerelateerde sterfte'. Peter Wiedijk (62) heeft in 1999, het jaar dat hij precies 35 jaar in dienst is bij een jachtwerf in Uit geest, al een tijdje last van hoofd pijn, misselijkheid en vergeetach tigheid. Hij doet onderhouds- en reparatie- werk met polyester, maar de klach ten nemen zo toe, dat hij moet stoppen. Tijdens het onderzoek om vast te stellen of hij de 'schil dersziekte' heeft, die wordt veroor zaakt door het werken met oplos middelen, wordt een tumor op zijn stembanden ontdekt. Hij over lijdt in 2008. Zijn vrouw is teleur gesteld, de werkgever laat nooit wat van zich laat horen. Beroepsziekten en werkgerelateer de ongevallen kosten in Nederland jaarlijks zeker rond de 2.600 men sen het leven, zo blijkt uit onder zoek. Wereldwijd zijn er dat 2 mil joen. „Dat betekent dat elke 15 se conden ergens op aarde een werk nemer sterft", zegt Leo Hartveld van het FNV-bestuur. „In Neder land zijn het er meer dan drie keer zoveel als het aantal verkeersdo den." Het probleem mag dus wel wat meer aandacht krijgen, vindt de vakbondsfederatie. Daarom hield de FNV gisteren een bijeen komst over arbeidsgerelateerde sterfte op Workers Memorial Day, een initiatief dat is komen over waaien uit Canada. Hartveld on- hulde voor het FNV-hoofdkantoor in Amsterdam een plaquette met een gedicht om de slachtoffers te gedenken. Het verband tussen overlijden en werkzaamheden is soms overdui delijk. Zo'n honderd mensen ko men elk jaar om bij ongevallen, bij voorbeeld met machines, ladders of heftrucks. Een van de ergste on gelukken was dat in de Amercen- trale, waarbij in 2003 vijf mensen omkwamen toen een steiger in stortte. Maar hoe zit het bij het werken met chemische stoffen, zoals Peter Wiedijk dat deed, werken met as best of in ploegendienst? De nega tieve effecten openbaren zich pas jaren later, waarna het aantonen van een verband met het werk las tig is. Asbestslachtoffers weten daar alles van. Hetzelfde geldt voor minder voor de hand liggende be roepsziekten als stress en depres sie, zegt Jan Popma, onderzoeker arbeidsomstandigheden bij het Hugo Sinzheimer Instituut. „Men sen ontwikkelen hart- en vaatziek ten door stress. Bij een op de vijf bedrijven bestaat een probleem met pesten, maar ook reorganisa ties brengen risico's met zich mee. Niet iedereen kan omgaan met de onzekerheid." De mensen die getroffen worden door beroepsziekten verdwijnen vaak uit beeld, zegt Popma. „Er is teleurstellend weinig informatie over dit probleem. Het lijkt wel of niemand er naar omkijkt." Gert van der Laan van het Neder lands Centrum voor Beroepsziek ten vindt de werkgerelateerde sterf te 'een onderschat probleem'. „Neem de dierenarts die omkwam tijdens de uitbraak van de vogel pest. Kippenboeren en hun fami lies werden gevaccineerd, maar de kippenruimers en dierenartsen niet. Daar werd niet aan gedacht." De hoop is dat het aantal asbest slachtoffers afneemt, nu bekend is hoe kankerverwekkend de stof is. Helaas liggen nieuwe sluipmoorde naars op de loer, zegt Popma. Een beschermengel is ook wel eens vrij of een kop je koffie drinken. Die boodschap van de Stich ting Consument en vei ligheid moet werknemers op het hart drukken veilig te werken. De nokkenaspersen van DAF Trucks in Eindhoven hadden een goed veiligheidssysteem. Als de deur van het hek werd geopend, stopte de machine. Maar er was nogal eens een kleinigheidje mis met de pers en iedere keer de ma chine weer opstarten nadat het probleem was opgelost, kostte tijd. Dus werd het systeem onklaar ge maakt, met medeweten van lei dinggevenden. Dat werkte prima, totdat in 2007 een 31-jarige man bekneld raakte en stierf DAF werd dit jaar veroordeeld tot een boete van 55.000 euro. Volgens Cees Meijer van Consu ment en Veiligheid wordt er veel gedaan aan het veiliger maken van machines, maar te weinig aan het bewust maken van mensen. In opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid begon Consument en Veilig heid dit jaar de Alerta-campagne in een aantal branches, waaronder de jachtbouw, intern transport en de metaal. Meijer: „We maken dui delijk dat een beschermengel, Aler- ta, ook wel eens een kopje koffie gaat drinken. )e kunt wel denken dat je de regels kunt overtreden, omdat je best weet hoe ver je kunt gaan, maar een ongeluk zit in een klein hoekje." IK W|(- LATER GEIxjKKHS WORDEN Spot iemand voor één van onze vacatures én jij ontvangt een flinke bonus. Commando's vrijuit voor vechtpartij disco ZELL AM SEE - De rechter in de Oos tenrijkse plaats Zeil am See heeft gisteren bij gebrek aan bewijs ne gen Nederlandse militairen vrijge sproken van deelname aan een vechtpartij in oktober 2007. In een disco in Zeil am See kregen ze ru zie met Oostenrijkers, die hen la ter buiten belaagden. Een militair kreeg een kopstoot en werd tegen zijn hoofd geschopt. De anderen hebben volgens eigen zeggen slechts geprobeerd hun collega te beschermen en de Oostenrijkers af te weren. Havens krijgen namen kleindochters Beatrix ROTTERDAM - Koningin Beatrix gaf gisteren in informatiecentrum Fu- tureLand in Rotterdam de toekom stige havens op Maasvlakte 2 de na men van haar kleindochters Ama- lia, Alexia en Ariane, de kinderen van Willem-Alexander en Maxi ma. De vierde is vernoemd naar prinses Margriet. Het opspuiten van zand voor Maasvlakte 2 begon op 1 septem ber. Als alles in 2030 klaar is, ligt er 365 miljoen kubieke meter zand in de vorm van 1450 hectare nieuw grondgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4