Koude winter doet pijn in portemonnee D Bijna een miljoen euro tekort voor Omroep Zeeland Anne Soldaat De krant 5 weken voor 15 euro ïr iAj 1 2 Woensdag 29 april 2009 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL 2 Sr Daar speelde hij in een zaalvoetbalteam genaamd 1953 De eerste popmuzikant die ik persoonlijk kende was Anne Soldaat. Dat hij in een bandje speelde, vernam ik overigens pas later. Ik kende hem van de sporthal in het Amstelveense studentencentrum Uilenstede. Daar speelde hij in een zaalvoetbalteam genaamd 1953. Inderdaad, opgericht door enkele Zeeuwen, onder wie Frank Herrebout, die later enige faam verwierf als filmregisseur. Anders dan de meeste van zijn teamgenoten kwam Anne niet uit Terneuzen, maar uit Ermelo. Hij was een wat dromerige aanvaller, gezegend met een gave techniek, maar iets te vaak op zoek naar de moeilijkste oplossing. Ogenschijnlijk makke lijk te verdedigen. Kreeg hij het echter op zijn heupen, dan speel de hij je compleet zoek. Zijn goals waren dikwijls om in te lijsten. Al in Ermjlo had Anne zich als zanger/gitarist aangesloten bij de popgroep Daryll-Ann. Dat is nog steeds één van de best be waarde geheimen van de Nederlandse popmuziek. De pop academie zou eens onderzoek moeten doen naar de redenen waarom deze band nooit is doorgebroken. Na wat hand- en spandiensten bij GEM en een project onder de naam Do-the-Undo heeft Anne Soldaat nu voor het eerst een plaat uitgebracht onder zijn eigen naam: In another life. Hij werkte.ervoor samen met de Amerikaanse singer/songwriter Jason Falknef Het-resultaat mag er zijn. Soldaat heeft de top vorm hervonden die hij in een ander leven vaak in de sport hal demonstreerde. Zijn spel is sprankelend, bij vlagen drome rig, met verrassende wendingen en doelgericht. De melodieën zijn hemels, de liedjes stuk voor stuk om in te lijsten. Organisatoren van Concert at Sea, Onderstroom, Scheldepop of Nazomerfestival, heeft u nog een plekje op het podium? Boek Anne Soldaat. Desnoods omwille van 1953. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T. 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met perso nsgegevens In het colofon treft u nadere mlormatie Na drie zachte jaren was het afgelopen winter opeens ouderwets koud. Dat is te merken aan de jaarfactuur van de energiebedrijven. door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten We zijn een beetje ver wend geraakt door die zachte winters. De afgelopen drie jaren was een beetje bijstoken ge noeg om het aangenaam warm te krijgen. Het gevolg: lager gasver bruik. Energiebedrijf Delta gaf bij de jaarlijkse verrekening van voorschotten de afgelo pen jaren zo'n zestig pro cent van de klanten geld te rug omdat het verbruik te hoog was ingeschat. De voorschotten zijn geba seerd op het verbruik van de jaren daarvóór. Het was dus te verwachten, na een reeks van jaren met zachte winters en dalende voor schotten, dat dit bedrag bij veel klanten niet voldoende zou zijn als de kachel eens een winter flink opgestookt moest worden. En inderdaad. De klanten die in dc eerste maanden van dit jaar een rekening in de bus kregen, werden in zestig procent van de geval len geconfronteerd met een naheffing. „Klanten die in april de jaarfactuur kregen, hebben 9 a 10 procent meer gas verbruikt dan in het voorgaande jaar", constateert voorlichter Peter Couwenberg van Delta. Niet alleen het hogere gasverbruik speelt een rol. Klanten die gekozen hebben voor een contract met een variabele gasprijs, zien op hun afre kening de gestegen gasprijs terug. In een flink aantal gevallen (20 procent van het aantal mensen dat moet bijbetalen) zit de naheffing boven de*300 euro. 