Groene vrijwilligers onmisbaar D'n auto paste d'r nie in op 's Heerenhoek 28 Dinsdag 28 april 2009 PZC Of het nou is om zwerfvuil op te rui men, bomen te knotten, als gids op te treden, administratief werk te doen of andere voorkomende klussen aan te pakken: vrijwilligers zijn bij het werk in natuur en landschap meer dan welkom. Ruim een jaar geleden is het Platform Groene Vrijwilligers is opgericht. Elf or ganisaties pakken het vrijwilligerswerk in de groene sector gezamenlijk aan. door Rinus Antonisse. nen invullen, weet Coomans. Hij beklem toont dat het niet alleen de bedoeling is om vacatures op te nemen. Ook mensen die als zichzelf aanbieden als vrijwilliger, kunnen dat op de website kenbaar ma ken. Vraag en aanbod dus. Dat is bij de burgers nog vrijwel onbekend. Daarom komt er in de loop van dit jaar een pro motiecampagne om hier 'reclame' voor te maken. Voor het eerst is ook een boekje versche nen waarin het aanbod aan groene cur sussen in Zeeland is gebundeld, per regio en provinciaal. Variërend van 'eerste hulp bij landschapsbeheer en tuinafval bestaat niet', tot 'streekeigen erven' en een opleiding tot natuurouder. Coomans wijst erop dat zo'n compleet overzicht van wat er op de markt is, voor de geïnte resseerde burgers veel handiger is dan verspreide informatie. Vrijwilligers kunnen in de Nederlandse samenleving met vele regels en regeltjes niet zomaar aan de slag. Ze moeten reke ning houden met bijvoorbeeld verzeke ringszaken, met bepalingen van de belas tingdienst, enzovoorts. Coomans vertelt dat de werkgroep informatie van het plat form daarom bezig is met het samenstel len van een handboek voor vrijwilligers dat op allerlei praktische dingen ingaat. De werkgroep informatie is één van de drie werkgroepen die onder het platform zijn gehangen. Een andere is de werk groep scholing, die zich richt op het sa menbrengen van het scholings- en cur susaanbod (de brochure groene cursus sen is daar een resultaat van). De derde werkgroep houdt zich bezig met de com municatie, zowel tussen de elf organisa ties die in het platform zitten, als naar de vrijwilligersorganisaties (zoals de werk groepen natuur- en milieueducatie, na tuur verenigingen en vogelwerkgroepen). En niet te vergeten de voorlichting naar de gewone burger die nergens bij is aan gesloten, maar toch graag actief wil zijn op het gebied van natuur en landschap. Het bundelen van krachten werpt vruchten af, vindt Bram Coom ans van het Consulentschap Na- tuur- en milieueducatie Zeeland en nauw betrokken bij het Platform Groene Vrijwilligers. „Het eerste punt was het regelen van een betere onderlin ge samenwerking tussen de organisaties. We zitten nu regelmatig met elkaar om tafel. Het wordt door de meesten als een verademing ervaren. Want we werken niet meer langs elkaar heen, de afstem ming is beter en we wisselen ideeën uit." Een belangrijk onderdeel vormt de websi te www.natuurwerk.nl/zeeland. Die moet een digitale ontmoetingsplaats worden. Wil je als vrijwilliger aan de slag, een cur sus volgen of ben je op zoek naar leuke natuur- en milieuactiviteiten? Het moet straks allemaal op de website, die nog in ontwikkeling is, te vinden zijn. En uiter aard kunnen organisaties en instellingen er hun informatie over het vrijwilligers werk kwijt. Op de website staat ook een vacature bank. De organisaties kunnen hierin aan geven aan welke vrijwilligers er (drin gend) behoefte bestaat. Bijvoorbeeld een coördinator om de excursies in de Meeu wenduinen in de Kop van Schouwen te regelen. Maar ook mensen die kikkers willen