Coffeeshops ook buiten binnenstad 'Nummer trekken' bij sluizen van Terneuzen pot Bekende namen op Festival 'Biobeleid Rijk niet consistent' swissiFimsr U voelt zich... als herboren! Scholieren Calvijn naar Ethiopië W PZC Woensdag 29 april 2009 27 Horecabestemming niet nodig; wel strengere eisen sociale controle. door Maurits Sep MIDDELBURG - Nieuwe coffeeshops mogen zich van het Middelburgse college van B en W ook buiten het centrum van de stad vestigen. Ze moeten dan wel een portier bij de deur zetten en een pasjessysteem invoeren om overlast voor omwo nenden tegen te gaan. Dat stelt het dagelijks gemeentebe stuur voor aan de gemeenteraad. Pas als die akkoord gaat, worden de vestigingsregels voor nieuwe coffeeshops ook echt verruimd. Het college vindt verruiming van de regels noodzakelijk. Het zit na melijk in zijn maag met de aanvra gen van ondernemers om in Mid delburg een nieuwe coffeeshop te mogen openen. Zeventien perso nen hebben zo'n aanvraag inge diend en vijftien van hen stelden ook een pand te hebben. De regels in Middelburg schrijven onder meer voor dat coffeeshops alleen in het centrum gevestigd mogen worden, maar niet vlakbij plekken waar veel jongeren verblij ven. Ook moet op de panden een horecabestemming rusten. Na con trole van deze en de andere regels blijven drie panden over: Stations straat 24, Vlasmarkt 4 en Reiger straat 9. Tegen de eerste twee loca ties zijn veel bezwaren ingediend door met name buurtbewoners. Als het gebied wordt verruimd, wordt het gemakkelijker een loca tie te vinden voor een coffeeshop, redeneert het college van B en W. B en W van Middelburg willen het gebied verruimen waarin zich coffeeshops mogen vesti gen. Die moeten dan wel aan strengere eisen voldoen. De gedoogde verkoop van soft drugs in een wijk buiten het cen trum betekent echter wel dat ook de eis van een horecabestemming niet meer te handhaven is, merkt het college op. Nadeel van deze beleidsverrui- ming, beseffen burgemeester en wethouders, is dat het leefgenot in die buurten erop achteruit gaat. Ter compensatie worden daarom strenge eisen gesteld aan de sociale controle door de coffeeshop zelf Die moet een portier bij de deur zetten, een pasjessysteem invoe ren en voorlichting geven. Verder wil het college de hoeveelheid te verkopen softdrugs beperken. Offi cieel is maximaal vijf gram per per soon per keer toegestaan. Ook wil het college de openingstijden be perken en de vergunning slechts voor beperkte tijd verlenen. Als de gemeenteraad niet instemt met de verruiming van de regels, blijft de keuze voor nieuwe coffee shops beperkt tot de nu bekende drie locaties. De raad moet die keu ze dan maken, waarschuwt het col lege. In. Middelburg mogen zich nu twee nieuwe zaken vestigen omdat de bestaande zaken zijn ge sloten nadat ze de regels te vaak hadden overtreden. Herkenning is dit jaar thema van Festival Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen 2009 begint vaste vorm te krijgen. De 21e edi tie heeft als thema 'Herkenning' meegekregen. Tussen 2 en 18 oktober vinden in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten minimaal 12 concerten plaats, door vier symfonische orkesten en enkele vermaarde solisten en en sembles. Terneuzen is gastgemeen- te van het festival. Naast bekende muziekstukken van componisten als Mendelssohn Tsjaikovski, Schubert, Beethoven en Brahms, is er ook een recital met werken van Zeeuwse compo nisten, die de klassieke muziek en jazz combineren. Op het Festival van Zeeuws-Vlaan- deren zijn ook enkele grote namen uit de klassieke muziek te bewon deren. Zo staan geprogrammeerd het Nationaal Orkest van Vlaande ren, het Residentieorkest, The Eu ropean Union Chamber Or chestra, het WDR Rundfunkor- chester Köln, harpduo Bilitis, Vit- torio Ghielmi, Dejan Lazic en Ars Antiqua Austria. Rijkswaterstaat en Schuttevaer willen wachttijden beperken. door Wout Bareman TERNEUZEN - Binnenvaartschip pers, die 's morgens vroeg willen schutten via de sluizen van Ter- neuzen moeten zich voortaan de avond tevoren al aanmelden. Op die manier proberen Rijkswa terstaat en de belangenvereniging voor binnenvaartschippers Schut tevaer een einde te maken aan de 'files', die in de vroege ochtend steeds vaker ontstaan en leiden tot lange wachttijden en economisch verlies. De regeling is tot stand gekomen na klachten van Schuttevaer. In goed overleg met de schippers is uiteindelijk gekozen voor de invoe ring van een reserveringslijst voor het schutten vanaf zes uur 's mor gens. Als ze zich na zes uur 's avonds aanmelden, krijgen ze te horen hoe laat ze 's ochtends de