van de Axelse Sassing naar Hulst Sikkens NU 20% KORTING Minister mist feest biopark door file Stadsraad ziet in vaarwegnetwerk geweldige oppepper voor Axel BUITENVERF Identiteit bekend ZPZC Dinsdag 28 april 2009 19 'Vaarwegen, kreken en kanaaltjes snel geschikt maken voor de 'Onderzoek van de Grontmij wijst uit dat vooral Zeeuws-Vlaanderen recreatievaart' kan profiteren van watersporters.' De watersport zit in de lift. De provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland spelen daarop in met plannen voor een grensoverschrijdend vaarroutenetwerk. door Wout Bareman Met een motorjachtje van de Axel- se Sassing naar Hulst en verder... Dat is de bedoeling. De drie pro vincies, die elkaar regelmatig in Eu- regio-verband treffen, werken aan een netwerk dat vaarroutes in Zeeuws-Vlaanderen en Oost- en West-Vlaanderen met elkaar moet verbinden. De Grontmij heeft de mogelijkheden onderzocht. Er moeten snel beslissingen worden genomen, want de verdubbeling van de Tractaatweg komt eraan en die biedt mogelijkheden om vanaf de Axelse Sassing een doorsteek te maken naar de achterliggende kre ken bij Axel. Ook andere ontwikke lingen maken dat er vaart achter de plannen moet worden gezet. De Grontmij noemt in het rapport zaken als de lopende promotie campagne Uw Nieuwe Toekomst, waarbij kan worden aangehaakt, Pieken in de Delta en Terug naar de Kust. Het vaarwegnetwerk in België is omvangrijk en goed on derhouden. Hier en daar moeten wel hindernissen worden wegge werkt, zoals de vaste brug in de Damse Vaart tus sen Sluis en Brug ge bij Dam me. Euregiosecretaris André van Trigt zei het jaren gele den al: „Sluis aan Zee is een mooi project, maar we kunnen beter in zetten op een goede aansluiting van onze eigen vaarroutes op het Belgische netwerk, want dat is heel fijnmazig." De onderzoekers van de Grontmij stellen op watersportgebied een aantal trends vast. In 2015 telt Ne derland ruim één miljoen extra vijftigplussers. En ook nieuw: wa terrecreanten gaan voor beleving in plaats van voor vakantie, voor fun. Uit cijfers blijkt dat de omzet in de watersport alleen al in Neder land ongeveer 2,5 miljard euro be draagt. De vraag naar motorboten groeit snel. Rond 2050 zal de Ne derlandse vloot uit zo'n 230.000 boten bestaan; nu zijn het er nog 170.000. En zonder sloep of kleine motorboot tel je straks niet meer mee. Zeeland telt momenteel ruim 12.500 ligplaatsen in jachtha vens en watersportverenigingen. evenementen worden opgezet. Dan moet het Vlaamse/Zeeuws-Vlaamse vaarwe- gennet wel geschikt worden ge maakt voor kajuitmotorboten, sloe pen en fluisterboten, roeiboten en kano's. De onderzoekers noemen als belangrijke potentiële vaarwe gen de Moervaart, de Durme, het Leopoldkanaal, het Schipdonkka- naal, het Kanaal van Lokeren, de Passageule en het Zijkanaal naar Hulst. En er zijn 'Verdubbeling Tractaatweg aangrijpen om tendëvfartegen verbinding te maken met achterliggende kreken' zoals de otheense Kreek, de Braak- Nergens groeit het aantal water sporters overigens zo als in België, waar nu al 8500 ligplaatsen zijn. De groei biedt Zeeland en vooral Zeeuws-Vlaanderen tal van kan sen. Door het water met het ach terland te verbinden kunnen fiet sen, wandelen, cultuurhistorie en natuurbeleving worden gepro moot, kan bijvoorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen de verhuur van motorboten worden gestimu leerd en kunnen grote watersport- mankreek en het Kanaal Gent-Terneuzen. De aan passing van de vaarwegen neemt vier tot acht jaar in beslag en vergt zo'n 24 miljoen euro. Namens de provincie heeft gedeputeerde Har ry van Waveren al positief gerea geerd, net als