Zeeland Koewacht met de Meikermismarkt' M0iPERDA60IPTLET.NL I? Zilveren markt is ook het feestje van Piet en Loes Nachtelijke bedevaart van Westdorpe naar Oostakker Ensemble Rossignol in Het Podium Hét moederdagcadeau van 2009! Leesdeken Nehalennia Breeweg op weg naar de zonnebootraee Volg het team op www.pzc.nl/blog pzc Woensdag 29 april 2009 23 'De eerste zondag in mei. Iedereen wil er graag op uit. Dat is het VOOrjaarSgeVOelhe! Secretaris/penningmeester Loes den Doelder Negentig procent van de marktkooplui komt al jaren naar Koewacht. Negen Staan hier al 25 jaar!' Secretaris/penningmeester Loes den Doelder De Meikermismarkt bestaat 25 jaar. In die kwart eeuw is aan de opzet van de grens overschrijdende voorjaars- markt geen spat veranderd. In Koewacht gebeurt het! door Peter Oggel Eigenlijk is het idee, met dank aan marktkoopman Paul de Grave, een beetje afgekeken van de Putse kermis. Want in dat Westbrabant se dorp bestaat al sinds eeuwen aan Nederlandse en Belgische zij de een kilometerslange grensover schrijdende kraampjesmarkt. „Laten we daar eens gaan kijken", stelde begin jaren tachtig van vori ge eeuw De Grave voor, toen de traditionele meikermis in Koe wacht op sterven na dood leek en in klein comité werd nagedacht over nieuwe kansen en mogelijkhe den „Nou", graaft voorzitter Piet Apers in zijn geheugen, „We zijn inderdaad gaan kijken. En ja, het was dus gelijk gepiept ook." Feitelijk markeert het bezoek aan Putte daarmee de start van de In ternationale Meikermismarkt Koe wacht. Want niet lang daarna, me dio januari 1984, komt er voor de organisatie een werkgroep met daarin vertegenwoordigers van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Vereniging voor de Ambulante Handel, de Wase Marktkramersver eniging, de Winke- want: ideëele organisaties of vere nigingen worden er niet toegela ten. Maar wél is er alle ruimte voor vertier en animatie, wat het evenement volgens de organisatie maakt tot het spreekwoordelijke dagje-uit-voor-het-hele-gezin. „We zijn ons die eerste keer rot ge schrokken", zegt Apers èn diept uit twee lijvige ordners de eerste advertentie uit 1984 op, waarmee de Meikermismarkt werd aange- KoeXacht'fwIve- '^ee> WV veranderen niets aan de formule. Gewoon, ko) en de vw omdat ie zo goed is' voorzitter Piet Apers Axel. Het is het be gin van een succes verhaal, dat inmiddels een kwart eeuw voortduurt. Eigenlijk al 26 jaar, want de editie van 2000 werd na een uitbraak van mond- en klauwzeer op de valreep geannu leerd. Maar het is een verhaal op basis van een ogenschijnlijk simpele for mule: de 'inrichting', zoals dat in de statuten heet, van een grens overschrijdende voorjaarsmarkt op de eerste zondag van mei. Een handelsmarkt pur sang overigens, kondigd in De Koopman, het or gaan van de ambulante handel. Ruim 160 marktkooplieden rea geerden op de annonce. „Tot uit Groningen toe", zegt de voorzitter. Sindsdien prijkt de Meikermis markt Koewacht stevig op de eve nementenkalender. Aan de voora vond van de 25e editie komende zondag nadert het aantal kooplie den de driehonderd, afkomstig uit Belgie en Nederland. Het marktter rein strekt zich kilometerslang uit op de beide Koewachten. Het jaar lijkse bezoekersaantal becijfert de organisatie op een gemiddelde van een kleine twintigduizend. Onder leiding van Apers en secretaris/ penningmeester Loes den Doelder is er in een kwart eeuw aan de for mule geen punt of komma gewij zigd. „Wat goed is, verander je niet", is de achterliggende wijs heid van Piet Apers. „Onze kracht", zegt Loes den Doelder, „is dat we een echte handelsmarkt or ganiseren, met de nadruk op de ver koop van plant goed, bloemen en planten. Maar daarnaast zijn wer kelijk alle marktbranches vertegen woordigd en is er traditioneel een standwerkersconcours. Het gros van de marktkooplui komt jaar lijks terug, dus ik denk dat het commercieel wel goed zit. Ja, er is een grote aantrekkingskracht op het publiek. Ik zeg altijd: het voor jaar begint met de Meikermis markt. De eerste