van coniferenpyromaan Brandstichter kan fikse straf verwachten Coniferen PvdA: Wiersma talmt duurzaam Vroeg bezoek Timmermans BP PZC-nieuws via email ontvangen? Schrijf in op www.pzc.nl/nieuwsbrief PZC Dinsdag 28 april 2009 3 natuurlijk waarschuwden ze de be woners, die in de woonkamer tv zaten te kijken. De schrik zit er goed in, zowel bij de bewoners als bij hun buren. Vooral ook omdat de vlammen zo hoog waren. Hoe groot de schade is, kan de bewoonster niet zeggen. Maar de coniferenhaag moet eruit, er moet een nieuwe in en ook de schutting moet vervangen. Zelfs een paar bomen en planten in de tuin zijn door het vuur bescha- digd. Vorig jaar augustus was er ook een serie coniferenbranden in Middel burg. Toen bleef het bij een stuk of vijf. Nu heeft de politie in twee maanden al twintig meldingen van brandstichting in coniferen ge kregen. Daarbij is in elf gevallen de brandweer eraan te pas gekomen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het is niet duidelijk of het gaat om één of meer daders en of het steeds dezelfde daders zijn. De politie vermoedt dat het de daders te doen is om de aandacht die ze ermee krijgen. Elk bericht in de krant zou een aansporing kunnen zijn voor weer een nieuwe conife- renbrand. De brandstichters hebben volgens de politie onvoldoende in de ga ten hoe groot het gevaar is. Ze ge bruiken 'spullen' om de coniferen in brand te krijgen. Welke spullen dat zijn, zegt politiewoordvoerder Alwin Don liever niet. „Dat brengt ze maar weer op ideeën." De politie roept de Middelburgers op goed op te letten en zo snel mo gelijk te melden als er iets ver dachts wordt gezien. Alwin Don: „Mensen mogen gerust ook 112 bel len als ze een daderindicatie heb ben. We moeten voorkomen dat het een keer goed fout gaat." Brandende coniferenhaag in de Willem Arondeusstraat. foto Theo de Rijke door Nadia Berkelder Op het in brand steken van coniferenhagen kunnen hoge straffen staan, zeker als iemand het niet bij één haag laat. De straffen kunnen oplopen tot bijna twee jaar cel. Dat blijkt uit eerdere veroordelingen elders in het land, want niet alleen in Middelburg zijn coniferen het doel wit van brandstichters. In september 2006 veroordeelde de rechtbank in Maastricht een minderjarige verdachte tot zestig uur werkstraf, twintig uur leer straf en voorwaardelijke jeugdde tentie. De verdachte werd relatief mild gestraft omdat hij nog zo jong was. Een 19-jarige Tilburger kwam er in februari 2006 ook nog makkelijk vanaf: hij kreeg 240 uur werkstaf De rechtbank in Utrecht legde in april 2005 een werkstraf op van tachtig uur. Deze verdachte hield het bij één conifeer. Maar op brandstichting van conife ren kan ook gevangenisstraf staan. Een 22-jarige brandweerman uit Rheden kwam eind vorig jaar nog weg met een voorwaardelijke cel straf, hij moest wel 240 uur wer ken. En dan stak hij de coniferen niet eens zeifin brand: dat liet hij aan zijn zeventienjarige neefje over. Een 22-jarige man uit Lichtenvoor de moest begin dit jaar acht maan den de cel in voor het in brand ste ken van een reeks hagen. Vorig jaar werd iemand veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf voor brandstichting van coniferen, een scootmobiel en een mobiel toi let in Joure. En vorig jaar mei kreeg een 26-jarige man uit Alme lo een jaar gevangenisstraf Ook hij gaf de voorkeur aan coniferen- hagen. Slachtoffers hebben een goede kans om hun schade te verhalen op de dader, als de brandstichting tenminste wordt bewezen. De man uit Almelo moest de nieuwe schutting van een slachtoffer beta len, de rechtbank veroordeelde hem ook tot het betalen van 200 euro smartengeld aan een ander slachtoffer. De brandstichter uit Joure moest zijn slachtoffers 500 euro schadevergoeding betalen. COMMENTAAR In Middelburg gingen de afgelopen maanden rond de twintig coniferen(hagen) in vlammen op. De politie vermoedt dat de daders uit zijn op aandacht. Dat lijkt een veilige aanname. De kans dat de daders de nodige publiciteit zullen vergaren is groot. Het lijkt nog slechts een kwestie van tijd voor de mysterieuze cdniferenhjrter zal opduiken in de landelijke media. Elders in het land zal het bericht wellicht op de lachspieren werken. In Middelburg houdt de brandenreeks menig (potentieel) slachtoffer uit de slaap. Coniferenbezitters maken zich - terecht - grote zorgen. Want zeker als het weer wat droger wordt, kan een brandje makkelijk overslaan. Met fikse schade of zelfs slachtoffers als gevolg. Om die reden is het goed dat de politie het onderzoek naar de branden uitbreidt. De aangekondigde extra surveillances bieden vermoedelijk niet veel soelaas, want de daders opereren in heel Middelburg. Waakzaamheid van de inwoners van Middelburg lijkt meer kans op succes te bieden. Die oproep van de politie snijdt dan ook hout. MIDDELBURG - Gedeputeerde Wier sma talmt met Zeeland als eerste van de Nederlandse provincies tot 'duurzaam' uit te roepen. Ander half jaar nadat de Staten een mo tie daartoe van de PvdA aanna men, heeft Wiersma nog niets be reikt, kla.agt de PvdA-fractie in een brief aan de bestuurder. Wiers ma's toezegging het inkoopbeleid van de provincie 'fair trade' te ma ken vindt de PvdA te gering. Be trek ook onderwijs, bedrijven en burgers daarbij, maant de partij. MIDDELBURG - Staatssecretaris Frans Timmermans (Europese Za ken, PvdA) is op zaterdag 9 mei om half vijf 's morgens te gast bij volkssterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg. Het bezoek is onderdeel van een rondreis van 27 uur door Nederland. De reis staaf in het teken van de Europa dag op 9 mei. Op elke locatie staat een Europees onderwerp op het programma, in Middelburg is dat wetenschap. In Middelburg krijgt hij een rond leiding en een college van sterren kundige Vincent Icke. Publiek is welkom om de bijeenkomst bij te wonen. Na het bezoek aan de ster renwacht reist Timmermans door naar Hazeldonk. Daarnaast be zoekt hij Amsterdam, Utrecht, Rot terdam, Venlo, Nijmegen, Deven ter, Zeewolde, Warns, Assen en Groningen. De tour begint 8 mei om 23 uur bij Pauw en Witteman. De schade aan de haag en de schutting in de Arondeusstraat is groot. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3