Varkensgriep 'Kleine kans dat griepvirus nog gevaarlijker wordt' I Run op mondkapjes in Nederland 1 O I Woensdag 29 april 2009 PZC De varkensgriep heeft al meer dan 1.600 mensen in Mexico ziek gemaakt van wie er 152 zouden zijn overleden. Nu bekend is dat het virus van mens op mens overdraagbaar is, lijkt het niet meer te stoppen. Hoe erg is dat? Jim van Steenbergen, hoofd Landelijke Coördinatie Infectieziektebestrijding, legt uit. door Jacqueline Steenwijk illustratie Chantal van Wessel aandag ging de We reldgezondheidsorga nisatie (WHO) over van alarmfase drie naar vier. Is er reden tot paniek? „De aanvankelijke berichten uit Mexi co gaven daar wel aanleiding toe. Er was niet alleen een nieuw virus ont dekt, het zou ook dodelijk zijn. Maan dag meldde de Mexicaanse overheid dat er 149 slachtoffers waren overle den. Dat gaf alle reden tot paniek, om dat een virus tegenwoordig binnen een dag de wereld over kan zijn. Maar in andere landen vertoont de ziekte een tamelijk gewoon verloop." In Mexico zijn doden gevallen. Hoe kan dat dan „Dat weten we nog niet, ik vertrouw de cijfers niet meer omdat de autoritei ten daar telkens andere aantallen noe men. Zo zou het virus eerst bij 26 mensen zijn aangetroffen, nu zouden dat er nog maar 22 zijn. Ondertussen wordt gezegd dat het aantal dodelijke slachtoffers is opgelopen tot 152. Maar waar zijn al die andere mensen dan aan overleden? Het kan best zo zijn dat er in Mexico ook een gewoon griepvirus heerst. Ook in Nederland sterven jaarlijks honderden mensen aan de griep. Voor een land als Mexico met 110 miljoen inwoners lijkt een aantal van 152 niet uitzonderlijk." Heeft de WHO dan onnodig alarm ge slagen? „Nee, het feit blijft dat er een nieuw vi rus is ontdekt. Een virus dat deels be staat uit een virus dat varkensgriep veroorzaakt, een deel dat vogelgriep fff" Jim van Steenbergen foto Jeroen Jumelet/GPD veroorzaakt en een deel dat mensen ziek maakt. Hoewel de oorsprong nog niet bekend is, weten we wel dat nieu we virussen die zo ontstaan een fatale uitwerking kunnen hebben op men sen. Dit omdat niemand antistoffen heeft opgebouwd tegen deze griep. Hoe makkelijker het virus zich ver spreidt en hoe dodelijker het is, hoe groter de gevolgen kunnen zijn voor de mensheid." „Het risico bestaat op een herhaling van de Spaanse griep die in 1918 zo'n zestig miljoen mensen het leven kost te. Dat moet je nauw in de gaten hou den." Kan het virus de komende tijd nog ver anderen in een meer dodelijke va riant? „Dat is mogelijk. Daarom moeten we alle ziektegevallen blijven monitoren. Maar het ligt niet in de lijn der ver wachting. Het deel varkensgriep dat gevonden is in het virus stamt al uit de jaren negentig. Het werd toen ont dekt onder varkens in de Verenigde Staten. Kennelijk heeft het zich al die jaren niet goed kunnen ontwikkelen tot een gevaarlijke variant voor men sen. Sommigen denken dat het daar om ook nu niet meer zal gebeuren. Anderen zeggen juist van wel. Het blijft nog even afwachten." Moeten we ons er wel tegen bescher men? „Als je dat prettig vindt, kun je in be smette regio's een doek of een be- schermkap op je mond dragen. Daar mee verminder je de kans dat je be smet raakt, maar helemaal voorkomen kun je het niet. Ook warmtesensoren zoals ze nu in Azië op vliegvelden in stellen, hebben weinig zin. )e haalt al leen de mensen eruit die al koorts heb ben, maar diegenen die nog geen symptomen vertonen, slippen er door heen. In dat opzicht hebben desinfec terende matten op Schiphol ook geen zin. Als ik zelf een vakantie had ge boekt naar Mexico dan zou ik het risi co nemen en gewoon gaan. Als je bin nen 24 uur Tamiflu inneemt, verloopt de griep veel milder. Je voelt je wel even rot, maar je hebt dan wel meteen antistoffen aangemaakt. Want één ding is zeker: deze nieuwe griep be staat nu en hij zal ieder volgend griep- seizoen weer opduiken." Wereldwijde verspreiding Pandimeter Wereldgezondheidsorganisatie Geen virusinfectie dier op mens Melding virus infectie van dier op mens Mens-op- mens-infectie, kans op pandemie Mens-op- mens-infectie in twee landen, grote kans op pandemie Besmettingen in minstens drie landen, pandemie zeker infographic: ANP, RV bron: AFP, WHO, BBC, Reuters Nederlanders hamsteren mas saal mondkapjes om zich te be schermen tegen varkensgriep. Niet alleen artsen en apothe kers, maar ook particulieren en bedrijven slaan de kapjes in gro ten getale in. Veel leveranciers kunnen de vraag niet bijbenen. Hetzelfde gebeurt bij groothandels. „Jaren lang werd er bijna niets ver kocht en nu ontstaat er een wa re run", zegt Bram Vermeulen van Vermeulen Medical. Vooral de voorgevormde, zwaar dere kapjes van een paar euro zijn in trek. Directeur Roel Cou- tinho van het Centrum voor In fectieziektebestrijding zei maan dag dat het dragen van een mondkapje geen zin heeft om je tegen het virus te beschermen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10