'Dit bedrag wordt aan het eind van de maand van uw rekening af geschreven', meldt Delta op de jaarfactuur. Daar bovenop komt het (hogere) maandbedrag. Voor een aantal klanten betekent dit dat er opeens een aanzienlijk bedrag wordt geïncasseerd. Peter Couwenberg van Delta heeft nog geen telefoontjes gehad van klanten die in geldproblemen drei gen te komen, maar hij geeft aan dat er in voorkomende gevallen sa men naar een oplossing kan wor den gezocht. Beter nog: voorkómen dat bijbeta len nodig is. Want iedereen kan zelf tussentijds bijsturen. „Als wij een lager maandbedrag voorstel len, als er na een zachte winter weinig gas verbruikt is, kunnen klanten altijd bellen om te zeggen dat ze toch liever het oude, hogere maandtarief aanhouden. Of bel om het maandbedrag te verhogen als er een'strenge winter aan breekt." De afgelopen strenge winter komt veel mensen nu op een naheffing van Delta te staan. foto Lex de Meester De jaarfactuur van Delta elta houdt overigens zelf ook de vinger aan de pols. ,Wij verhogen tussentijds de maandbedragen als het aantal graaddagen fors toeneemt. Als het kouder is dan 18 graden, noemen wij dat een graaddag. Bij 17 graden spreken wij van één graaddag, 16 graden is twee graaddagen. Is er in vergelijking met de vijfjaren daar voor een stijging van méér dan 20 procent van het aantal graadda gen, dan passen wij tussentijds het voorschot aan. Daar was het afgelo pen winter niet koud genoeg voor." Delta stuurt haar klanten niet allemaal tegelijk een jaarfactuur. Bij ééntwaalfde deel valt de jaarlijkse verre kening van de maandelijkse voorschotten in januari in de bus, in februari komt een volgende groep aan de beurt, en zo verder. Overigens hebben klanten in dc zomer ook iets om in de gaten te houden: het ver bruik van de airco. „De afgelopen jaren hebben veel mensen een airco laten installeren. Normaal is gas verbruik veel bepalender voor de hoogte van de jaar nota, maar denk bij een he te zomer ook aan het elektri citeitsverbruik vanwege een airco", waarschuwt de voor lichter. De afgelopen jaren kreeg zo'n zestig procent van de Delta-klanten geld te rug bij de jaarfactuur. Veertig procent moest bijbetalen. In de eerste maanden van dit jaar ligt de verhouding precies andersom. Veertig procent krijgt geld terug (gemiddeld 150 euro). Zestig procent moet bijbetalen. Van die zestig procent krijgt het grootste deel (zeven op de tien) een na heffing van maximaal 150 euro. Van die zestig procent moet één op de tien klanten tussen de 150 en 300 euro bijbetalen. En één op de vijf klanten zelfs 300 euro of meer. De digitale Nieuwsbrief Duurzaam van Delta geeft tips om zuiniger met energie om te gaan. Zie ook 'Energiebesparing' op www.delta.nl Vertrek hoofdredacteur en dalende inkomsten drukken zwaar. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Omroep Zeeland heeft over 2008 een tekort afge boekt van 950.000 euro. Dat heeft de Omroep gistermiddag bekendgemaakt. Het tekort - be taald uit de reserves - is volgens di recteur Monique Schoonen veroor zaakt door een aantal incidentele tegenvallers, waaronder het ver trek van hoofdredacteur/directeur Flip Feij (ruim drie ton). Ook val len reclame-inkomsten tegen (drie ton). Om rrgen dat de Omroep dit jaar niet in de problemen komt zijn zeven arbeidsplaatsen ge schrapt en wordt er volgens Schoo nen efficiënter gewerkt. „Nog meer snijden in de kosten gaat di rect ten koste van de programme ring en de kwaliteit." Volgens Schoonen krijgt de Om roep al jaren structureel te weinig geld van de overheid om 'fatsoen lijk radio en televisie te maken'. „Nu komt internet daar nog als wettelijke taak bij. Doordat we wei nig eigen vermogen hebben, kun nen we ook niet veel lenen en zijn investeringen steeds uitgesteld." Uit het meerjareninvesteringsplan blijkt dat Omroep Zeeland de ko mende jaren voor 3 miljoen wil in vesteren. Schoonen: „We vragen de provincie een structurele bijdra ge van 8 ton; 3,5 ton is voor appara tuur om onze uitzendingen op in ternet te zetten en te beheren. Voor het op internet zetten, behe ren en het schrijven van teksten hebben we zeven mensen nodig. Daarvoor vragen we vier ton." Verder vraagt de Omroep een inci- dente bijdrage van twee ton voor opleiden van medewerkers. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, Cultuur) neemt kennis van het tekort en heeft nog geen in zicht in de achterliggende cijfers. „In juli buigt de provincie zich over de financiële situatie bij de Omroep."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2