De groene gevels van Patrick Blanc Verticaal groen in Nederland •«Bah. In zijn boek The Vertical Garden doet Patrick Blanc verslag van zijn persoonlijke ontwikke ling en laat hij de lezer delen in zijn plantken nis en de schoonheid van zijn groene gevels. Als kleine jongen was hij gefascineerd door aquaria. Hij experimenteerde wat met water planten en ontdekte dat die helemaal geen aarde nodig hebben om wortel te schieten. Toen hij als student bosbouw het tropisch re genwoud van Thailand bezocht, zag hij in de metershoge bomen zelfs bovenin allemaal planten groeien. In andere omgevingen ont dekte hij dat planten prima op rotsen en keien kunnen gedijen. Hoe kan dat, vroeg hij zich af. Blanc concludeerde dat planten al leen aarde nodig hebben voor stevigheid. Als je ze voorziet van water en mi neralen en ze houvast biedt, kunnen ze groeien zonder grond in een verti cale constructie. Weer thuis, in Frankrijk, experimenteerde hij met niet-grondgebonden con structies waarop planten verticaal kunnen groeien. Dat mondde uit in raam werken van roestvrijsta len staanders en liggers die 6 centimeter van een muur worden geplaatst. Hier tegenaan worden pvc-platen geschroefd, met daarop wolvilt en een speciaal ontwikkeld vilten doek waar in kleine nestjes zijn geniet. Hierin komen de planten met kluit en al. Zodra de aarde door neerslag is weggespoeld, zoeken de wortels houvast in het doek. Nadat Blanc in 1991 ging samenwerken met diverse architecten, maakt hij de ene impo sante verticale tuin na de andere. Waarom zijn zijn tuinen zo geliefd? 'Omdat ze ons de adem van de wildernis laten voelen in het midden van de stad. Ze groeien verticaal en dat geeft ons een nieuwe sensatie: ze wor den als onszelf. Ze ontwikkelen zich op hun eigen manier ten overstaan van ons, terwijl al hun verschillende delen zichtbaar zijn', al dus Blanc in zijn lijfboek. Ook denkt hij dat mensen door zijn murs végétal worden aan getrokken omdat er zo'n fijne, zuurstofrijke lucht omheen hangt. D e verticale tuin gaat een hype worden", is de stellige overtui ging van Ben Vriesema en Hans Mol van The Vertical Green Com pany in Boven-Leeuwen. „Maar we staan in Nederland nog aan de vooravond van deze ontwikke ling." Verticale tuinen spelen ook een rol in de toekomstvisie van de Nederlandse trendvoorspeller Lidewij Edelkoort. In Greening perspectives 2oio, haar nieuwste boek, plaatst ze verti cale tuinen in een breder perspectief: mens en natuur groeien in de toekomst weer naar elkaar toe en grenzen ver dwijnen. Een van de manieren waarop dat tot uiting zal ko men, is de verticale tuin. Zij verwacht in de toekomst gebou wen waarin groene gevels al zijn geïntegreerd. Uiteindelijk zullen er 'helende huizen' ontstaan die niet alleen de mens, maar ook de natuur beschermen. Een verticale tuin is een niet-grondgebonden tuin die met een constructie verticaal op een muur kan worden geplaatst, zowel binnenshuis als buitenshuis. Voorwaarde is dat er vol doende licht, water en voedingsstoffen voor de planten aan wezig zijn. Het is pas sinds kort dat er verticaal groen wordt toegepast. Daarvoor werd aangenomen dat planten met hun voeten in de aarde moeten wortelen en dat je muren hooguit met klimplanten kunt bekleden. De Frans botanicus Patrick Blanc heeft de verticale tuin 'uit gevonden'. Dat was een proces van jaren (zie kader). Ofschoon hij pas sinds 1991 echt bezig is met het ontwerpen van verti cale tuinen, heeft hij over de hele wereld inmiddels metershoge, groene kunstwer ken gemaakt. Ir. Mare Ottelé, promovendus Civiele Tech niek en Geowetenschappen aan de TU Delft, bereidt een proefschrift voor over verticaal groen. Hij denkt dat er in de toekomst een belangrijke rol voor deze groenvorm is weggelegd. „Het voordeel van verticaal groen is dat het weinig ruimte inneemt. En je kunt het niet alleen toepassen op gebouwen, maar ook op ge luidsschermen langs snelwegen en in tunnels." 