Minder misdaad opgespoord r Perfect day van Goes tot New York BenZeker Platform maritiem onderhoud De spaarrente van Nederland? PZC .bezorgers.nl PZC Woensdag 29 april 2009 29 of bel 0800 - 022 27 10 WGGGNGR NieuwsMedia Openbaar Ministerie zet team voor oplossen overvallen op. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie (OM) in Zeeland heeft in 2008 vijf procent minder misdrij ven behandeld dan in het jaar er voor. Landelijk liep het aantal za ken met vier procent terug. De terugval is niet het gevolg van verminderde criminaliteit. Het Openbaar Ministerie wijst naar de politie: die moet de zaken aanleve- Goese Beiaardier speelt nummer Lou Reed op het grootste carillon. door Nadia Berkelder GOES - Morgen halen ze eerst roek- legende Lou Reed thuis op. Met de limousine. Dan rijden ze naar de Riverside Church en speelt de Goe se beiaardier Sjoerd Tamminga Reeds nummer Perfect day op het grootste carillon ter wereld: het Laura Spelman Rockefeller Memo rial Carillon. Tamminga is in Neyv York met zijn stadsgenoot Eddy Beekman van kunstichting Stichtlicht en de Groninger Kris Elzer, die het con tact met Reed legden. Vorig jaar was Lou Reed in Groningen, hij heeft het nummer daar horen spe ren. De politie denkt aan een com binatie van oorzaken: de politie heeft vorig jaar een periode ge staakt en politiemensen hebben opleidingen gevolgd voor een nieuw computersysteem. „Die uren kun je niet aan opsporing be steden", zegt woordvoerster Es ther Boot. Daarnaast had de poli tie het druk met een aantal grote zaken en is er een verschuiving in het soort delicten. „Dat zijn alle maal mogelijkheden", zegt Boot. „Maar precies kunnen we het niet zeggen." In 2007 droeg de politie nog 6188 len op het carillon van de Martini toren en raakte enthousiast. Tamminga mag dan in New York zijn, de versie van Perfect day die hij samen met zijn zoon bewerkte voor carillon is op Koninginnedag in heel het land te horen. Vanaf al- le carillons waar het kan, is Perfect day te beluisteren. Sommige beiaar diers hebben de afgelopen weken al stiekem geoefend. In Goes - waar Perfect day op Koninginne dag sinds 1998 elk jaar is te horen - speelt een automaat het nummer elk heel uur, omdat Tamminga er niet is. Koningin Beatrix krijgt het nummer in Amersfoort te horen. In Middelburg moeten de mensen het zonder doen, tot teleurstelling van beiaardier Henk Vogel. „Ik speel al een paar jaar niet meer op Koninginnedag, sinds de program zaken over aan het OM, vorig jaar waren dat er 5874. Van dat aantal waren er 1319 geweldszaken; 1134 vermogensdelicten, bijvoorbeeld diefstal en 1255 mensen die dron ken achter het stuur zaten. Van de verdachten waren er 863 vrouw en 823 minderjarig. Volgend jaar ligt de nadruk bij het Openbaar Ministerie op scheep- Vorig jaar heeft het Openbaar Mi- nisterie minder zaken behandeld dan het jaar ervoor. Dat komt doordat de politie minder zaken heeft aangeleverd. mering van de festiviteiten anders is geworden. Het is erg vervelend, maar het is niet anders. Ik had het ook graag anders gezien, maar ik zou nu tussen allerlei bandjes door moeten spelen en ik wil mini- 'Lou Reed vindt het een leuk en bijzonder avontuur. Hij is zeer vereerd' maal een half uur: ik ga er niet voor Jan Doedel zitten. Carillons- pel was altijd onderdeel van de fes tiviteiten. En dat hoort ook ge woon zo. Ik ben gewoon niet wel kom, ze beseffen de waarde niet van dit soort evenementen. Beekman en Elzer hebben Lou Reed vorige week al ontmoet in vaart, de mogelijke (soft) drugscon nectie met België en op overval len. „Wij gaan mee met de landelij ke trend", zegt hoofdofficier van justitie Diederik Greive. -Het aantal overvallen stijgt overal. „En de da ders komen uit de regio, zelfs vaak uit dezelfde plaats. Het lijkt erop dat het gelegenheidsovervallen zijn: je hebt geld nog, dus pleeg je een overval." Het OM heeft een of ficier speciaal belasrmet overvals- zaken. In Zeeland was eind vorig jaar en begin dit jaar een golf over vallen en inbraken. Exacte cijfers kan het OM niet geven. New York. „We mochten na een concert in de kleedkamer komen. Hij was zeer vereerd", vertelt Beek man. „En hij vond het een leuk en bijzonder avontuur. Er wordt al tijd gezegd dat hij een moeilijk te benaderen man is, maar dat valt erg mee." Het concert van Tamminga is on derdeel van de feestelijkheden rond vierhonderd jaar betrekkin gen tussen Nederland en Amerika. Er komen tweehonderd mensen op oranje fietsen naar het park bij de kerk om te picknicken en te luisteren. „En om sangria te drin ken", zegt Beekman. „Net als in het liedje." Lou Reed krijgt Perfect Day twee keer te horen: één keer binnen en één keer buiten. zie ook de video op www.pzc.nl Scheepsonderhoud kan sterke poot van Zeeuwse economie zijn. middelburg - Onderhoud aan schepen en pleziervaartuigen wordt een belangrijke industrie voor Zeeland als scholen, bedrij ven en overheid nu zorgen voor de opleiding van nieuw onder houdspersoneel. Daarvoor wordt het Platform Maritiem Onderhoud Zeeland opgericht door NV Econo mische Impuls Zeeland. Gedeputeerde voor economie Mar ten Wiersma kreeg gisteren een rapport daarover van Impuls bij de scheepswerf Scheldepoort in Vlis- singen-Oost. Maritiem onderhoud aan zeeschepen, binnenvaartsche pen en plezierjachten is één van de economische groeikansen die in het ministeriële rapport Pieken in de Delta naar voren komen, naast procesindustrie en energie productie. De scheepvaart, nu ruim 50.000 scheepsbewegingen per jaar op de Westerschelde, zal toenemen door de geplande aanleg van drie contai- nerterminals en een nieuw kanaal tussen de Seine en de Westerschel de. In de recreatievaart wordt uitge zien naar een groei van het aantal plezierjachten op Zeeuwse wate ren van 12.000 per jaar nu naar 16.000 in de nabije toekomst. Zee land heeft een brede sector aan on derhoudsbedrijven, scheepsherstel- lers en bedrijven die schepen om bouwen en opnieuw uitrusten. Im puls pleit voor samenwerking in een cluster. BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! Beiaardier Sjoerd Tamminga en het carillon van de Grote kerk in Goes archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31