'Eurlings helpt ons met certificaten' 'Commando's wilden ruzie sussen' Coz>t, Wedt, ih puzzet Het Heat pzc Dinsdag 28 april 2009 5 Personal Air and Land Vehicle Prestaties als auto Topsnelheid: 200 km/u Acceleratievermogen: van 0 tot 100 km/u in minder dan 5 seconden Max. kantelhoek in bochten: 30 graden Brandstofverbruik: 1 op 30 Actieradius: ruim 500 km Prestaties als luchtvaartuig Maximale luchtsnelheid: 195 km/u Minimale luchtsnelheid: 30 km/u Maximaal benodige startweg: 50 meter Gem. benodigde landingsweg: 5 meter Actieradius: 550 km infographic JD bron: www.pal-v.com Douane neemt 82 schildpadden in beslag den haag - De douane heeft 82 panterschildpadden in beslag geno men op Schiphol. De internatio naal beschermde dieren waren op doorreis van Tanzania naar Hong kong. Er was volgens de douane duidelijk sprake van dierenkwel ling, omdat 'de dieren afzonderlijk waren verpakt in een dichtge- snoerd linnen zakje'. Ze waren in slechte conditie toen ze werden aangetroffen. De schildpadden zijn overgebracht naar een opvang- Slechtziende kan met kijker veilig autorijden Lengte: 4 meter Breedte: 1,2 meter Hoogte: 1,6 meter www.lekkerpuzzelen.nl QX versluis willeboer-J 0118-629056 MIDDELBURG Nederlandse militairen staan in Oostenrijk terecht wegens vechten. zell am see - De negen Nederland se commando's die gisteren en vandaag in de Oostenrijkse plaats Zell am See terechtstaan, waren niet aan het vechten, maar pro beerden de boel juist te sussen en een gewonde collega te bescher men. Dat zei hun advocaat Kurt Jel- linek gisteren. De militairen ver schenen voor de rechtbank, omdat ze in oktober 2007 zouden hebben deelgenomen aan een grote vecht partij in het uitgaansleven van de wintersportplaats. Samen met nog tien kameraden, die een schikking hebben getrof fen met de Oostenrijkse justitie, waren de verdachten uit geweest in discotheek Viva. Binnen kregen ze ruzie met een groep Oostenrij kers. Bij het naar buiten gaan merkten de commando's, die een weekeinde vrij hadden tijdens een oefening van een paar weken, dat de Oostenrijkers elkaar aan het op trommelen waren. Op een plein even verderop sloten dertig a veertig personen de mili tairen in. Twee commando's uit de groep van ongeveer twintig pro beerden de sfeer wat minder drei gend te maken. Met een kopstoot werd een van hen echter gevloerd, waarna hij nog een paar schoppen tegen zijn hoofd kreeg. De ande ren vormden vervolgens een soort linie om de gewonde man te be schermen tegen de groep oproer kraaiers. Dat de Nederlanders zich zowel fy siek als verbaal dreigend hebben opgesteld ontkenden ze gisteren in de rechtszaal niet. Maar dat was nodig, verklaarden ze, omdat hun Op een plein even verderop sloten dertig a veertig personen de militairen in collega anders nog verder gemoles teerd zou zijn. Twee van hen pro beerden de gewonde te helpen, de anderen weerden de Oostenrijkers af De kopstoot en de schoppen braken een oogkas en een jukbeen en scheurden het gehemelte van de militair. Ze wilden zich wel aan de vechtpartij onttrekken, maar dat kon niet. Ten eerste konden ze geen kant op, ten tweede hadden ze dan hun collega moeten achter laten, verklaarden de comman do's. Advocaat lellinek had geen goed woord over voor de werkwij ze van de politie in deze zaak. Hij betwijfelde zelfs of die wel recht matig was. De militairen is voorge houden dat zij slechts hoefden te getuigen tegen de ruziezoekers, die als lastige groep bekendstaan in Zell am See. Vandaag hoort de rechter diverse getuigen. De uitspraak staat ook voor vandaag op de agenda. Tege lijk met de negen Nederlandse commando's staan vijf Oostenrij kers terecht. wielen worden. In de lucht is het een gyrocopter: een helikopter met alleen aandrijving op de staart- propeller, terwijl de wentelwiek bovenop motorloos meedraait door de langsstromende lucht. Eurlings