'Wat kan de bijdrage zijn van verticaal groen aan een gezon dere leefomgeving, zonder dat we hier energie voor gebrui ken?', luidt zijn onderzoeksvraag. „Met planten kun je de luchtkwaliteit verbeteren en een stukje ecologische kwaliteit aan de leefomgeving toevoegen", licht hij toe. „Er is al langer bekend dat planten koolstofdioxide omzetten in zuurstof en het schadelijke fijnstof vasthouden. Met behulp van het op zetten van een proefopstelling ga ik gecontroleerd meten wat het effect is van verticaal groen op de omgeving. En als er een effect is, hoe je dat kunt optimaliseren." Verticaal groen kan ook een bijdrage leveren aan de ecologi sche biodiversiteit in steden. „In steden is vaak een gebrek aan groen. Toch zijn planten belangrijk in een stad. Je creëert broed- en nestmogelijkheden voor dieren. Ook brengen plan ten vocht terug in de lucht, wat goed is voor de luchtwegen van mensen. Verticaal groen kan ook een rol spelen bij het zo genaamde heat-island-effect. Dat is het verschijnsel dat de stad in de zomer sterker opwarmt dan zijn omgeving, wat komt doordat gebouwen de warmte vasthouden. Als gevolg daarvan gaan mensen sneller hun airco aanzetten. Verticaal groen kan de temperatuur reguleren. De oppervlakte achter een muur die hiermee is bekleed, kan nooit warmer worden Meer informatie Patrick Blanc - The Vertical Garden, From nature to the city. Uitgeverij w.w Norton Com pany, New York, London. Prijs: 46 euro. www.thevertical- gardenpatrickblanc.com dan 35 graden Celsius, mits er voldoende vocht is in de lucht. Andersom werkt het ook: 's zomers houd je de warmte bui ten, 's winters houd je de warmte vast. Er is echter nooit pre cies onderzocht wat de effecten zijn." Daarnaast absorbeert verticaal groen volgens Ottelé geluid. Ook gaat het het spui ten van graffiti tegen, wat veel geld bespaart. „Graffitispuiters kunnen groene gevels bekladden, maar dat kost de overheid geen cent. De planten laten hun bladeren vallen en groeien vanzelf weer aan." Er zijn ook nadelen. „Het kan zo maar zijn dat groene gevels insecten aantrekken en dat kunnen mensen als hinderlijk er varen", zegt de promovendus. „Groene gevels moeten ook worden onderhouden. Naarmate de constructie hoger is, wordt het moeilijker dat zelf te doen. En werk dat je uitbe steedt, kost geld." Maar de voordelen zijn vele malen groter dan de nadelen, schat hij in. Hij verwacht dat gemeentes het gebruik van groene gevels uiteindelijk gaan stimuleren door het geven van subsidies. Dat het prettig is bij levend groen in de buurt te verkeren, daarvan zijn ze ook bij the The Vertical Green Company over tuigd. „Planten zuiveren de lucht", zegt Ben Vriesema. „Uit onderzoeken blijkt dat groenbeleving ook goed is voor de psy che: groen zorgt voor minder (werk)stress en ziekenhuispa tiënten die op groen uitkijken, blijken eerder te herstellen." Bij het bedrijf zien ze ook een rol weggelegd voor verticaal groen op de particuliere markt. Vriesema: „Verticaal groen is enorm efficiënt in kantoren of op kleine balkons. Het neemt op de vloer totaal geen ruimte inneemt, zoals bijvoorbeeld plantenbakken wel doen. Op een balkon van 2,5 meter diep kun je op een wand zorgen voor een groenbeleving van 6 vierkante meter, ter wijl het slechts 0,5 vierkante meter vloer oppervlakte kost. Of denk eens aan een kantoor. Kantoorruimte is duur. Met een verticale tuin heb je relatief veel groen, terwijl je hiervoor een minimale opper vlakte nodig hebt." In Amsterdam wilden buurtbewoners alleen meewerken aan het plan een nieuw sportpaleis te bouwen in het Rem- brandtpark als het gebouw het groene aanzicht van het park niet zou verstoren. De wanden van Sportplaza Merca tor werden daarom in 2006 bekleed met 60 verschillende plantensoorten, afgestemd op de vier windrichtingen, door Copijn Tuin- en Landschapsarchitecten in Utrecht. De lobby van het hoofdkantoor van Ahold is in 2006 door hetzelfde bedrijf voorzien van een tropische geveltuin, waardoor een aangenaam binnenklimaat ontstaat. In Nijmegen heeft de gemeente het niet-grondgebonden verticaal groen ontdekt. In de nabije toekomst krijgen de witte liftschacht bij de Mariënburggarage en de schoor steen op de hoek Augustijnenstraat/Stikke Hezelstraat groe ne muren „We gaan hiermee beginnen omdat je in de bin nenstad met weinig ruimte zit", licht een ambtenaar toe. „Op deze manier kunnen we toch een stuk groenbeleving toevoegen." Afhankelijk van de ervaringen met bijvoor beeld onderhoud, bepaalt de gemeente of er vaker verti caal groen wordt ingezet in de binnenstad. Foto's 1. Bij Patrick Blanc thuis. 2. 'Binnentuin' van het Pershing Hall Hotel in Parijs. 3. De buitenkant van het Quai Branley Museum in Parijs. 4. Patrick Blanc. (Patrick Blanc en Véronique Lalot)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78