de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het waterschap. Volgens Rijkswa terstaat - een andere mogelijke pro jectpartner - past het Vaarroutenet werk bij de differentiatie van het Zeeuwse watersportproduct. door Wout Bareman Bijna lyrisch wordt voorzit ter Pierre Eijsackers van de Stadsraad Axel als hij de plannen van de Gront mij voor een vaarroutenetwerk in Zeeuws-Vlaanderen en het Vlaam se achterland doorbladert. Nu had hij altijd al wat met bootjes - het was ooit z'n vak - maar als die straks ook nog bij wijze van spre ken in zijn achtertuin passeren, zou dat helemaal prachtig zijn. Hij ziet prachtkansen voor met na me Axel en Hulst. „Voor Axel kan zo'n vaarwegennetwerk, mits er goed op de plannen wordt inge speeld, een geweldige impuls zijn. We zitten als stadje momenteel wat in een dip, maar dit biedt on gelooflijk veel nieuwe kansen. Denk maar aan de horeca, aan de middenstand, aan toeleveringsbe drijven. We moeten hier optimaal van profiteren. Het is één van de weinige kansen, die we krijgen. Zo kunnen we weer iets van Axel ma- kén." Eijsackers gaat zo snel moge lijk praten met de overheidsinstan ties, zoals de gemeente en het wa terschap, die bij het project betrok ken worden. „En desnoods stap pen we naar de provincie, want dit mogen we ons niet laten ont glippen." Natüürlijk heeft hij al negatieve reacties gehad. Van mensen, die grinnikend praten over grote mo torkruisers, die zich een weg ba nen door dat slootje achterlangs de tuinen van welgestelde Axel aars. Of die wethouder, die hem toevertrouwde: „Dat wordt kiezen tussen een nieuwe afslag van de Tractaatweg naar Axel of een ka naaltje tussen de Sassing en de kre ken." Eijsackers: „Allemaal oplos bare dingen." BUITENGEWONE Verf in alle soorten en kleuren Daarvoor bent u bij TMC Verf Wand aan het juiste adres. Niet alleen bieden wij u een uitgebreid verfassortiment voorde doe-het-zelver, maar ook de professionele schilder kan bij ons zijn hart ophalen. Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 j (0164) 27 44 77 Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl door Conny van Gremberghe zelzate - Bijna driehonderd be stuurders, wetenschappers en ver tegenwoordigers van bedrijven en instellingen woonden gisteren de zogenaamde kick-off bijeenkomst van Bio Base Europa in Zelzate bij. Grote afwezige was minister Maria van der Hoeven, die in Antwer pen in een file was blijven steken. De bewindsvrouwe had samen met haar Vlaamse collega Patricia Ceysens het begin van het grens overschrijdende project - om de Kanaalzone op de wereldkaart te zetten als het centrum van de bio- gerelateerde chemie - een feestelijk tintje moeten geven. Haar vervan ger beleidsambtenaar Kees Kortle ven ontbeerde de uitstraling om dat te doen, maar spiegelde zijn ge hoor voor dat het nieuwe onder zoekscentrum voor de biochemie een magneet kan vormen voor nieuwe bedrijvigheid. Het onderzoekscentrum, een lang gekoesterde wens van professor Wim Soetaert, wordt onderge bracht in de voormalige brand weerkazerne aan het Rodenhuize- dok nabij het Kanaal Gent-Terneu- zen. Voor de verbouw van de ka zerne is achttien miljoen euro uit getrokken. Soetaert zal de komen de jaren samen met 35 onderzoe kers biochemische toepassingen klaar moeten maken voor commer ciële toepassingen. kapelle - De twee jongemannen die zondagavond op de landweg Vierwegen tussen Kapelle en 's-Gravenpolder verongelukten, ko men beiden uit 's-Gravenpolder. De twintigjarige bestuurder en zijn 26-jarige bijrijder raakten rond half zeven van de weg in de sloot. Ook de Moervaart - hier bij Wachtebeke - wordt in het vaarwegnetwerk opgenomen. foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53