Zeeland laat J'e op De Kunst wei ver achter je Sikkens Zeven nieuwe AED's op Noord-Beveland NU 20% ISkkepS fc"i KORTING BUITENVERF BUITENGEWONE Zeeuws talent BPZC Dinsdag 28 april 2009 1 9 'De afstand maakt misschien ook helemaal niet zoveel uit. Kijk maar 'Het is ook niets zweverigs, hier sta je stevig op de aarde' om je heen: met het mooie weer waan je je net in Zuid-Frankrijk' Marjan van Dijke biedt sinds vijfjaar creatieve cursussen en workshops aan in een grote tent op een weiland in de Perponcherpolder bij Wolphaartsdijk. Deelnemers kunnen er ook kamperen. door Lilian Dominicus Het is een rustige, idylli sche plek in de Per poncherpolder bij Wolphaartsdijk. De naam. De Kunstwei, zegt eigenlijk al waar het hier om gaat. Op het erf van Marjan van Dijke, midden in de natuur, kun je je uitleven met materialen als klei, vilt, verf of speksteen. Even helemaal niks an ders om aan te denken: de roddels op kantoor of de zorgen om de kinderen laat je hier ver achter je. Wie van ver komt, mag op het ter rein zijn tent opslaan. Trouwens, wie niet van ver komt mag dat ook. Voorwaarde om te mogen kamperen is deelname aan een van de creatieve cursussen, want De Kunstwei is geen officiële cam ping. „Maar er zijn zelfs mensen die van Goes komen en hier een hele week blijven. De afstand maakt misschien ook helemaal niet zoveel uit. Kijk maar om je heen: met het mooie weer waan je je net in Zuid-Frankrijk." leder mens is creatief is het motto van Marjan van Dijke. „Alleen we zijn het vergeten", zegt ze, terwijl ze in werkkloffie het lommerrijke ter rein oploopt, dat traditioneel is in gericht zoals Zeeuwse boeren dat vroeger deden: met onder meer een moestuin, notenbomen en een drinkput. Op het moment staan de malussen en de prunus sen volop in bloei. „Bij de workshops die hier wor den gegeven is het niet belangrijk wat je maakt. Dat klinkt misschien vreemd, maar het resultaat is niet waar het hier om draait. Het be langrijkste is dat je vanuit je gevoel werkt." Ze geeft een voorbeeld uit de workshop meditatief boetseren. „Symbolisch gezien,staat het lin kerdeel voor het verleden, het mid dendeel voor het heden en het rechterdeel voor de toekomst. Dat bespreek je achteraf en vaak blijkt dat dan zo goed te kloppen met je eigen levën. Dat is zó wonderlijk." De Kunstwei bestaat in 2009 vijf jaar. Het is ontstaan omdat Marjan zelf cursussen volgde. „Je komt op je pad van alles tegen, en op een gegeven moment zoek je steeds meer de workshops en cursussen op waar je belangstelling naar uit gaat." De cursussen vinden plaats in de grote tent op 'de wei', naast het arbeidershuisje. Dat is nu het woonhuis van Marjans gezin en hoorde ooit bij de boerderij van Marjans ouders. Hoewel er geen ju bileumprogramma bestaat, is de aanpak van workshops een beetje anders dan voorgaande jaren. Tij dens de zomermaanden in juli en augustus zijn alleen maar hele we ken te boeken. Zo is er de Tipi Na- tuurweek, Dans-Massage-Muziek- week en de In Je Elementweek. Voorheen konden mensen a la car te workshops volgen, maar dat kan dit jaar alleen tijdens de meiva kantie, nu dus. Op alle dagen en op sommige avonden van deze week is er wel een workshop: sa crale klanken, dromenvanger ma ken, wolvilten of je eigen godin boetseren. Voor veel mensen hebben de work shops een 'alterna tieve' bijklank. Maar zo ziet Mar jan ze niet. „Voor mij is dit heel normaal. De oude volken op deze aarde leefden als vanzelfsprekend met de natuur. Ze verbinden het noorden met de winter, het naar binnen gerichte. Het zuiden met passie en de zomer, het oosten met het voorjaar en een nieuw be gin en het westen met het najaar, de ondergaande zon. Zo logisch, ei genlijk. Het is ook niets zweverigs, hier sta je stevig op de aarde." 