van virus Kwaadwillenden gebaat bij ruzie Bagdad en VS Amerika werkt al aan vaccin Colombo belooft eind zware beschietingen t ft t Touroperators en reisbureaus bestookt met telefoontjes over griep PZC Dinsdag 28 april 2009 7 saris Androulla Vassiliou (Gezond heid) in Brussel. Tegenmaatregelen tegen de var- kensgriep zijn volgens de hoogste ambtenaar voor gezondheidszaken bij de Europese Commissie, Ro bert Madelin, niet zo eenvoudig. „Al voor iemand symptomen krijgt kan hij het virus dragen." De ministers van Volksgezondheid van dé EU komen later deze week bijeen voor nader beraad. Na het weekeinde vooral binnens huis te hebben doorgebracht uit angst besmet te raken, gingen de Mexicanen gisteren massaal weer aan het werk. Het straatbeeld in Mexico-stad werd nog wel gedomi neerd door mondkapjes. Tot overmaat van ramp werd Mid den- Mexico gisteren getroffen door een aardbeving. Hoge gebou wen in Mexico-Stad stonden te schudden, waarop mensen in pa niek naar buiten kwamen. Er was geen melding van schade of slacht offers. De aardbeving verhoogde de spanning in Mexico-stad, waar de inwoners nerveus zijn als ge volg van de varkensgriep. '65 1970 '75 1980 '85 1990 '95 2000 '05 m m m. 1 1968 1977 1997,1999,2003 H3N2 H1N1-X H5N1, H9N2, H7N7 Hong Kong griep Russische griep Hong Kong griep 1 miljoen onbekend >250 Zes pandemische fases 1Het virus circuleert onder dieren. 2: Het is bekend dat een virus dat gewoonlijk dieren besmet, mensen heeft geïnfecteerd. 3: De ziekte is bij mensen vast gesteld, maar nog geen infec ties van mens op mens die tot verspreiding op grote schaal kunnen leiden. 4: Hele gemeenschappen kun nen worden geraakt. 5: Virus gaat in zeker twee lan den in dezelfde regio over van mens op mens. 6: Pandemische fase, met be smetting mens op mens ook in andere regio's. Bron: WHO President Obama roept landgenoten op 'kalm te blijven'. genève/washincton - De Verenig de Staten werken aan een vaccin tegen de varkensgriep. Dat heeft een woordvoerder van de Wereld gezondheidsorganisatie WHO gis teren laten weten. Een vaccin kan ervoor zorgen dat mensen niet besmet raken met het virus. Tot nog toe bestaat zo'n prik nog niet, omdat de varkens griep een specifiek virus is, dat zich recent heeft aangepast. Het is onduidelijk hoe effectief de be schikbare vaccins zijn in het be schermen tegen het nieuwe virus. De Amerikaanse president Barack Obama heeft zijn landgenoten gis teren opgeroepen kalm te blijven. De verspreiding van het virus in Mexico en de VS is een 'reden tot zorg', maar niet alarmerend, zei hij tijdens een bijeenkomst van de Nationale Academie van Weten schappen in Washington. Minister van Binnenlandse Veilig heid lanet Napolitano kondigde zondag de noodtoestand voor de publieke gezondheid af Volgens Obama is dat uit voorzorg gedaan, om er zeker van te zijn dat de over heid alle middelen tot zijn beschik king heeft om snel en effectief te reageren. Wie op het laatst reis naar Mexico afzegt, krijgt niets vergoed. den haag - Touroperators en reis bureaus zijn gisteren overspoeld met vragen van reizigers die op het punt staan naar Mexico of Spanje te vliegen. „De griepepide mie houdt de gemoederen in ons .land flink bezig", melden woord voerders uit de vakantiebranche. De bellers wilden opheldering over de gezondheidsrisico's en de annuleringsmogelijkheden. Zolang het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag geen aanlei ding ziet voor een aangepast reisad vies, gaan alle reizen gewoon door. Annuleren is vooralsnog voor ei gen rekening. De bedrijven verwezen de bellers voor nadere bijzonderheden door naar de informatiekanalen van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM), Buiten landse Zaken en de Wereldgezond heidsorganisatie WHO. De Duitse tak van Tui Travel schrapte gisteren de reizen naar Mexico-Stad. De zusterorganisatie in Nederland volgde dat voorbeeld niet. „Wij vliegen vooral op Can- cun, wat t.200 kilometer verderop ligt. Daar is niets aan de hand." D-Reizen vliegt wel op Mexi- co-Stad, waar de griepepidemie tientallen slachtoffers heeft ge maakt. Wie op het laatste mo Irak kampt met een nieuwe hevige geweldsgolf. Er is meer aan de hand dan wan hoopsdaden van in het nauw gedreven opstandelingen. Het is nog geen maand gele den dat de Amerikaanse generaal Ray Odierno, op perbevelhebber van de geallieerde troepen in Irak, trots meldde dat het geweld in het land terug was op het niveau van 2003. Inmiddels is het beeld volledig omgeslagen. Irak heeft te maken met een golf van geweld. Deze maand werden al achttien bom- en zelfmoordaan slagen gepleegd. Daarbij vielen ze ker 500 doden en 700 gewonden. Veel van de aanslagen waren ge richt tegen sjiieten, de grootste moslimgemeenschap in het land. Ook