Weg met het ongedierte Het gaat met zijn vieze poten op je eten zitten, houd je zoemend uit je slaap of aast op je ijsje. Vliegen, muggen en wespen kunnen een heerlijke zomerdag of-nacht danig verpesten. Hoe houd je ze op afstand? door Eva Wassenburg .■In Muggen Muggen komen niet op licht af. Dit mis verstand wil de producent van de Blizzz uit de wereld helpen. Onderzoek, onder meer door het Wageningen Universiteit en Researchcentrum, heeft aangetoond dat muggen afkomen op kooldioxide, ul traviolet licht, geur en warmte. De mug genval Blizzz combineert die voorkeuren van muggen, (www.blizzz.nl, vanaf 69 eu ro). Muggenstekkers werken redelijk goed, maar het College voor de Toelating van Bestrijdingsmiddelen wil dat deze stekkers uit de handel worden genomen. Onderzoek bij muizen heeft uitgewezen dat er schade kan optreden aan zenuwcel len. Natuurlijke middelen zoals citronella-olie werken hooguit twintig minuten, bleek tijdens een groot onderzoek in Amerika waar zestien verschillende middelen wer den getest. Het enige echt effectieve smeermiddel tegen muggen is DEET, maar dan moet de concentratie van het middel wel hoog genoeg zijn (5 procent voor een bescher ming van 1 tot 2 uur tot een concentra tie van 24 procent voor 3 tot 6 uur). Het mag niet worden gebruikt bij kleine kin deren en tijdens de eerste drie maanden van een zwangerschap. Wespen Wespen steken alleen als ze zich be dreigd voelen, dus ga nooit naar ze slaan of wapperen. Verdwijn langzaam uit het bereik van een wesp, dan merkt hij je niet eens op. Toch gestoken? Dood de wesp dan meteen, want een opgefokte wesp stoot feromonen uit waarmee hij zijn soortgenoten alarmeert. Wespen kun je het beste vangen; weren of verjagen helpt niet. Er zijn tientallen wespenvangers in de handel. Deze I catch ya is een niet alleen een wespen vanger, maar ook een blikvanger Leg een vochtige tablet paracetamol op de plek en binnen de kortste keren zijn pijn, jeuk en zwelling weg. Foto's 1. Blizzz insectenvanger. (PR) 2. Plissé gaas. (PR) et begint natuurlijk bij de deur. Zoemende ondieren moeten buiten blijven. Ze houden niet van kraleng ordijnen, bijvoorbeeld het kleurige vliegeng- ordijn van Kitsch Kitchen (42,50 euro bij www.nonplusultra.com) of een hip kraleng ordijn (24,95 euro bij www.gadgetfa- briek.nl). Voor het serieuzere werk heeft Unilux horren, niet alleen de stan daard raam- en schuifhorren, maar ook de sinds een paar jaar po pulaire plisséhorren, die je als een harmonica opzijschuift. Iedere hor is maatwerk, prijzen vanaf 156 euro voor een raam en 260 voor een plisséhordeur (www.plisse.com). Het kan ook goedkoper. In verre oorden hangt vaak een plastic zakje met water in de deuropening. Dat reflecteert het licht op een manier dat vliegen gedesoriënteerd raken en buiten blijven. Een opgehangen cd schijnt dit effect ook te hebben. In zuidelijke landen zijn muren van keukens, raamkozijnen en lui ken vaak vrolijk blauw geschilderd. Niet omdat het zo gezellig staat, maar omdat vliegen niet van blauw houden. Misschien doet het ze aan water denken. Zijn vliegen eenmaal binnen, dan kun je ze verjagen met de geur van azijn, lavendel, laurier of boerenwormkruid. Aan constante tocht hebben vliegen ook een hekel. Vliegende lastpakken kun je bovendien gewoon doodmeppen. Doe dat in stijl met Dr. Skud, een door Philippe Starck ontworpen mepper (9 euro bij www.alessi.com). De techniek biedt ook uitkomst. De elektronische vliegenmepper was korte tijd razend populair, maar is op verzoek van de Keu ringsdienst van Waren uit de winkels gehaald. Hij kon gemakke lijk 'opgevoerd' worden van 800 naar 1.800 volt, waardoor het ding, dat er uitziet als een klein tennisracket, ook voor mensen vaarlijk kan zijn. Een plantenspuit met warm water en afwasmiddel is een prima manier om een enkele vlieg om zeep te helpen. Voor grote hoe veelheden vliegen, is de vliegenzak (www.rebrodo.nl) een uit komst. Feromonen in de zak lokken vliegen de zak in en laten ze er niet meer uit. Gestoken door een mug? In alle drogistenmiddeltjes die muggenbeten verzachten, zit ammonia. Een watje met ammonia op de bult leggen en niet krabben of uitzuigen. Dat verspreidt het gif alleen maar. Gestoken door een wesp? Wetenschappelijk meppen Vliegenmeppen is zelfs onderwerp van wetenschappelijk onderzoek. Een Amerikaanse hoogleraar vond de beste methode: neem een mepper in schutkleur, benader de vlieg van achteren, breng de mepper met een langzame beweging in slagpositie, sla van dichtbij zodat de mepper kort onderweg is en de vlieg hem niet ziet aankomen en sla altijd iets voorbij de vlieg. Hij vliegt namelijk instinctief van het gevaar weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81