effeweg.nl «-■ J -4Ü 'K supervoordelige busreizen 53S 4 dagen G ei lunr Haaien verslinden alles wat niet helemaal gezond is iPt' I GRATIS COMFORT CLASS - 10 dagen Karinthië, Worthersee en Pörtschach Het gaat slecht met de haaien in onze oceanen. Europa gooit voor hen hoe overtuig je miljoenen Aziaten dat ze beter geen vlees en vinnen vó Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 8 Dinsdag 28 april 2009 PZC «L. -,»A- Vertrek: o.a. 21, 25 HM 'I 1 it1 M Hoogtepunten: Maastricht, Helpoort, Sint-Servaasbasiliek, wijngaard Apostelhoeve, Mergellandroute, Drielandenpunt, Valkenburg, Miljoenen lijntje, steenkolenmijn in Blegny, chocolademuseum. 3 hotelovernachtingen, 3 maal ontbijt, 3 maal diner, vervoer per Tourist Class touringcar Hoogtepunten: Praagse Burcht, St. Vituskathedraal, glasfabriek in Novi Bor, Boheems Paradijs, burchtruïne Trosky, Jicin, Witte Rotsen, astronomisch uurwerk/Detenice, Moldau, 'Gouden Straatje', Kokorindal. 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 4 maai diner, 2 maal stadswandeling Praag o.l.v. een Nederlands sprekende gids, vervoer per Tourist Class touringcar Hoogtepunten: Gurktal, Pörtschach, openluchtmuseum in Maria Saai, Nockalmstrasse, poppenmuseum, merentocht, Nordic Walking Tour, Malta Hochalmstrasse, Porsche museum in Gmund, Klagenfurt. Inclusief: 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijtbuffet en diner(buffet), Nordic Walking Tour, 3-merentocht en stadswandeling Klagenfurt o.l.v. gids, vervoer per Comfort Class touringcar ïn ijk papa, een haai!" Opgewonden wijst het jongetje naar het forse dier dat op hen afkomt zwemmen. Het ontzag voor de zwemmende jager is groot, bij de bezoe kers van Burgers' Ocean, het imposante zeeaquarium in Arnhem. Met zijn spiedende kraaloogjes en zijn puntige vinnen voldoet deze zwartpunt- haai aan het beeld dat de meeste mensen hebben van haaien: agressieve, onberekenbare roofdieren die er niet voor terugdeinzen om hun messcherpe tanden in mensenvlees te zetten. Ten onrechte, zegt Max Janse, hoofd van Burgers' Ocean. „Van de ongeveer 370 soorten zijn er hooguit tien echt gevaar lijk voor de mens. En dan nog vooral als je te dichtbij komt of als ze jou aanzien voor een zeehond of ander prooidier. Een killerhaai als in de film laws bestaat echt niet. Er vallen jaarlijks meer doden door vallende kokosnoten dan door haaienbeten." De publieke opinie ten spijt, de meiis blijkt in de praktijk vele malen schadelij ker voor de haai dan andersom. Bijna alle soorten worden ernstig in hun voortbe staan bedreigd. De grote types kenden de afgelopen jaren een terugloop van meer dan 50 procent. „De afname van de haaienpopulaties is echt dramatisch", beaamt Henk Heessen, als marien bioloog verbonden aan Ima- res, onderzoeksinstituut van de Wagejiin- gen Universiteit en Researchcentrum. Als voorbeeld noemt hij de doornhaai. In 1965 werd in de noordoostelijke Atlan tische Oceaan nog 60.000 ton van deze soort opgevist. Nu is dat nog ongeveer 1.000 ton. De afgelopen 25 jaar is de vraag naar haaienvlees en -vinnen op de Aziatische markt flink gestegen. De we reldwijde vangst van haaien is opgelopen van jaarlijks 600.000 ton in 1984 tot 810.000 ton in 2004. Lidstaten van de Eu ropese Unie nemen daarvan ongeveer 100.000 ton voor hun rekening, zo blijkt uit cijfers van onderzoeksinstituut IUCN. Het vlees van de doornhaai mag dan door mensen worden gewaardeerd, veel haaien die voor consumptie niet interes sant zijn, komen toch ongewild boven water als bijvangst. Daarnaast zijn de zee jagers geliefd om hun vinnen. Er wordt soep van getrokken of ze worden ver werkt in medicijnen. Europese vissers spelen een belangrijke rol bij de forse teruggang. Niet alleen dreigt eenderde van alle haaiensoorten in de Europese wateren uit te sterven, met name Zuid-Europese vissers vangen veel haaien in zee ën buiten Europa. Volgens Irene King- ma nemen Spaan se vissers zo'n 80 procent van het le gaal ontvinnen op de wereld voor hun rekening. Zij is werkzaam bij het Instituut voor mi lieuvraagstukken van de Vrije Universiteit in Amsterdam en is de Nederlandse coördinator van Shark Alliance, een internationaal ver bond van natuurorganisaties dat zich in zet voor een goede haaienstand. Ze is erg te spreken over het actieplan dat de Europese visserijministers vorige week hebben ondertekend. Er komen be tere vangstquota en er worden gebieden aangewezen waar niet op haaien gevist mag worden. Een hele winst vindt King- ma, aangezien de Europese Unie tot nog toe weinig aandacht had voor deze die ren. Daarnaast wordt er nagedacht over een verbod op het zogenoemde finning, waar bij vinnen van de haaien direct worden afgesneden. Vaak wo: vend teruggegooid in tijk is al verboden bil Unie; daar mogen all vergunning ontvinne het karkas. „Maar ze en het karkas niet op land te brengen. Daai wel onmogelijk", aldi den dat finning alleei den toegestaan." Om maar ook omdat je a; tijd kunt zien om we Quota handhaven is Heel veel vissoorten commercieel interess moeilijk. De forse ter is extra bedreigend 0 de „H les m; zei ke: de wt dit vo stc de huis ineen", zegt Ma: is flexibel, maar tot 0 rol van toppredator k sen overnemen, bijvi Maar die worden eve bestaan bedreigd." Daar komt bij dat ha, voortplanten, son.dj een jong in de twef j herstel van een poou De haai is het meest; serijverbod. Maar car seft ook zeebioloog L z'n minst moeten zei haaien veel paren wo dat de jongen een go overleven." Bijvangst «a I GRATIS EXTRA BEENRUIMTE. Vertrek: 25 mei, 22 juni, 24 augustus, 28 september door Niek Opten, foto BrunoStock «p. Effe WegPostbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) yj Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten a €15, «Vceurmerk '■SiF/ entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden. W bedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8