'We kregen beter eten, in ruil voor halve Hitlergroet' -r - 4 - Karei Lotsy sprak Oranje toe met ronkende teksten Koplopers houden elkaar in balans T®PSC®RER 1 n 1 f! lit28'5 IHb^8 1 k .i~.f Wë 5B 48 Werken in de Zorg 30 Dinsdag 28 april 2009 PZC W Doelworsteling tijdens de wedstrijd Volewykers-HBS op 13 februari 1944 in Amsterdam. foto Collectie bij de opening van de tentoonstelling in het Verzetsmuseum. Clubs moesten van de bond bordjes hangen: Verboden voor Joden. AMSTERDAM - In het Verzetsmu seum in Amsterdam wordt van daag de tentoonstelling over voet bal tijdens de tweede wereldoor log geopend. Kort samengevat: de duistere jaren: 1940: Rotterdam rookte nog toen de voetbalcompetitie tien dagen na de capitulatie werd hervat. Ajax moest al snel uit naar Excelsior. Aangekomen in Rotterdam gingen spelers en aanhang niet direct naar stadion Woudestein. „Er stond een bus klaar waarmee we naar het verwoeste centrum zijn gaan kijken", zegt Frieda Schubert, vrouw van speler Jan Schubert. De foto's van de puinhopen heeft ze bewaard in een plakboek. „Iedereen was aangedaan door wat ze zagen. We verloren ook. Te rug in de trein hing die keer geen uitgelaten sfeer. De jongens kaart- 'Verweerde doel netten vervangen door kippengaas mocht niet van de bond' ten niet, er werd weinig gepraat." 1941: Vanaf 1 november mogen Jo den geen lid meer zijn van een sportvereniging of een sportwed strijd als toeschouwer bezoeken. Joodse scheidsrechters mogen niet meer fluiten. De Nederlandse Voet balbond verplicht alle clubs een bordje 'Verboden voor Joden' op te hangen. Er is weinig tot geen verzet tegen deze maatregel. De bal bleef rollen en de verenigingen gaan verder zonder hun joodse le den. BPC uit Amsterdam vormt een uitzondering. Als enige voet balvereniging in Nederland tonen de niet-Joodse leden zich solidair met de Joodse leden. BPC trekt zich terug uit de voetbalcompeti tie. 1942: De schaarste nam toe. Schoe nen en kleding waren op de bon. „Tegen de zin van mijn ouders nam ik kicksen op de bon", zegt Jan Hobby, destijds jeugdlid van DWS. „Gewone schoenen kon ik niet meer kopen, maar dan liep ik wel op klompen." De afdeling Am sterdam wilde verweerde doelnet- ten vervangen door kippengaas, maar dat mocht niet. Wel kregen de spelers toestemming van de NVB om met een lichtere bal te spelen: een viertje in plaats van een vijfje. 1943: Alle Nederlandse mannen tussen zeventien en veertig krij gen een oproep om te werken in de Duitse oorlogsindustrie. Ook voetballers. Noud Bierings van Eindhoven zei tegen zijn vader: „Ik neem mijn voetbalschoenen mee. Groot gelijk jongen, zei die." Het Nederlandse Arbeidsfront or ganiseert in Duitsland interlands tegen dwangarbeiders van andere nationaliteiten. Zo speelt Neder land tegen Vlaanderen en Servië. De betere spelers speelden in de Duitse competitie. Noud Bierings gaat naar Hertha BSC in Berlijn. Tegenover de privileges van beter eten stond wel dat hij elke wed strijd de Hitlergroet moest breng en. „Ik keek hoe de anderen het de den. Zo'n beetje half, alleen met de onderarm. Dat heb ik toen ook gedaan." 1944: De Volewijckers uit Amster dam-Noord viert het grootste suc ces uit haar geschiedenis op 29 mei 1944. Op deze Pinksterdag loopt het Olympisch Stadion on danks de oorlog moeiteloos vol voor de beslissende wedstrijd om het landskampioenschap tegen Heerenveen. Groenten en aardap pelen worden tegen kaartjes ge ruild. Mannen die zich verborgen moeten houden vanwege de Ar- beitseinsatz nemen het risico opge pakt te worden. Zo ook de inmid dels overleden clubchroniqueur Tip de Bruin. Hij liep met de mas sa de gevaarlijke tocht van Noord naar Zuid, in het midden om niet op te vallen. 1945: Maurits van Thijn wordt in Auschwitz geworven als lid van HEDW (nu WV-HEDW). „Ik schopte tegen een steentje aan. Bert Thai ziet het en zegt: „Ik zie dat jij kan voetballen." Ik ant woord: „Ja." Hij zegt: „Als we het kamp uitkomen, dan kom je bij ons voetballen." Ik was overtuigd dat we niet zouden overleven. Na de oorlog kwam ik hem tegen. Zegt ie: „Weet je nog wat je mij be loofd hebt. Dat je bij HEDW zou komen voetballen." Ik zeg: „Dat klopt." Zegt ie: „Meteen mee gaan." Dus heb ik me aangemeld." (Uit: Jongens, vol illusies en idealen WV-HEDW 1908 - 2Qp8). Naam van omstreden bestuurder werd later toch nog gezuiverd. door Arthur van den Boogaard AMSTERDAM - Zijn naam stond ge lijk aan de donderspeech. Als voor zitter