en zijn Dienst Verkeer en Scheepvaart wilden dit wonder wel eens zien. Het is misschien een aanwinst voor politie en ande re hulpdiensten. Alleen: een proto type is er nog altijd niet. Dus werd de test - op een provisorisch vlieg veldje langs de Ai - uitgevoerd met een gewone Carver (driewie- lig autootje) en een standaard-gy- rocopter uit Duitsland. Eurlings be stuurde zelf de Carver. Zijn ambtenaren gebruiken de test gegevens om te bepalen welke re gels voor de PAL-V nodig zijn en of het ding veilig en zonder veel hinder kan worden gebruikt: maakt-ie veel lawaai? Schrikken au tomobilisten wanneer op een veld je naast de snelweg plotseling een vliegende auto opstijgt? Er zullen nog meer proeven vol gen. „Dat helpt de PAL-V als reali seerbaar concept vooruit", zegt Bakker. „Het werkt het best als er veel vliegveldjes langs de snelwe gen worden aangelegd. Daar heb je toestemming voor nodig." Het eerste echte prototype is intus sen, na talloze tegenvallers met de financiering, ook niet meer zo heel ver weg. Mede dankzij een subsidie van SenterNovem (het in novatiebureau van Economische Zaken) is die dit najaar klaar, denkt Robert Dingemanse, direc teur van PAL-V Europe in Raams- donksveer. In januari beginnen dan de eerste 'echte' proefvluchten en -ritten. De serieproductie zou dan anderhalf twee jaar later kun nen beginnen, zo schat hij. den haag - Tientallen slechtzien den mogen binnenkort ondanks hun beperkte gezichtsvermogen toch de weg op. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat staat het gebruik van een zogenoemde bioptische telescoop toe, een hulp middel dat veilig autorijden voor deze groep mogelijk maakt. De bioptische telescoop is een klei ne kijker met een lichte vergro ting, die boven in een van de bril lenglazen is bevestigd. Martin Bril wordt op 2 mei begraven amsterdam - Schrijver en colum nist Martin Bril wordt zaterdag 2 mei in besloten kring begraven op begraafplaats Zorgvlied in Amster dam. Daaraan voorafgaand vindt een herdenkingsdienst plaats in kerkgebouw De Duif in de hoofd stad. Bril overleed woensdag op 49-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker. Meer dan 10.000 men sen hebben inmiddels hun condo leance overgebracht via de website van de Volkskrant. Rotterdamse agenten krijgen camera op pet rotterdam - De politie in Rotter dam stuurt agenten de straat op met een camera op de pet. Dat moet leiden tot minder geweld en agressie tegen agenten. Dertig agenten worden deze week voor zien van een filmcamera. Rotter dam-Rijnmond is naar eigen zeg gen het eerste Nederlandse korps dat zoveel camera's (kosten 60.000 euro) koopt. „Het voorbeeld komt uit Engeland", zei projectleider Mi chael Rodgers gisteren. Minister Camiel Eurlings is enthousiast over de vliegende auto van John Bakker. Maar een prototype is er na zeven jaar nog steeds niet. door Arthur't Hart Nee, het was nog niet de échte 'vliegende auto' die gisteren op de autosnelweg Ai bij Amersfoort on der toeziend oog van verkeersmi nister Camiel Eurlings werd getest. Maar de droom van John Bakker uit 's Gravenmoer, die ondanks ja ren zwoegen maar niet verder dan de tekentafel wil komen, is toch een stukje naderbij gebracht. „De proef was een groot succes", zegt Bakker. „Eurlings was heel po sitief hij vindt het een innovatief idee en gaat ons helpen bij het ver krijgen van certificaten. En er wa ren veel overheidsdiensten aanwe zig; dat levert ons draagvlak op." PAL-V heet het voertuig waaraan uitvinder Bakker en zijn bedrijfje in Raamsdonksveer al sinds 2002 werken. Op de weg moet het een tweepersoons wagentje op drie Minister Eurlings steeg gisteren op in een gyrocopter. Het toestel is gelijk aan het vliegende gedeelte van de PAL-V. Het rijdende deel is gebaseerd op de Carver, een driewieler (inzet). foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5