Specialist in de atletische kaak V. Hl Bezoek Beatrix kost geld Winnaars bekend van beste studentenbedrijf Digitenne kpn Reageer op het Zeeuwse nieuws Beter beeld en geluid voor maar €7,50 per maand. En Passant brengt beeldende kunst dichter bij de mensen kpn Met Digitenne bespaar je 100,- per jaar*op je tv-kosten. Makkelijk toch? www.pzc.nl pzc Dinsdag 28 april 2009 25 Fysiotherapeut Rob Lammerts pakt kaakproblemen aan. door Claudia Sondervan terneuzen - Als gymleraar en sportfysiotherapeut dacht Rob Lammerts het een en ander te we ten over intensief spiergebruik en gewrichtsbelasting. Toen hij ken nis maakte met het fenomeen kaakfysiotherapie is zijn blik op zwaar presterende spiergroepen veranderd. „De kaak is een appa raat waar je heel veel dingen mee doet: praten, eten drinken, maar ook je vastbijten in een kwestie." Sinds twee jaar is Lammerts gespe cialiseerd fysiotherapeut in me disch centrum Epicurus in Terneu- zen. Een paar honderd patiënten in Zeeuws-Vlaanderen maakten kennis met zijn specialisme, dat nog zeldzaam mag heten: hij heeft in Zeeland nog een collega in Zie- rikzee en in Sluiskil. „Maar er zijn 'Soms verbijten mensen zich letterlijk op problemen met kaakpijn als gevolg' grote gebieden in Nederland zon der kaakfysiotherapeut." Vorige week in Terneuzen vertelde hij over zijn vak 'orofaciale fysio therapie' aan een grote groep tand artsen, kaakchirurgen en ortho- dontisten. Hij deed dat tijdens het tweede Colloquium Zeelandicum, het vorig jaar begonnen nascho lingsprogramma van de stichting De Zeeuwse Tandarts. Luidruchti ge kaken, kaken die 'op slot zitten', hoofdpijn, dat zijn het soort klach- ïl 'V 1', Kaakfysiotherapeut Rob Lammerts meet de mondruimte bij patiënt mevrouw Kole uit Axel. foto Wim Kooyman ten waar Lammerts het meest mee te maken heeft. Maar ook slik- problemen en revalidatie na kaak- chirurgie of gezichtsreconstructie. „Ik moet altijd goed luisteren naar mensen om te weten waar de klachten vandaan kunnen komen. Soms verbijten mensen zich letter lijk op problemen. Ze gaan onbe wust tandenknarsen of klemmen hun kaken op elkaar." Af en toe zijn patiënten hoogst verbaasd als ze zich met oorpijn of nek- en schouderklachten bij een arts heb ben gemeld en vervolgens bij Lam merts terechtkomen. „Toch kan het in de kaak zitten. Het hoofd-halsgebied kent een inten sief samenspel van spieren en ge wrichten." Juist de klacht die Lammerts het vaakst hoort en waar mensen zich snel erg ongerust over maken, is een onschuldig euvel: knappende kaken. Dat geluid ligt aan een klei ne afwijking in de wijze waarop de kaakgewrichten over elkaar glij den, toont hij met hulp van een kaakmodel. „Ik kan het de patiënt laten voelen aan de eigen kaak, maar dat stuit op een beperking. Wij mogen vol gens de wet Beroepen Individuele Gezondheidszorg niet zonder toe stemming vooraf in mondholtes komen." Gemeenten betalen vorstelijke bedragen voor Koninginnedag. door Jeffrey Kutterink middelburg - Voor een bezoek van de vorstin op Koninginnedag trekken gemeenten steeds meer geld uit. Dat blijkt uit een onder zoek van Binnenlands Bestuur, het blad voor ambtenaren en be stuurders van overheden. Koningin Beatrix vierde in 1981 voor het eerst haar verjaardag in het land. Veere trok toen zevendui zend gulden uit voor het konink lijk bezoek. Het organiseren van de activiteiten (kinderspelen en ringrijden) kostte bij elkaar slechts 1400 gulden. In de jaren erna groeide Koningin nedag uit tot een mega-evene- ment met dito begroting. Gastgemeenten willen er iets spe ciaals van maken en zien het eve nement als goede reclame. De kos ten zijn de afgelopen 28 jaar nave nant gestegen. Het bezoek aan het Zuid-Holland se Goedereede in 1989 kostte 82.500 gulden. Tholen legde in 1996 een bedrag van 122.500 gul den op tafel toen Beatrix Sint- Maartensdijk aandeed. Maar die bedragen vallen in het niet vergeleken bij wat gemeenten nu over hebben voor een bezoek van de vorstin. Den Bosch betaal de in 2007 niet minder dan 645.700 euro en Makkum trok voor Koninginnedag 2008 365.421 euro uit Kit-warmer om bij kou te klussen en hulp bij parkeren scoren hoog. door Claudia Sondervan middelburg - De studentenbedrij- ven W.A.R.M. van Hogeschool Zeeland en Park-IT van ROC Wes- terschelde zijn de winnaars van de verkiezing van het beste studenten- bedrijf uit middelbaar en hoger be roepsonderwijs van Zeeland. De twee bleken gisteren het meest innovatieve, kansrijke en best ge presenteerde product te hebben van de vijf kandidaten. W.A.R.M. en Park-IT vertegenwoordigen op 6 juni de provincie tijdens de fina- lestrijd in Lelystad voor de titel 'beste studentenbedrijf van het jaar.' De Vlissingse studenten ont wikkelden een apparaat om kit te warmen, waardoor die ook bij lage temperaturen verwerkbaar blijft. Het levert bouwbedrijven en klus sers grote tijdsbesparing op, oor deelde de jury. Het Terneuzense Park-IT kreeg lof van de jury om het doorzettings vermogen van de studenten. Zij brengen een parkeerhulp aande man die helpt voorkomen dat de parkeerautomaat te laat wordt bij gevuld. long Ondernemen is sinds 1990 een actieprogramma van de ministeries van Economische Za ken en Onderwijs dat studenten door ondervinding bijbrengt wat ondernemen inhoudt. GOES - Het publiek op een terloop se manier confronteren met kunst. Dat is het doel van de stichting En Passant met de gelijknamige kunst manifestatie die vanaf vrijdag voor de zestiende keer in Goes tijdens de maand mei wordt gehouden. Acht kunstenaars uit Goes en om geving werken mee aan dit pro ject. Zij geven hun kunstwerken tijdelijk uit handen aan winkeliers in de binnenstad. In totaal zijn er veertig werken te ontdekken in de etalages. Het gaat om beelden in brons, steen of roestvrijstaal, schil derijen en fotografie. Op allerlei manieren kan de kunst aanspre ken of confronteren. Bij de deelne mende winkeliers zijn folders ver krijgbaar met een plattegrond. Het publiek kan aan de hand daarvan zijn eigen route samenstellen. l! 1 II I* !f •c s 3 E f* I Éi Digitaal beeld en geluid voor maar €7,50 per maand Gratis gebruik van een digitale ontvanger Binnen 10 minuten zelf aan te sluiten Primafoon kpn.com 0900-0244 r sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27