Iraanse pelgrims werden slachtoffer van het geweld. De geweldsgolf heeft de spanning in Irak snel doen oplopen. VS-mi- nistervan Buitenlandse Zaken, Hil lary Clinton, reisde afgelopen weekeinde halsoverkop naar Bag dad om de Iraakse regering moed in te spreken en te verzekeren van onbeperkte Amerikaanse steun. De VS zal echter voor 1 juli alle le gereenheden uit de Iraakse steden terugtrekken. In 2011 moeten zelfs alle Amerikaanse gevechtstroepen Irak hebben verlaten. Er blijven dan hoogstens 50.000 militairen in Irak ter ondersteuning van de regering en het leger. Vechten zul len die echter niet meer. Naar de oorzaken van het op laaiend geweld is het gissen. Clin ton had een eenvoudige verkla ring. Volgens haar is het toe te schrijven aan het succes van de Iraakse autoriteiten bij het veiliger maken van Irak. De aanslagen zijn 'wanhoopsdaden van opstandelin gen die steeds verder in het nauw worden gedreven'. Bij de Amerikaanse bewindsvrou we lijkt de wens de vader van de gedachte. Dat er meer aan de hand is, blijkt uit Iraanse commentaren. Zo stelde geestelijk leider van Iran, ANALYSE door Carel Goseling ayatollah Ali Khamenei, de VS zelf verantwoordelijk voor het geweld. Het staatspersbureau IRNA citeer de een Iraanse topfunctionaris die beweerde dat de VS 'de laatste tijd terroristen uit de Baathpartij (de partij van Saddam Hoessein, die streed tegen de sjiieten) hebben vrijgelaten'. Die zijn volgens de Ira niër nu betrokken bij de aanslagen op sjiieten en Iraniërs. De Amerikanen laten in Irak inder daad duizenden gevangenen vrij. Daaronder ook leden van de Baath partij. De sjiitische regering van Irak laat aan de andere kant soen nieten oppakken die in het verle den met de VS hebben samenge werkt om het sektarisch geweld te beteugelen. Beide ontwikkelingen doen de spanningen tussen sjiie ten en soennieten toenemen. De Iraanse commentaren duiden erop dat de ayatollahs daar niet van plan zijn werkloos toe te zien. In het verleden steunde Iran de mi litie van de sjiitische geestelijke Al-Sadr. De invloed van Al-Sadr in Irak is nog altijd groot. Mogelijk richt de Iraakse premier Nouri Maliki daarom zijn pijlen nu ook op de VS. Volgens hem hebben Amerikaanse soldaten afge lopen weekeinde, in strijd met een akkoord tussen de VS en Irak, raz zia's uitgevoerd waarbij twee on schuldige burgers het leven verlo ren. Volgens die overeenkomst mo gen VS-eenheden niet meer zelf standig opereren maar alleen sa men met Iraakse eenheden en na goedkeuring van de Iraakse autori teiten. Dat is in dit geval niet ge beurd, aldus Maliki, waarmee de deal waardeloos is geworden. Zo'n ruzie tussen Bagdad en Was hington speelt de kwaadwillenden in Irak in de kaart. Als de strijd tus sen sjiieten en soennieten dan echt ontbrandt, is Irak terug bij af ment een reis afzegt, betaalt vol gens de regels van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reis ondernemingen (ANVR) het volle pond. Tot vijf dagen voor de reis moet 90 procent van de reissom worden voldaan, tussen drie tot twee weken voor vertrek de helft. Pas als een aangepast advies van Buitenlandse Zaken het reizen on mogelijk maakt, moet de tourope- rator'de reissom terugbetalen. Beleggers vrezen dat door de var kensgriep minder mensen gaan vliegen. De aandelen van lucht vaartmaatschappijen gingen giste ren op de beurzen onderuit. Het aandeel van het farmaceutische be drijf Chugai uit Japan, producent van griepremmerTamiflu, steeg. 'Geen artillerievuur en luchtaanvallen op bolwerk Tamil Tijgers.' COLOMBO - De Sri Lankaanse rege ring heeft gisteren in antwoord op internationale oproepen gezegd de luchtaanvallen en artilleriebeschie tingen op de Tamil-rebellen in het noordoosten van het land te stop pen. De regering verwerpt echter internationale oproepen voor een algeheel staakt-het-vuren. De regering in Colombo staat on der grote druk van de internationa le gemeenschap de mogelijk nog 50.000 Tamil-burgers in de beleger de enclave van de Tamil Tijgers te sparen. Het leger zei ook vorige week al de aanvallen met zware wapens te hebben gestopt, maar re bellen zeggen daar niets van te merken. Het regeringsleger is diep in de laatste resterende bolwerken van de Tamil Tijgers doorgedron gen en de regering hoopt op een definitieve zege op het slagveld. Volgens schattingen van de VN heeft de strijd in Sri Lanka de afge lopen drie maanden bijna 6500 burgers het leven gekost. Onder druk van de internationa le gemeenschap, heeft de rege ring van Sri Lanka beloofd geen zware aanvallen meer te doen op de laatste rebellen-enclave. Reizigers in de metro van Mexi- co-Stad dragen door het leger uitge reikte mondkapjes om zich tegen het griepvirus te beschermen. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7