tellen tijdens het Nationale Plon- zenweekeinde. Onder meer Staatsbosbe heer en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben zo enkele vacatures kun door Rinus Willemsen Zaoterdag was 't 'n drukte van belang in de Jeugd'oeve op 's-Heerenhoek. Dao wier namelijk het boek van Bertus Limo- nard geprissenteerd. Bertus stierf'n jaor of achte geleejen en was een goeie verteller en ook een primao schriever. Over 'n 'êêlboel diengen uut z'n durp schreef tie. Makkelijk leesbaor. Jaowel en nog wel in dia lect. Noe kwam de Zêêuwse Dialectverêênigieng in contact mee z'n dochter. Die 'ao de teksten. Zö is 't boek ontstaon. 't Kortste ver'aol passende percies in de krante van vandaoge. 'Iere komt 't. 'Het is glad m'n bedoelige nie om sterke verha len te schrieven, mè zo af en toe bin d'r toch wé 's van die diengers dï a je over prööte mot. Noe ze op 's Heerenhoek, ik prööte noe van een jaer of wat terug, een brandweer. En nie zomè een gewone brandweer, néé een buutengewone brandweer. Méé van de beste ploegen in Zee land. Ze vergadere vee. Ze oefene bie 't leven en spullen da ze Slangen, spuiten, ladders, bielen, afijn noem mè op. En een auto! Puik in de ver ve. En poese da ze doe! Noe stoeng dien auto op'eborge in de loods bie de smid. Mè dat kon op d'n duur nie langer. Dust: ouwoere op 't gemeentuus en werentig wat dienk je? 't Gï deur: d'r komt een kazerne. Op 't gemeentuus gêê ze an 't tekenen en an 't rekenen. Wat git 't koste en wat mot'r zoa in? 'D'n auto mot 'r in vanzelf en d'r mot 'n werk- banke komme voe onder'oud en me motte kun ne vergadere. Noe nie mi in 't café.' Amtenaeren komme: - Oké. Een vergaderruimte dus. (amtenaer) 'Ja en me wille ok wè is een komme koffie zet te.' - Oké. Een soort keukentje dus. 'Wéér ange me öonze pakken en helmen enzo, en a je toevallig is éél nodig nï de plee mot?' - Oké. Een garderobe dus en een toilet. 'En voe de spullen voe de carnavalsoptocht zou 't toch wè lekker weze a t'r een zoldertje boven de garage kwiem.' - Oké. Een zoldertje komt er. Amtenaeren an 't werk, en rekene! Tekenaeren an 't werk, lijnen zette. Wat gï dat koste? Nie wei nig, dat mö je nie dienke. Mè 't komt klaer. De begröötige en de tekeniengen. Mè die motte nog eventjes nï een aar berootje. De schoon'eidscommissie. Jammer, dï vööle ze over de öögte van de goote en de kleuren van de pannen. Nieuwe tekeningen, eventjes opnieuw rekene, kost wè wéé een stuver of wat. Mè afijn een lank verhaal wat in'ekort: ze kunne an de slag. Dus een garage, vergaderzaal, keuken enzo voort, enzovoort. Licht en gas d'r in. Schilder d'r in en ja or't komt klaer. Officieel opene. Vlaggen op durp. Fanfare, zon dags pak an, de burgemeester mie z'n kittik, de wet'ouwer, de pastoor, uniformen mie sterren en strepen. Toesprêeken, applaus, 't Is gewoon feest! En dan: den auto, tjongen wat blienkt 'n. De rol- deure open en d'r in? Nee, d'r vóór. D'n auto kan d'r nie in. 't Deurgat is te lêêge. Nie, vee oor, zomè zowat 15 centimeters... Wien lacht dï Gïn paniek. Wordt opgelost, kost nie zovee. Een goeie veertien dêêgen en 't is oké. Intussen is de poletiek an 't ergeweren over de begrootige. Om kort te gêên: d'r motte een paer brandweercorpsen verdwiene. Het wordt öollemille te diere.En wat dienk je? Wien mot 'r eest uut Ja, juust's-Heerenhoek.' Bertus Limonard vertelt, voor 14,95 euro te koop in alle boek'andels. Optreden als natuurouder - zoals met een brakwaterleskist in de Yerseke Moer - is één van de nuttige vrijwilligerstaken. archieffoto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30