nieuwe routes prima in regio terecht Sikkens Kransleggingen in Renesse en Bruinisse NU 20% KORTING Gimbrère Routes voeren menners van oost tot west; langs dorp, bos en water BUITENVERF Zangavond s PZC Dinsdag 28 april 2009 19 'Nog een pluspunt. Er zijn hier relatief weinig dazen' Hugo Doeleman, recreatief menner 'De leukste plekken zijn restaurantjes waar je je paard even lekker in een weitje kunt zetten' Trudy Huter Een massasport wordt het niet, maar met een route kaart in de hand wordt het wel logischer om eens een mentrip over Schouwen- Duiveland te maken. door Esme Soesman Her en der in het land is het voor menners pri ma toeven. Op Schou- wen-Duiveland ook, maar het ontbrak hier tot voor kort aan elke vorm van houvast. Voor de Fok- en Menvereniging Schouwen-Duiveland hebben Hu- go Doeleman en Trudy Huter uit Dreischor acht routes uitgestip peld. „Het is hier bijzonder prettig rijden. Vooral buiten het hoogsei zoen. Dan is het hier zo rustig", stelt Huter vast. Doeleman: „Nog een pluspunt. Er zijn hier relatief weinig dazen. Daar hebben paar den elders enorme hinder van." Het tweetal trok zelf al eens met paard Renske en wagen door de len van Noord-Brabant, Drenthe, de Achterhoek en over de Veluwe. Plekken waar prachtige routes zijn uitgezet. „Wil je met paard en wa gen op vakantie dan zoek je je va kantiebestemming op de aanwezig heid van menroutes", schetst het tweetal het belang van uitgestippel de paden. „Dat zijn veilige routes en natuurlijk ook routes waar je de schoonheid van de natuur kunt ervaren." Maar bo venal zijn het trips met een aantal praktische bijzon derheden. Een rus tige en veilige start plaats waar auto en trailer kunnen worden geparkeerd en waar een stuk gras ligt voor de paarden. Ook onderweg is er sprake van paardvriendelijke pleisterplaatsen. „De leukste plekken zijn restau rantjes waar je je paard lekker even in een weitje kunt zetten. Dan zit je het lekkerste te eten." Doeleman en Huter zijn nog maar een paar jaar met paarden in de weer. „Je bent actief aan het com municeren met het paard. Er is echt sprake van interactie. En je moet anticiperen op de omge ving", omschrijft Doeleman de uit daging die hij als koetsier ervaart. „Het gevoel dat je met zijn tweeën op stap gaat en met Renske echt een team vormt. En de vrijheid die je voelt als je gaat rijden. In de buitenlucht zijn, dat is voor mij heel belangrijk", somt Huter op haar beurt de mooie kanten van hun gezamenlijke passie op. „Maar 'Dit is toch wel een paardenparadijs' Hugo Doeleman, ze al op d'e wagen." Vrij snel nadat de twee in de ban raakten van het mennen, werd Doeleman penning meester bij de Fok- en Menvereni ging Schouwen-Duiveland. „Er wa ren al eerder pogingen gedaan om menroutes te beschrijven, maar daar is niets van gekomen. Toen heb ik gezegd dat ik het wel met Trudy ging doen. Ik ken het eiland goed en ik kan alle routes zelf rij den", verhaalt Doeleman zijn in spanning. Na wat routes te hebben uitgedacht, kroop penningmeester van de Fok- en Menvereniging - hij rond de tafel met wegbeheer- ook simpelweg het horen van die stappen van het paard op de weg. Dat is zo mooi." Zo'n twee tot drie keer in de week trekt het tweetal er met Renske en hond Fleurtje op uit. Renske is een Mérens, pri ma geschikt voor zowel berijden als aangespannen rijden. En Fleur tje? Die is minstens zo weg van de tochtjes als haar baasjes. „Zij gaat zó graag mee. Dan ben ik de piek- nickmand aan het inpakken en zijn we haar opeens kwijt Dan zit ders om enkele knelpunten te tackelen. Het resul taat (acht eigen routes en de al be staande Bosroute) zal geen hordes menners naar Schouwen-Duive land trekken, verwacht Doeleman. „Het zal geen massasport worden, maar ik denk dat het wel lang zaam groeit. Mensen die naar het Menevenement (zaterdag 23 