'De oude volken op deze aarde leefden als vanzelfsprekend met de natuur. Zo logisch' Vijfjaar De Kunstwei in Wolphaartsdijk De Kunstwei in Wolphaartsdijk bestaat vijfjaar. Het hele jaar door wor den cursussen of workshops met een creatieve inslag. Marjan van Dijke is de oprichtster en drijvende kracht achter de Kunst wei. Ze volgde een opleiding tot bloembindster, heeft drie jaar peuter speelzaalervaring, werkte tien jaar voor de kindervakantieweek in 's-Heer Arendskerke, gaf zeven jaar 'groene' workshops, volgde een vierjarige op leiding levenskunst en lichaamswerk in Hamme (B), heeft Reiki 1 en 2, volgde NLP en Kunstzinnig Dynamisch Coach op de Kleine Tiki te Breda. De meivakantie creatieve week is pas begonnen. Er zijn zowel cursussen in de ochtend (10.00 tot 12.00 uur) als 's avonds (20.00 - 21.30/22.00 uur). Dinsdagochtend 28/4 dromenvanger, dinsdagavond meditatief boet seren, woensdagochtend 29/4 krachtbeeld (10.00-15.00 uur), donderdag ochtend 30/4 intuïtief schilderen, vrijdagochtend 1/5 torso van jezelf, za terdagochtend 2/5 wolvilten, zondagochtend 3/5 Oceandrum (10.00-16.00 uur), zondagavond speksteen bewerken, maandagochtend 4/5 intuïtief schilderen, maandagavond klankconcert, dinsdagochtend 5/5 boetseer je eigen godin. In juli en augustus zijn er de zomerweken. Van 2 tot 7 juli: Natuurlijk creatief, spreekstok, krachtschild of krachtbeeld maken met natuurlijke materialen. 19 tot 24 juli: Tipi Natuurweek, wonen, werken of spelen in een tipidorp. 26 tot 31 juli: In je element, onderzoek naar de elementen water, vuur, aarde en lucht. 9 tot 14 augustus: Dans-massage-muziek, con tact maken met je lichaam door beweging, dans, kwast of klei. 16 tot 21 augustus: Kunstzinnig verbeeld, aan de slag met de zeven basischakra's. Meer informatie: www.dekunstwei.nl Concentratie bij het boetseren. Verf in alle soorten Daarvoor bent u bij TMC Niet alleen bieden wij u e voor de doe-het-zelver, n kan bij ons zijn hart iren rf Wand aan het juiste adres, uitgebreid verfassortiment r ook de professionele schilder Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 (0164) 27 44 77 Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl door Raymond de Frel WISSENKERKE - Het aantal Automa tische Externe Defibrillatoren (AED's) in de gemeente Noord-Be veland wordt uitgebreid. Het colle ge van burgemeester en wethou ders wil zeven nieuwe reanimatie- apparaten aanschaffen. Vijf AED's worden geplaatst in brandweerauto's van de gemeente. Het brandweerpersoneel krijgt daarom een cursus. De apparaten in de brandweerauto's zijn niet af doende om voldoende dekking te hebben in Kats en Geersdijk. In verband met de aanrijtijd vanuit de vier grote kernen krijgen de twee dorpen een AED in hun dorpshuizen. Met de beheerders van de dorpshuizen wordt nog ge sproken over de coördinatie van opleidingen van vrijwilligers en bij alarmeringen. De Veiligheidsregio Zeeland buigt zich een dezer weken over de in zet van reanimatie-apparaten. De Stichting Reanimatie en AED Noord- en Zuid-Beveland wees de dertien Zeeuwse gemeenten er na melijk op dat reanimatie-appara- tuur veel vaker gebruikt kan wor den, als er een compleet Zeeuws overzicht is van alle AED's. De gemeenteraad van Noord-Beve land moet eerst nog over de aan schaf van de schokapparaten wor den geïnformeerd, voordat tot plaatsing wordt overgegaan. GOES - SMWO houdt morgen van 19.00 tot 21.30 uur het minifestival RepreZeeland op het plein van jeugdcentrum Goese Polder. Naast een optreden van de dansgroep van het jeugdcentrum, is er mu ziek van gitarist Julian Sibbald. dj OÜ4, singer/songwriter Ahnika Bos en gitarist Jahja Telussa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65