De Stellers zeearend kan naar huis Veerse musea met oog op de toekomst onderzocht Leuk 'Brit-feestje' om Vlissingers op belang mozaïeken te wijzen mmmm SPZC Dinsdag 28 april 2009 23 De ontsnapte Stellers zeearend is gevangen op een Zoutelandse akker. door Annemarie Zevenbergen ZOUTELANDE - Het is donker, het giet en het Stellers zeearendvrouw tje lijkt steevast haar 'belagers' voor te zijn. Vanaf half négen maandagavond proberen de Bel gische eigenaar van de vogel, Hans van Tomme en diens maat Roe land, het vrouwtje te vangen. Maar de vogel gaat op de vleugels en verdwijnt. Ze belandt in een boom van boer Abraham Schout even verderop en gaat kort daarop weer op weg naar de akker van Schout. Uiteindelijk lukt het Hans en Roelof rond half elf de zeea rend te vangen. Op de akker waar ze in eerste instantie begonnen... Het vangplan lijkt simpel; met een lamp om haar te verblinden en een bovenmaats schepnet. Maar dat kost ruim anderhalf uur zoe ken in de akker, afwachten, weer een stukje dichterbij, afwachten en wat dichterbij. Het handjevol omstanders beziet de poging met spanning: 'kom op jongens, je bent nu zo dichtbij'. Hans van Tomme is blij dat het uit eindelijk gelukt is. „Ze is zeker een kilo afgevallen, dus ze heeft sinds u april, toen ze ontsnapte, niets ge geten. Haar vliegspieren zijn ver zwakt maar ze is niet op sterven 'De vogel is afgevallen maar is niet op sterven na dood, ik zal haar goed controleren' na dood. Als we thuis zijn (in Sint Laureins) geven we haar met een maagsonde voedsel en de komen de week zal ik haar goed in de ga ten houden." 's Middags was het nog een fraai ta fereel, de heldergele snavel van het Stellers zeearend-vrouwtje contras teert mooi met de nog groene win tertarwe op de akker van de fami lie Dingemanse in Zoutelande, he melsbreed zo'n dertig kilometer van Sint Laureins. De vogel zit daar sinds vrijdagmiddag. Eigenaar Hans hield vanuit de auto zijn vrouwtje in de gaten. Verrekijker in de hand, de blik op scherp. „Ze kan een maand zonder eten, daar maak ik me geen zorgen over." Het zevenjarige vrouwtje is afkom stig uit Kazachstan en maakt on derdeel uit van het fokprogramma van Van Tomme. Hij heeft in to taal drie paartjes Stellers zeearen den. Het jongste stel is 7, de volgen de 8 en het oudste 18 jaar. Nog jon kies als je weet dat de vogels een jaar of 60,70 kunnen worden. De arend die nu in Zoutelande tij delijk haar domicilie heeft, ont snapte tijdens een nestcontrole. „Ze heeft nog twee weken hier rondgecirkeld en in de nacht van donderdag op vrijdag afgelopen week was ze opeens verdwenen. Tot ze vrijdagochtend in Breskens werd waargenomen en later hier." Het vrouwtje heeft met haar ont snapping ook haar twee eieren in de steek gelaten. „Haar mannetje zit daar nu op", vertelt de Bel gische fokker. Kees en Tannie Dekker van mini- camping Duinvliet hadden de vo gel al vroeg gezien. Kees: „Vrijdag middag rond drie uur zag ik haar op m'n akker. Ik ben toen voor zichtig haar kant opgegaan tot op zo'n twintig meter. Het is een fasci nerende vogel om te zien met die grote gele snavel en de felle gele ogen. Ik vond het een imposant zicht. Zeker toen ze ging vliegen." Maar eind goed al goed. Zeker voor Van Tomme, want het dier is toch zo'n twintig mille waard. Haliaeetus pelagicus is één van de grootste zeearenden - Stellers zeearend; de Haliaeetus pelagicus is vernoemd naar de Duitse bioloog Georg Steller (1709-1746). Steller maakte deel uit van Bering's expeditie naar Alaska in 1741. - De zeearend is één van de grootste soorten; de wijfjes kunnen 105 cm. hoog worden en een spanwijdte van 2.50 m. hebben. De vogels wegen tussen de zeven en tien kilo, vrouwtjes zijn het zwaarst. Uiterlijk; Zwart-achtig bruin, gele snavel, witte staartveren