zondag in mei. Ie dereen wil er graag op uit. Het voorjaarsgevoel, weet je." Ze kennen elkaar al hun hele leven lang. Zaten ge zamenlijk voor de WD jaren in de raad van de toenmalige gemeente Axel, ze maakten deel uit van menig be stuur op het sociaal- en/of culture le vlak. Maar nergens hielden Loes den Doelder en Piet Apers het lan ger uit dan in de werkgroep van de internationale meikermismarkt Koewacht. De 'grootste grensoverschrijdende toeristische openluchtmarkt in Bel gisch- en Zeeuws-Vlaanderen' be leeft zondag de 25e editie; het jubi leum is gelijktijg ook het feestje van Piet en Loes. Want: al vanaf het prille begin maken ze beiden deel uit van de werkgroep. Hij als voorzitter, zij als secretaris en pen ningmeester. Ze hadden het, zeggen ze in koor, voor geen goud willen missen. Sterker, zegt Loes: ze tekenen zo voor nog eens 25 jaar bij. „het is als vanzelfsprekend gegaan", zegt Loes, „We hebben er nooit bij stil gestaan om eventueel te stoppen. Het is traditie: voor ons begint het voorjaar met de meikermismarkt." „Eigenlijk", vult Apers haar met een glimlach aan, „zijn wij heel saai. Loes en ik hebben nooit ru zie, zelfs geen meningsverschillen. En aan de opzet van de meimarkt hebben we ook nooit iets veran derd. Ook niet aan de slogan 'In Koewacht gebeurt het', destijds nog bedacht door fotograaf Cor de Boer van dagblad De Stem. We vergaderen drie keer per jaar, dat is eigenlijk alles. Het gaat al jaren op rolletjes." De 25e editie van de meimarkt wordt zondag om 10.45 uur op de Markt geopend door Karla Peijs (commissaris der Koningin) en gouverneur André Denys van Oost-Vlaanderen. Het eerste bestuur van de Meikermismarkt Koewacht. Van links naar rechts: André de Meijer, Paul de Grave, Jan van Meelen, Rita Burm, Piet Apers, Loes den Doelder, Roger Goossens, Jo de Caluwé en Patrick van Hau te. foto archief Wim Kooyman westdorpe - Te voet of op de fiets vertrekken in de nacht van zater dag 24 op zondag 25 mei zeker tientallen bedevaartgangers vanuit Westdorpe naar Oostakker. Be stemming is de grot van Onze Lie ve Vrouwe van Lourdes. De tocht is in 2007 na veertig jaar weer in ere hersteld. Voorafgegaan door pastor Miel Erpelinck trok ken in dat jaar vijftig bedevaartgan- gers naar Oostakker, vorig jaar wa ren dat er al negentig. Organisator Carl de Hulsters hoopt dat nu het aantal van honderd wordt over schreden. Oostakker werd bede- vaartsoord toen er na de bouw van een kopie van de grot van I Lourdes in 1873 wonderbaarlijke genezingen plaatsvonden. Tot ruim veertig jaar geleden was er jaarlijks een tocht vanuit Westdor pe. Na een oproep in 2007 in het informatieblad van de Elisabethpa- rochie Midden- Zeeuws-Vlaande ren melden zich steeds meer men sen aan. De reacties zijn zeer posi tief, meldt De Hulsters: „Een gezel lige nacht met mensen uit vele plaatsen. Eén grote familie." Wan delaars vertrekken 's nachts om half één voor de tocht van onge veer 25 kilometer, fietsers volgen om 4.30 uur. Om 7.00 uur is er een misviering, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt. Daarna wordt aan de terugtocht begonnen. Aan melden cdehulsters@zeelandnet.nl zaamslag - In een een-tweetje tussen Het Podium van Zaamslag en de Kunstkring Sint Anna ter Muiden geeft het ensemble Rossig nol dit weekeinde twee concerten. Zaterdag 2 mei is er een concert in Het Podium (20.00 uur), een dag later in het hervormde kerkje (15.00 uur) van St.Anna ter Mui den. Het ensemble bestaat uit de luitiste Elly van Munster en blok- fluitiste Alice Gort-Swytink. Het duo treedt op sinds 1998 en heeft inmiddels enkele cd's geprodu ceerd. Thema van de concerten ko mend weekeinde is 'London Love, meesters in de schaduw van Han del'. De entree bedraagt 10 euro. www.podiumvanzaamslag.nl De deken met mouwen! Bestel nu op: www.moederdagoutlet.nl -morgen in huis* - gratis ingepakt in cadeauverpakking DE MAKKELIJKSTE MOEDERDAGSHOP ONLINE foto Camile Schelstraete kWELK™ fti HOEW* '-?•

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47