n de reddingsboei uit, maar van deze jager kunnen eten? 'Er vallen jaarlijks meer doden door vallende kokosnoten dan door haaienbeten' Max Janse, hoofd van Burgers' Ocean 9 vorden de dieren le- in het water. Die prak- binnen de Europese alleen vissers met een inen, met behoud van te hoeven de vinnen op de zelfde plek aan aardoor is controle vrïj- ldus Kingma. „Wij vin een aan wal moet wor- im humane redenen, aan de vinnen niet al- welke soort het gaat. is daardoor lastig. ■n die voor mensen essant zijn hebben het teruggang van haaien 1 omdat ze bovenaan de voedselketen staan. „Haaien verslinden al les wat niet meer hele maal gezond is in de zee. Gebreken worden keihard aangepakt in de natuur. Dat moet, want anders worden die doorgegeven aan volgende generaties en stort de natuur uitein delijk als een kaarten- /lax Janse. „De natuur t op zekere hoogte. De r kunnen andere vis- jvoorbeeld tonijn, wenzeer in hun voort- haaien zich langzaam ,Je soorten krijgen [aar. Daardoor duurt latie erg lang. gediend met een vis it is niet haalbaar, be- l Henk Heessen. „Op zeegebieden waar worden beschermd, zo goede kans hebben te ?st voorkomen is nog lastiger. Haaien zijn nu eenmaal erg groot. Kingma ziet mogelijkheden in aan passing van de manier van vissen. „De meeste haaien hebben een grote overle vingskans als ze in netten verzeild raken. Als trailers langzamer varen en kortere periodes achter elkaar vissen, dan kun nen de haaien nog weer teruggegooid worden in zee. Dat zou al veel schelen." Kingma mag dan blij zijn met de verkla ring van de Europese visserijministers, het echte werk begint nu pas. De afzon derlijke lidstaten moeten zich nog bui gen over de meeste intenties. Maar de haaienvoorvechtster is optimistisch. „In landen als Spanje hebben de vissers veel macht, maar ook daar wordt de bevol king steeds milieubewuster." De Europese opstelling zal grote invloed hebben op de vissers in Azië, waar van oudsher veel op haaien wordt gevist. „We hebben geen goed zicht op de Aziati sche markt; hoeveel ton haaien ze bin nenhalen", geeft Kingma toe. „Ook fin ning is niet te controleren. Maar toen de VS hun regels ten aanzien van haaienvis- serij aanscherpten had dat een duidelijk effect op het aanbod van haai in Azië. Die weerslag zullen de Europese maatre gelen ook hebben." Met een stevig actie plan zal Europa makkelijker Aziaten kun nen overtuigen te stoppen met de con sumptie van haaien, is haar verwachting. Laten we in ieder geval stoppen met het eten van haaienvinnensoep en andere ge rechten waarin de vis is verwerkt, oppert Max Janse van Burgers' Ocean. Jn Neder land, maar ook op vakantie in Azië of Frankrijk. In zijn kantoor, tussen de zui veringsinstallaties van de Ocean en de kweekbakken, gaan zijn ogen glimmen als hij praat over haaien. „Het charisma van zo'n toppredator is fascinerend. In de tientallen miljoenen jaren dat haaien voorkomen op aarde hebben ze zich nau welijks hoeven aanpassen. Zo goed zijn ze." PZC Dinsdag 28 april 2009 p Een van de grootste bedreigingen voor de haaienstand is het fin ning, het afsnijden van de vinnen voor consumptie. Vaak worden de dieren daarna, veelal nog levend, teruggegooid in de zee. Naar schatting worden jaarlijks zo'n 38 miljoen haaien voor hun vinnen gedood, o p De organen worden gebruikt als ingrediënt voor haaienvinnen soep, een statussymbool dat vooral populair is in landen als China en Thailand. p De vinnen zijn smakeloos en dienen louter als bindmiddel. De soep smaakt naar kippenbouillon, eën van de andere ingrediënten. p Chinese restaurants in Europa gebruiken ei als bindmiddel in hun 'haaienvinnensoep'. p Haaienvinnen werden ooit geschonken aan de keizers van China: de haai is een imposant en machtig dier en door het eten van de vinnen zou de keizer nog machtiger worden. De opkomende mid denklasse in Zuidoost-Azië eet de dure haaienvinnensoep om te la ten zien dat ze geld heeft. p De vinnen zouden ook geneeskrachtige werkingen hebben. Zo zou het eten van de vinnen botkanker voorkomen. Haaien hebben nooit botkanker, maar dat komt omdat ze geen botten hebben maar louter kraakbeen. Haaienvinnen Een haai is op verschillende manieren interessant voor mensen: HUID: schuurpapier (vooral vroeger); leer voor schoe nen en tassen KAKEN: souvenirs KRAAKBEEN: medicijnen LEVER: vitamine A, omega-3 vetzuren en squa- leen (hulpmiddel voor cosmetische en farmaceu tische industrie) TANDEN: souvenirs; speerpunten (inheems) VINNEN: bindmiddel voor soep VLEES: consumptie Kraakbeenvissen Haaien behoren tot de kraak beenvissen, net als roggen. Ze onderscheiden zich daarmee van de andere vissen, die een skelet van botten hebben. De vorm van de kieuwen wijkt af bij haaien: het zijn spleten in plaats van 'deksels' zoals bij veel andere vissen. Haaien hebben geen schubben, maar een soort huidtanden. Deze bieden bescherming, als een pantser, en zorgen voor turbulentie in het water, waar door het dier sneller zwemt. Veel zwempakken van profes sionele zwemmers zijn op haaienhuid gebaseerd. Haaien kunnen elektromagne tische velden detecteren, waar onder zenuwactiviteit bij spier- samentrekkingen van andere wezens. Dit gebeurt via kleine zintuigporiën in de kop, de zo genaamde ampullen van Loren- zini. Platvissen die zich onder het zand hebben begraven zijn daardoor niet veilig voor de haai: hun hartslag verraadt de schuilplaats. De hamerhaai heeft op zijn 'dwarsstuk' extra rijen met ampullen, waardoor die de elektromagnetische vel den nog beter opvangt. Er bestaan zo'n 370 haaien soorten. Ze variëren in lengte van enkele tientallen centime ters tot wel dertien meter (wal- vishaai). De meeste soorten worden tus sen de twintig en dertig jaar oud. Walvishaaien kunnen de honderd halen. Haaien zijn globaal in te delen in twee groepen: vrij-zwem- mende haaien en bodem- haaien. Vrij-zwemmende haaien moe ten constant bewegen zodat ze genoeg water Jangs hun kieu wen krijgen. Daar halen ze zuur stof uit. Zwemt de vis niet dan komt hij in ademnood. Bodem- haaien liggen de meeste tijd op de bodem, ze zwemmen alleen om voedsel te verzamelen. Haaien komen in alle zeeën voor, zelfs onder het ijs van de Noordpool. In de Noordzee zwemmen twaalf soorten rond, het merendeel niet frequent. Een vaste bewoner is de honds haai, waarvan de populatie de laatste jaren toeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9