mei in Oosterland, red.) komen, koppe len er nu misschien een paar da gen aan vast. Dit is toch wel een paardenparadijs." De Gouweroute, de zes dor pentrip, de Strandroute en Tureluur. Zo maar een greep uit de acht ronderoutes die via de website van de Fok- en Men vereniging Schouwen-Duiveland worden aangeboden. Naast de al bestaande Bosroute (Westerschou- wen) heeft menner Hugo Doele man nog eens zeven routes - ver spreid over Schouwen-Duiveland - (uitvoerig) beschreven. Ook heeft hij, voor doorgaande aangespan nen rijders, de route Oost-West uitgezet. De beschrijvingen zijn steeds voorzien van zogenaamde startplaatsen, waar mensen hun voertuigen kunnen parkeren, paar den zijn te verzorgen of waar even tueel sleutels verkrijgbaar zijn waarmee toegangshekken kunnen worden geopend. Ook logeerplek ken voor mens én dier staan aange geven. Betty Blikman heeft alle routes van historische informatie voorzien. Wegbeheerders hebben her en der een bijdrage geleverd. Zo heeft Staatsbosbeheer bij het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk balken geplaatst waar paar den aan vast kunnen worden ge bonden tijdens pauzes. De routes variëren in lengte van negen tot veertig kilometer. In de toekomst hoopt Doeleman meer mogelijkhe den voor menners op strand te be werkstelligen. Water is één van zijn drijfveren geweest om de men routes te produceren. „Voor men sen uit het oosten van het land bij voorbeeld is het zo mooi om hier langs het water rijden." Ook rond om Bruinisse en Oosterland valt wellicht in de toekomst nog iets extra's te doen. De routes zijn te vinden op www.menverenigingschouwen- duiveland.nl. Ellemei* ioordwelle. Schelphoek Hammen Oosterschelde Rolant Quist bron Menvereniging Schouwen-Duiveland Het tweetal uit Dreischor met paard Renske in Burghsluis; menroute West hoek voert door Burghsluis. BUITENGEWONE Verf in alle soorten en kleuren Daarvoor bent u bij TMC Verf Wand aan het juiste adres. Niet alleen bieden wij u een uitgebreid verfassortiment voor de doe-het-zelver, maar ook de professionele schilder kan bij ons zijn hart ophalen. Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 (0164) 27 44 77 Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl renesse - Met een kranslegging in Bruinisse en Renesse worden de oorlogsslachtoffers op 4 mei her dacht. De centrale herdenking is in Re nesse. De bijeenkomst begint met een kort samenkomen in het dorpshuis om 19.00 uur. Kinderen van basisschool 't Staepel'of hou den een voordracht. Daarnaast zijn er toespraken van burgemees ter Gerard Rabelink, P. Stal, direc teur van de basisschool en L. Brink namens de gevallen militai ren. Rond 19.40 uur vertrekken de aanwezigen naar het monument op de begraafplaats. Daar worden kransen gelegd door het gemeente bestuur, leden van het voormalig verzet en de vereniging oud-mili tairen Indiëgangers. Muzikale om lijsting is van Luctor et Emergo. Na de kranslegging volgt een rond gang langs de graven van de 'tien van Renesse'. In Bruinisse vertrekt de stoet om 19.30 uur vanuit dorpshuis De Van ger naar de begraafplaats. Daar legt wethouder Gilles Houtekamer een krans namens het gemeentebe stuur. Kinderen van De Meerpaal, Op Dreef en de Pieter van Dijke- school dragen gedichten voor en leggen een graftak. In Zierikzee is geen herdenking. De joodse slacht offers zijn daar op 24 maart her dacht, de datum waarop de fami lies zijn weggevoerd. Oranje/Label dagen/ middelburg www.gimbreremode.com GOES - Mannenkoor Elim uit 's-Gravenpolder houdt donderdag een zangavond in de Maria Magda- lenakerk in Goes. Samen met de koren Ethan (Yerseke), de Lofzang (Goes) en het Walchers mannen koor worden Nederlandse liederen gezongen. Het concert begint om 19.15 uur. De entree is vier euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43