sluis in mogen en kunnen ze daarmee in hun planning rekening houden. Het moet chaos voorkomen en het PW Binnenvaartschippers die 's mor- gens vroeg door de sluizen van Terneuzen willen, moeten zich de avond tevoren aanmelden. Dat moet files tegengaan. aanbod en de verwerking van sche pen via de sluizen efficiënter en vlotter laten verlopen. Schippers kunnen zich overigens de hele nacht tot 's morgens 4.00 uur aanmelden bij de verkeerscoör- dinator van dienst. Dat kan al van af de grenspassage bij Sas van Gent en vanaf de Westerschelde. Tussen half zes en kwart voor zes moeten ze zich opnieuw melden met de mededeling dat ze schut- klaar zijn. Op basis daarvan wordt het schutplan vastgesteld. Melden ze zich niet dan sluiten ze weer vanachter op de lijst aan. Het gaat om een proef Over enke le maanden vindt een evaluatie plaats. GOES - Vijf leerlingen van het Cal vijn College in Goes vertrekken dinsdag 5 mei als Young Ambassa dors van stichting Woord en Daad naar Ethiopië. Ze bezoeken daar projecten van Hope Enterprises, een partnerorganisatie van Woord en Daad. Tijdens de reis, die twee weken duurt, trekken ze op met Ethiopische leeftijdsgenoten. De scholieren uit 3 vmbo bezoe ken Addis Abeba en Gambella. Het doel van de reis is bewustwor ding van armoede en ontwikke lingshulp. De Young Ambassadors gaan onder meer op bezoek bij twee stammen, de Nuer en de Anuak. Het is de bedoeling dat de leerlingen na terugkeer in Neder land een tentoonstelling over het leven van de Nuer en de Anuak in richten met materiaal dat ze in Ethiopië verzamelen. Biobrandstofproducent vindt, rijksoverheid onbetrouwbaar. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De rijksoverheid is niet te vertrouwen. Met een incon sistent beleid heeft het kabinet bommen gelegd onder investe ringsplannen van veel biobrand stofproducenten in Nederland. Dit vindt Bart Rosendaal, commer cieel directeur van Rosendaal Ener gy in Sluiskil. Rosendaal Energy begon vijf jaar geleden met de bouw van een bio- brandstoffenfabriek. De vooruit zichten waren redelijk gunstig, om dat de noodzaak van alternatieven voor fossiele brandstoffen maat schappelijk breed werd onder kend. Ook werd door overheden een gestaag groeiend bijmengings- djfer voorspeld. Daarvan is echter weinig terechtgekomen. In plaats van een groei naar een bijmenging van 5,7s procent te verplichten draaide minister Van der Hoeven van Economische Zaken het per centage terug naar hooguit vier procent. Rosendaal had de minis ter maandag tijdens de lancering van Bio Base Europe in Zelzate graag wat kritische boodschappen meegegeven, maar de bewinds vrouwe bereikte de Kanaalzone niet; zij strandde in de file bij Ant werpen. Rosendaal: „Hoewel onderkend wordt dat de overgang van fossiele naar andere brandstoffen noodza kelijk is wordt er niets gedaan om die overgang mogelijk te maken. Vergeten wordt ook dat de stap van olie naar de eerste generatie biobrandstoffen nodig is om geld te genereren om de vervolgstap naar de tweede generatie te bekos tigen." Hij maakt ook de media verwijten, die - onder druk van grote jongens als Shell en Unilever - de ooit zo hoge aaibaarheidsfac tor van de sector volledig heeft weggeschreven door in zijn alge meenheid te stellen dat biobrand stofproducenten een bedreiging vormen voor de mondiale voedsel productie. Rosendaal en andere producenten zouden het een goe de zaak vinden als de rijksover heid gaat participeren in de groe ne energiesector op eenzelfde ma nier als bij gas-en oliewinning met een 40 procentsdeelname. Swissflex-voorjaars- GRATIS weken SF500 - hightech design voor de hoogste eisen. 2 slaap- zitbedlattenbodems met 2 daarop afgestemde matrassen, waarvan één matras GRATIS!* Singles-comfort-korting: 1 zitbedlattenbodem SF500-met 1 matras, 50% korting op de matrasprijs. ^Aanbieding geldt voor modellen SF545N - SF595R en matrassen SF20/5F24/5F2B - 80/90/100 x 200 cm (eendelig). Bezoek ook onze Siematic Keukenstudio op de le verdieping Tevens elke zondag geopend! van 13.00 - 18.00 uur Wij zijn open op Koninginnedag 30 april van 10.00 - 18.00 uur 15.000 m! woon-en slaapcomfort Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. T: 0115-562010 www.pot.nl CA55INA MIN0TTI B&B ITALIA GI0RGETTI FLEXF0RM AUPING JENSEN DE SEDE LE0LUX ROLF BENZ HULSTA M0LTENI 5 C LABEL COR VITRA CLASSIC0N M0R0S0 CAPPELLINI ARC0 JORITEMPUR POLlFORM PRES0TT0 EDRA FLOS MONTIS LINTEL00 ARTIF0RT GELDERLAND PASTOE FRITZ HANSEN VERARD0 P0LTR0NA FRAU ARTEMIDE METAF0RM PULLMAN SWISSFLEX SIEMATIC H interieur axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29