van de Technische Commis sie sprak Karei Lotsy in de jaren dertig van de vorige eeuw het Ne derlands elftal toe met gedragen stem en ronkende teksten. Lotsy bekleedde ook de functie van chef de mission tijdens ver schillende Olympische Spelen en was actief in de Fifa, maar bekend was hij vooral om de donder speech. Totdat, vanaf de jaren ze ventig, Lotsy ook verbonden werd met een fout oorlogsverleden. Hoe wel een zuiveringscommissie hem direct na de oorlog vrijsprak van collaboratie, doken er steeds vaker verhalen op over de 'foute Lotsy'. Als sportbestuurder in oorlogstijd zou Lotsy zich schuldig hebben ge maakt aan antisemitisch gedrag. Al le beschuldigingen - wel of niet be door Rudy Boogert MIDDELBURG - Een status quo aan de kop van het PZC-topscorersklas- sement. Leider Dennie le Comte (Duiveland) en zijn directe achter volgers van RCS, Dennis de Nooijer en Hoessein Bouzambou, kwamen dit weekeinde niet tot scoren. Le Comte speelde met zijn ploeg voor het eerst sinds zesen halfjaar weer 's met 0-0 gelijk. De schotloosheid in de top van de rangschikking gaf Mark Minder- houd van kampioen De Noorman nen de kans zijn vierde plaats te verstevigen. Minderhoud scoorde voor de tweede week op rij drie keer (dit keer tegen Wemeldinge). Daardoor heeft de koploper van het eerste uur een podiumplaats weer in het vizier. Zijn 32 (doel)punten hebben hem op twee punten gebracht van num mer drie Bouzambou. Le Comte gaat de laatste speelron de in met een voorsprong van vie wezen - leidden ertoe dat eind ja ren negentig het stadsdeel Buiten- veldert de Karei Lotsylaan nabij de sportvelden bij de Vrije Universi teit veranderde in de Gustav Mahlerlaan. Net zoals in 1956 met de Stalinlaan was gebeurd. „Waarom kreeg de man die in 1934 op de schouders van Neder lands elftalspelers van het veld 'Waarom kreeg hij dezelfde behandeling als de grote dictator Stalin?' werd gedragen, de man die bij le ven veelvoudig was gelauwerd en geridderd en na zijn overlijden ook door zijn critici werd gerespec teerd, bijna veertig jaar na zijn dood dezelfde behandeling als de grote dictator Stalin?", schrijft on derzoeksjournalist Frank van Kolf- schooten in zijn boek De Dordtse Magiër. In de biografie gaat de au teur uitvoerig in op het proces waardoor Lotsy 'de foute sportbe- renhalve punt (drie doelpunten) op De Nooijer. De kans dat hij als eerste Zeeuwse speler zijn schut- terskroon prolongeert, is levens groot aanwezig. Zeker omdat con current De Nooijer komende zon- stuurder' werd. Het startpunt vormden de door Barend en Van Dorp gemaakte bijlagen van Vrij Nederland over voetbal en wielren nen in de Tweede Wereldoorlog. Deze werden in 1979 gepubliceerd. Daarnaast spelen publicaties van Matty Verkamman en een in 1992 verschenen proefschrift van histo ricus André Swijtink een rol. Hij bestudeerde alle achterliggen de bronnen, vond dankzij inter views nieuw materiaal en toont op een systematische manier aan dat 'feitelijke onjuistheden over Lotsy verspreiden zich als een olie vlek over de (internationale) litera tuur'. Van Kolfschooten's nauwge zette werkwijze biedt voldoende materiaal om vraagtekens te zetten bij het zogenaamde 'foute gedrag' van Karei Lotsy in de oorlog. De Dordtse Magiër is één krachtig pleidooi voor gedegen journalis tiek onderzoek. De Dordtse magiër. De val van volks held Karei Lotsy. Frank van Kolf- schooten, uitgeverij Nieuw Amster dam, euro 24,95. dag mogelijk niet speelt vanwege een blessure. Vorig seizoen werd Dennie le Comte Zeeuws topscorer met 28 doelpunten. Dit seizoen heeft hij er een klasse hoger 27 in liggen. klasse goals factor totaal 1 - Dennie Ie Comte (Duiveland) 2E 27 1,5 40,5 2 - Dennis de Nooijer (RCS) 1C 18 2 36 3 - Hoessein Bouzambou (RCS) 1C 17 2 34 4 - Mark Minderhoud (Noormannen) 4A 32 32 5 - Wilfred van den Dries (Wolfaartsdijk) 3A 19 1.S 1 P\ 28,5 - René Michel Gerritsen (Veere) 3A 19 1,5 li 28,5. ■f Niek van Sprundel (Aardenburg) 3A 19 1,5 8 4 Danny Weber (Krabbendijke) 4B 28 1 - Adri van Hanegem (IJzendijke) 5A 28 28 10 4 Dominique Verlinde (Koewacht) 5A 27 1 1? 27 John Sommeijer (Volhardingf!^ u -3 27 1 27 12 4- Marinus Baas (Kloetinge) 1C 13 2 26 4 Mariusz Mosiej (Kwadendamme) 5B 26 1 26 14 4 Thomas Vos (Mevo) 23 1 wa 23 Een speciale bijlage op 27 mei Adverteren? Bel (076) 5312 277 E-mail: segmentteam@bndestem-pzc.nl www.bndestem-pzcadverteren.nl weGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32