voor de gemeente Veere Neuzen moeten in dezelfde richting wijzen Sikkens Gezocht: manager van de stad NU 20% KORTING BUITENVERF Verkeers-, maar vooral stankhinder Schelpdieren 1- PZC Dinsdag 28 april 2009 1 9 De denktank duikt steeds vaker op in. Veere maakt er volop gebruik van. Want een breed gedragen plan is winst voor de gemeente. Een kijkje achter de schermen. door Annemarie Zevenbergen Termen als 'breed draag vlak', 'consensus berei ken' en 'interactief pro ces' liggen de Veerse wet houder Wim van Tatenhove in de mond bestorven als hij het heeft over de denktanks in zijn gemeen te. De Zoutelandse dorpsraad had de primeur in 2007 toen de herinrich ting van de Bosweg daar aan de or de was. Zowel dorpsraadvoorzitter Jeanette Marcusse als wethouder Van Tatenhove spreken in dit ver band over 'een leerproces'. Maar ondanks die gewenningsperiode en wat onderhuidse spanningen is het hele proces naar tevredenheid voor alle betrokkenen afgewik keld. Er ligt nu een Bosweg waar zelfs aanwonenden weinig op aan te merken hebben, meent voorzit ter Marcusse. Voor de gemeente Veere was die eerste ervaring aanleiding om in andere kernen ook denktanks in het leven te roepen. Zoals voor de herinrichting van de Duinweg in Oostkapelle, waar de eerste werk zaamheden aan de straat een aan vang hebben genomen. In Koude- kerke buigt een 'tank' zich nu over de Duinweg-Middelburgsestraat en ook in Zoutelande gaat op nieuw een denktank aan de slag. Ditmaal voor het herinrichten van het Langstraatplein, dè boulevard van Zoutelande Maar wat doet zo'n denktank nu eigenlijk en wat is het doel ervan? Het idee erachter kan even simpel als effectief zijn; zet een groep mensen bij elkaar en laat ze naden ken over een bepaald project. De naar een aanvaardbaar en breedge- dragen idee voor een project. Wij als gemeente scheppen de voorzie ningen in de vorm van.bijvoor- beeld een secretariaat en het be schikbaar stellen van deskundig heid." „Belangrijk is dat de denktank breed is samengesteld. Als de groep zich moet buigen over de ontwikkeling van een kern is het belangrijk dat het onderwijs, de sportclubs, de ondernemers, en ouderen ook zijn vertegenwoor digd. Als de denktank zijn werk heeft afgerond, leidt dat tot een rapportage die aangeboden wordt aan de kernbewoners en het colle ge. Het college kijkt vervolgens De denktank heeft geen juridische status. De gemeente kan de uit komst ervan naast zich neerleg gen, maar dat zou in de meeste ge vallen niet getuigen van veel wijs heid. Immers, door de brede verte genwoordiging vanuit de kern zal de weerstand vanuit die kern te gen een plan beduidend minder zijn. Winst voor alle partijen. 'In gezamenlijkheid zoeken naar een breed gedragen plan is het doel wethouder Wim van Tatenhove weerslag daarvan wordt vervat in een rapportage die vervolgens naar gemeente en inwoners van de betreffende kern gaat. De even tuele aanpassingen die daaruit ko men worden in het uiteindelijke plan opgenomen en voila; een breed gedragen project als resul taat. Wethouder Van Tatenhove ziet de 'tank' als „een brede groep verte genwoordigers uit een kern en ver tegenwoordigers van de gemeente die in gezamenlijkheid zoeken naar de mogelijkheden en de on mogelijkheden." „Het is ook een proces waarin je van elkaar leert. Het uiteindelijke doel is dat het te realiseren project een breed draagvlak heeft en dat de maatregelen die eruit voort vloeien ook breed gedragen wor den. Het is natuurlijk een illusie om te denken dat je het iedereen naar de zin kunt maken, maar hét pluspunt is dat er een grote groep betrokken is geweest bij het brain stormen." Wethouder Van Tatenhove: „Een proces waarin je van elkaar leert." De inrichting van één dorpsstraat; zoveel hoofden zoveel zinnen. Het lijken afgebakende op drachten waar denktanks mee aan de slag gaan.. De praktijk moet uitwijzen of dat zo simpel is. Want voor alle neuzen dezelfde kant op wijzen.... Het wondermiddel zou de denk tank zijn volgens de gemeente Veere. Hoe is de ervaring van voor zitters van een aantal dorpsraden daarmee? In Serooskerke werd het werk van de denktank naar het gevoel van de dorpsraad vorig jaar opzij ge schoven. De toekomstvisie van de denktank op Serooskerke bleek een andere dan die waarmee het kwaliteitsteam van de provincie op de proppen kwam. Nu de emoties wat bedaard zijn vertelt voorzitter Dies Moelker: „De provincie heeft het project Or ganisch Groeien nieuw leven inge blazen." Met dit project wil de pro vincie bouwen in dorpen op een manier die aansluit bij de bestaan de, historisch gegroeide situatie en in een vorm die aansluit op het landschap. Volgens de provincie is dat de afgelopen tijd niet gebeurd waardoor wijken ontstonden die 'als vreemde eenden in de bijt te gen de oude dorpskern aanliggen'. Dus ziet de provincie voor Seroos kerke meer in 'inbreiding' op be staande locaties in de kern, dan nieuwbouw in oostelijke richting zoals de denktank voorstelt. Dies Moelker: „De denktank en de dorpsraad hebben besloten posi tief te reageren op het plan van het kwaliteitsteam. Voor ons staat één ding echter als een paal boven water: er mag niet meer tijdverlies optreden dan nu het geval is." 