Bedrijven beperken zakenreis Farmaceuten haasten zich met nieuw vaccin tegen Mexicaanse griep Symptomen bij de mens 'Onzekerheid funest voor reisbranche' 'Desinfecterende matten op Schiphol hebben ook geen zin' Jim van Steenbergen PZC Woensdag 29 april 2009 1 1 Koorts Bewustzijn verliezen Geen trek Incubatietijd: 5 tot 10 dagen Overdraagbaar op mensen: door hoesten en niezen Ondernemingen houden personeel liever thuis. Grote Nederlandse bedrij ven beperken zakelijke rei zen van en naar Mexico tot een minimum. Ook krijgt personeel ter plekke uitgebreid ad vies. Oliereus Shell - met zo'n 250 werknemers in Mexico - heeft per soneel een negatief reisadvies gege ven. Volgens een woordvoerder vinden alleen nog essentiële zaken reizen plaats. Medewerkers die in de afgelopen tien dagen naar het land zijn geweest, wordt aangera den hun gezondheid scherp in de gaten te houden. Personeel van elektronicacon cern Philips mag in principe niet meer naar Mexico reizen voor het werk. Een woordvoerder kon niet zeggen hoeveel werknemers het concern in Mexico heeft. Bankverzekeraar ING, met zo'n 3.700 personeelsleden in Mexico, heeft zakelijke reizen beperkt tot een minimum. Ook ter plaatse nemen concerns maatregelen. Zo heeft diervoeder- bedrijf Nutreco bijeenkomsten met grotere groepen afgelast. „Mensen geven elkaar geen hand, maar zeggen 'hallo' en al onze me dewerkers dragen mond- en neus kapjes." Luchtvaartmaatschappij KLM raadt personeel af het openbaar vervoer in Mexico te gebruiken of drukke plekken zoals de markt te bezoeken. De crew krijgt voorafin- formatie van een arts. Reizigers kunnen een mondkapje krijgen. „Maar we delen ze niet uit", zegt een woordvoerster. Bierbrouwer Heineken heeft zakenreizen niet aan banden ge legd, chemieconcern DSM, met zeshonderd medewerkers in Mexi co, wel. Een woordvoerder van Heineken: „Onze medewerkers krijgen wel adviezen, zoals het ver mijden van grote evenementen." Ook universiteiten houden studen ten die in Mexico studeren goed in de gaten. De Universiteit Utrecht heeft zes uitwisselingsstu denten geadviseerd kalm te blij ven. De Universiteit van Amster dam heeft een speciaal telefoon nummer ingesteld dat voor vier studenten dag en nacht bereikbaar is. De jongeren is niet opgedragen terug te keren. Het is volgens de zegsman niet aan de universiteit om dat te doen. Farmaceuten kunnen beginnen met de ontwikkeling van een vaccin tegen de Mexicaanse varkensgriep. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft gisteren bijzonderheden over de samenstelling van het nieuwe griep virus doorgegeven aan circa tien grote bedrijven, meldde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). De namen van de firma's zijn nog niet bekend. In de Nederlandse vestigingen van de 'farmaceutische reu zen' Roche en Solvay werden de berichten van het WHO-hoofdkwartier in Genève met spanning afgewacht. Ook het Britse GlaxoSmithKline (GSK) zou voor de produc tie van het vaccin in de markt zijn. Voor de uitverkorenen is haast geboden om hun product als eerste aan te bieden. Het maken van een nieuw anti-griep- middel is uitermate winstgevend. Niet voor niets zijn de beurskoersen van veel farmaconcerns de laatste dagen fors gestegen. Naar verwachting duurt het nog zeker vier tot zes maanden voordat de bedrijven een afdoende vaccin hebben gevonden. De grootschalige vaccinproductie neemt ook nog enkele maanden in beslag. Viroloog Ab Osterhaus van het Rotterdams Erasmus Me disch Centrum vindt dat de Nederlandse regering alvast vac cins moet bestellen tegen de griep. „Waarom zouden we wachten", zei hij gisteren. Ab Osterhaus: 'Waarom zouden we wachten met vaccins' Osterhaus is lid van het Out break Management Team dat vandaag bijeenkomt om over een eventuele uitbraak in Ne derland te spreken. Het team van deskundigen adviseert de minister van Volksgezondheid. Momenteel kan Nederland terugvallen op vijf miljoen ku ren Tamiflu dat louter een dempende werking heeft op de griepverschijnselen. De voorraad wordt bewaard op gehei me locaties om te voorkomen dat er een run ontstaat op het middel. De Inspectie voor de Gezondheidszorg raadt mensen met klem af om de griepremmer Tamiflu te kopen bij internetbe drijven. De kans dat ze een kat in de zak kopen is groot. „Bo vendien lopen mensen grote gezondheidsrisico's omdat veel nepmiddelen gevaarlijke stoffen bevatten." Tamiflu is in ons land alleen op recept verkrijgbaar via de huisartsen. Zij hebben van het Nederlands Huisartsen Ge nootschap het strikte advies gekregen patiënten geen Tami flu mee te geven zolang de varkensgriep hier niet is vastge steld. De inspectie vreest dat bezorgde Nederlanders via het inter net naar de griepremmer op zoek gaan, zoals ze in 2005 de den toen er vogelgriep heerste. De kans dat ze voor honder den euro's nepgeneesmiddelen krijgen is aanzienlijk, vindt ook de apothekerskoepel KNMP. „Blijf weg van internet", is het advies van de apothekers. Een woordvoerder: „Als je daar hoe dan ook Tamiflu wilt scoren, let dan goed op of de telefoonnummers en de adressen van die bedrijven klop pen." Als de onzekerheid over het besmettingsgevaar van de Mexicaanse griep aanhoudt, is dat funest voor de reis branche en gaan veel mensen hun reizen annuleren. Dit stelt hoogleraar consumentengedrag Stijn van Osselaer van de Rotterdam School of Management. Als de ziekte naar Nederland overwaait, gaan mensen volgens hem minder op vakantie. „Mensen blijven dan liever dicht bij huis. Aan de andere kant zie je dat in dat soort situaties het internetwinkelen een hoge vlucht neemt." Een effect dat ook te zien was tijdens de uitbraak van longziekte SARS in 2003. SARS leverde luchtvaartmaatschappij KLM dat jaar in drie maanden een schadepost van 110 miljoen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11