en poten. Broedgebied; Russisch schiereiland Kamtsjatka, kuststreek rond de zee van Ochotsk, de laagvlaktes rond de Amoer en de Sjantar-eilanden in Rus land. Leefgebied: Oost-Azie, kusten van Japan, Rusland en China. Hans is met een fokprogramma voor bedreigde roofvogels begon nen uit 'liefde voor het milieu'. „Het is in feite te triest voor woor den dat bedreigde soorten in ge vangenschap vermeerderd moeten worden omdat ze anders uitster ven. Ik reis veel en telkens zie ik de leefgebieden van de dieren ver gaan. In een moordend tempo. Het wordt tijd dat de overheid zich ook gaat inzetten voor fokpro- gramma's, anders zijn er strak veel soorten letterlijk verdwenen." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Om iedereen in Vlis- singen te doordringen van het idee dat de mozaïeken van Britan nia te bijzonder zijn om bij het grof vuil te zetten, vindt zondag 17 mei een Hotel Britannia-middag plaats. In Hotel Arion. De bijeen komst wordt georganiseerd door Doeke Roos junior van de Stich ting Stadsherstel, Willem Heij- broek van de Bond Heemschut en kunstenares Liesbeth Vastrick. Allemaal mensen die ijveren voor behoud van 'Brit' maar die emo ties voeren volgens Roos niet de boventoon. „Het gaat ons er ge woon om een leuk Brit-feestje te hebben." Die middag begint om 13.30 uur met een lezing over de ar chitectuur van het vooroorlogse Britannia. Daarna schuiven Brit-betrokkenen bij elkaar aan ta fel. Dat zijn onder meer oud-direc teur Kees Brouwer, oud-medewer ker Bart Stinenbosch, mozaïek maakster Wil van Kooij en Robi van Roode, dochter van mo zaïek-ontwerper Louis van Roode. Er is de veiling van een schilderij met het vooroorlogse Britannia, ge maakt door H. van der Haar. Ver volgens weer een lezing, over de ar chitectuur van Britannia zoals het er nu nog bijstaat. Liesbeth Vas trick sluit de middag af met de prijsuitreiking van haar mozaïek wedstrijd. De afgelopen tijd heeft zij leerlingen van haar tekenclub Spetters, maar ook van basisscho len werkstukken van de ooit zo kleurrijke mozaïeken laten maken. Gemeente overweegt steun aan Polderhuis en de Schotse Huizen. door Selma Osman DOMBURG - Het gaat best goed met de Veerse musea. Toch wil de ge meente een onderzoek laten uit voeren naar de kwaliteit ervan. Zo'n onderzoek moet onder meer inzicht geven in de toekomstige functies van de monumentale ge bouwen waarin de meeste Veerse musea huizen. Als de. gemeente raad akkoord gaat, bekijkt een on derzoeksbureau dit jaar hoe De Schotse Huizen, De Vierschaar en de Grote Kerk in Veere, het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg en Het Polderhuis in Westkapelle er voor staan. „Ons uitgangspunt is dat de verschillen de musea niet hetzelfde zouden moeten doen. Dat geldt ook voor presentatieruimtes zoals de Grote Kerk in Veere", licht wethouder Jan Bostelaar toe. „Zo willen we bijvoorbeeld weten waarvoor bezoekers naar De Vier schaar komen. Komen ze voor het stadhuis of voor de kunstwer ken?" Daarnaast overweegt de ge meente om twee musea er eenma lig financieel bovenop te helpen. Het Polderhuis kampt met een ren telast als gevolg van Europese sub sidies die het museum moest voor schieten. Hoe groot die schuld is, kan en wil woordvoerster Ada van Hoof niet zeggen. „Op zich draait ons museum hartstikke goed. Als we die rentelast niet zouden heb ben, zouden wij als beginnend be drijf op het break even point zit ten." De Schotse Huizen hebben geld nodig om huur. te betalen. Het museum wordt daartoe ver plicht door de eigenaar van de pan den aan de Kaai: de Rijksgebou wendienst. Hans van Tomme en zijn maat Roelof naderen de zeearend. Uiteindelijk wordt de vogel rond half elf 's avonds toch nog gevangen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47