'Een denktank is een democratisch proces, er zijn veel mensen bij betrokken' „Daarmee is overigens niet gezegd dat het werk van de denktank voor niets is geweest. Het is een de mocratisch proces omdat er veel mensen uit diverse geledingen uit het dorp bij betrokken zijn. En de lijnen zijn kort. In Zoutelande was geen sprake van 'botsende visies' bij de herin richting van de Bosweg. Daar speelden andere emoties een rol. Het was de eerste keer dat een denktank aan het werk ging en de dorpsraad had moeite met de rol die zij in het geheel speelde. Voorzitter Jeanette Marcusse: „We hebben daarover met de gemeente gecommuniceerd en een aantal za ken uitgesproken. In dit geval was het voor alle partijen een leerpro ces omdat het de eerste keer was. Ik denk dat een denktank, een goe de manier is om in een brede sa menstelling na te denken over plannen. Wij zijn er in ieder geval enthousiast over. Ik heb van colle ga-voorzitters ook positieve erva ringen gehoord. Het is een prettige manier van samenwerken. En je kunt de dorpsbewoners er goed bij betrekken." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De stadsmanager, die vanaf de zomer voor meer leven in de Vlissingse binnenstad moet zorgen, wordt de eerste twee jaar door de gemeente betaald en daar na mede door ondernemers. Eigenlijk was het de bedoeling dat de man of vrouw volgende maand al aan de slag zou gaan. Maar dat is niet gelukt. De voorbereiding verg de veel tijd, verklaart de gemeente. Die moest eerst nog 'alles op de rails zetten' en een goede functie omschrijving formuleren. Binnen drie tot vier weken komt er een vacature naar buiten. Daar in worden zowel zelfstandigen als gespecialiseerde bedrijven ge vraagd te reageren. De selectie vindt plaats binnen twaalf weken. Tegen die tijd hebben de gemeen te en de winkeliers - samen met in stanties als Koninklijke Horeca Ne derland en de Stichting Vlissingen Promotie - collectief een stichting opgericht. Die bepaalt het beleid en de doelstellingen. De stichting vormt als het ware hét bestuur, de stadsmanager voert uit. Wethouder Rob van Dooren re kent erop dat de functie, voor een 25-urige werkweek, 90.000 euro per jaar kost. Dat is inclusief het se cretariaat en de huisvesting, er gens in de binnenstad. De stadsma nager heeft de opdracht binnen twee jaar te zorgen voor een struc tuurplan en een convenant met winkeliers, waarin ieders taak is vastgelegd. Het gebied dat de stads manager bestiert blijft niet be perkt tot de binnenstad. Ook de boulevards, de Aagje Dekenstraat en de Coosje Buskenstraat horen erbij. De Scheldestraat dan weer niet, wat reeds op verzet stuitte van enkele raadsleden. BUITENGEWONE ®Rubbo! Primer plus Verf in a Daarvoor bent u bij TMC Niet alleen bieden wij u e voor de doe-het-zelver, n kan bij ons zijn hart O] f Wand aan het juiste adres, uitgebreid verfassortiment r ook de professionele schilder Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 (0164) 27 44 77 Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 12 www.fmcwoonwinkels.nl MIDDELBURG - Na een opmerkelijke manoeuvre is gisterochtend een gier tank leeggelopen op de Middelburgse Torenweg. De tractor reed rond half tien op een stenen balustrade, waarna de tank kantelde en leegliep. Met een graafmachine is een deel van de balustrade weggehaald. Een telekraan kreeg de tank overeind. De weg werd over honderden meters afgesloten, maar erger dan de verkeershinder was misschien wel de stankoverlast. Het waterschap heeft de boel opgeruimd. foto Roland de Jong YERSEKE - Het Oosterscheldemu- seum in Yerseke is vanaf zaterdag ook weer in het weekend open. Tot eind september is op zaterda gen van ïo.oo tot 16.00 uur een ex positie over eetbare schelpdieren te zien. Bezoekers kunnen ook ei gen recepten aanleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21