Internet heeft pleit nog niet gewonnen Pc steeds beter en goedkoper Ict-sector kampt met gebrek aan vakmensen meedelen in overheids investering? General Motors snijdt nog dieper pzc Dinsdag 28 april 2009 1 1 DETROIT - Fritz Henderson, topman van General nen overleven. GM zal nog eens zeven- tot acht- zich in de VS concentreren op de merken Chevro- Motors (GM) staat de pers te woord. De Ameri- duizend banen schrappen en hoopt ruim 20 mil- let, Cadillac, Buick en GMC. Eind 2009 verdwij- kaanse autoproducent maakt gisteren nieuwe har- jard euro schuld weg te werken door schuldpapie- nen Saab, Saturn en Hummer. Pontiac volgt uiter- de ingrepen bekend die bedoeld zijn om te kun- ren om te wisselen voor aandelen. Het bedrijf wil lijk in 2011. foto Gary Malerba/EPA de den haag - De ICT-sector (Infor matie- en Communicatietechnolo gie) kampt ondanks de economi sche crisis nog altijd met een te kort aan vakkrachten. Volgens de gisteren gepresenteerde ICT Markt- monitor 2009 komt de sector dit jaar zo'n 1000 specialisten op hbo- Veel mensen hebben voorkeur voor contact via telefoon en balie. den haag - Nadat er twee virus sen op haar computer waren bin nengeslopen, nam Els van Kuijen (59) zeven jaar geleden een radi caal besluit. „Ik had gêen geduld om ze te verwijderen. Er zaten alle maal doodshoofdjes in. Toen heb ik hem de deur uit gedaan." De administratief medewerkster is geen digibeet. Op haar werk zit ze de hele dag achter een beeld scherm. „Maar ik weet ook hoe veel ellende een pc kan meebren gen. Er zijn altijd hackers die een pc kunnen kraken. Dat maakt me huiverig. Thuis e-mailen? Dat kost me sloten van tijd. Ik bel liever of ga bij iemand langs. Ik geef hele maal niets om een pc", zegt Els. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken zijn er in ons land 1,6 miljoen digibeten, mensen die en universitair niveau tekort. Als er niets wordt gedaan loopt dat op tot 60.00 mensen in 2013. De ICT-sector doet het nog altijd beter dan de economie in zijn ge heel. In 2008 groeide de sector met 2,7 procent, terwijl de econo mische groei op 2,25 procent uit- niet weten om te gaan met een computer, er geen bezitten of er bewust niet aan willen. Staatssecre taris Frank Heemskerk wil dat aan tal via het onlangs gelanceerde pro gramma Digivaardig 8c Digibe- wust in vijf jaar halveren tot 800.000. De vraag is of dat lukt. Uit onderzoek onder 2500 mensen door Willem Pieterson van de uni versiteit van Twente bleek dat over- heidsites weinig gebruiksvriende lijk zijn. Pieterson: „De overheid heeft al haar informatie op de com puter geknald, zonder rekening te houden met de specifieke beper kingen van dat informatiekanaal. Mensen hebben vaak behoefte aan uitleg, bijvoorbeeld bij juridische teksten." Ook de DigiD-nummers zijn nog pw Een op de tien Nederlanders pro- beert zich te redden zonder ge bruik te maken van computers. Het is de vraag of pogingen om dit aantal te halveren slagen. kwam. Voor dit jaar verwacht de sector een krimp van 1 procent. De gehele economie krimpt vol gens het Centraal Planbureau (CPB) dit jaar 3,5 procent. Volgens Ted van Hintum van brancheorganisatie ICT Office wordt veel aan werving gedaan. niet perfect. Pieterson: „Dat flopt ieder jaar. Dan moet je weer een nieuw nummer aanvragen en dat vinden mensen heel vervelend. De overheid is te veel van de tech niek en de eigen organisatie uitge gaan en te weinig van de wensen, behoeften en gedragingen van de klant." De Belastingdienst zegt ook dat te lefoon en -balie blijvertjes zijn. „Wij hebben prijzen met onze site gewonnen, maar het is zeker dat de andere diensten blijven", aldus een woordvoerster. „Je kunt nooit uitsluiten dat mensen liever live ie mand voor zich hebben." Ook banken weten dat telefoon- en baliediensten nog lang blijven bestaan. ING wil die dienstverle ning zelfs uitbreiden. Pieterson: „Het begint te dagen dat je de oude vormen van dienstverlening moet houden. Het internet komt erbij en de uitdaging is om dat de komende tijd zo vorm te geven dat de burger er wat aan heeft." Zo geven specialisten gastlessen op middelbare scholen en worden bedrijfsbezoeken voor klassen ge houden. „Zo kunnen we vooroor delen wegnemen. Veel jongeren denken dat de ICT vooral iets is voor techneuten, maar er komt ook veel creativiteit aan te pas." Prijzen apparaten daalden sinds 1996 met tientallen procenten. den haag - Het leven wordt duur der, maar computers, televisietoe stellen, dvd-spelers en videocame ra's worden steeds beter en goed koper. Dat blijkt uit gisteren gepu bliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Goederen en diensten voor consu menten waren in 2008 gemiddeld 30 procent duurder dan in 1996. De prijzen van pc's en veel andere apparaten daalden echter met vele tientallen procenten. Een pc kost nu nog amper 10 procent van wat er in 1996 voor betaald moest wor den. TV's, dvd-spelers, telefoons, fototoestellen en videocamera's daalden ruim 70 procent in prijs. Het vergelijken van prijzen tussen 1996 en 2008 is lastig omdat het CBS uitgaat van gelijke kwaliteit. Maar pc's en andere consumente- nelectronica worden steeds geavan ceerder. Een kwaliteitsverbetering geldt daarom bij het CBS als prijs daling. Een pc die in 20041000 eu ro kostte, is nu voor 600 euro te koop. Maar omdat het nieuwe mo del i,s maal zo goed presteert, is de reële prijsdaling in dit geval vol gens het CBS zo'n 60 procent. Canadese bond stemt in met deal Chrysler toronto - De leden van de Cana dese vakbond Canadian Auto Wor kers stemmen in met een akkoord met het noodlijdende Chrysler. De Amerikaanse autofabrikant wil de een nieuwe cao voor zijn Cana dese fabrieken, waarbij het perso neel genoegen moet nemen met minder loon. Zo bespaart het be drijf jaarlijks circa 240 miljoen Ca nadese dollar (bijna 200 miljoen euro). Dit moet Chrysler van de ondergang redden. Qatar krijgt 8 km lang winkelcentrum essen - Het Duitse bouwbedrijf Hochtief gaat in Qatar voor meer dan 1,3 miljard euro een megawin- kelcentrum bouwen van 8 kilome ter lang. Het is de grootste bouw opdracht voor Hochtief ooit, zo is gisteren bekendgemaakt. Het pro ject Barwa Commercial Avenue moet medio 2012 worden opgele verd. De opdracht is afkomstig van vastgoedinvesteerder Barwa Real Estate, waar ook de overheid van Qatar deel van uitmaakt. Aviko investeert in Spaanse hapjes breda - De Nederlandse aardappel- producent Aviko heeft een minder heidsbelang verworven in zijn Spaanse branchegenoot Eurofrits. Eurofrits is behalve in aardappel producten ook gespecialiseerd in diepgevroren tapas. De bedrijven hebben op het Iberisch schier eiland samen een omzet van enke le tientallen miljoenen euro's. Avi ko is in Europa goed voor een jaar omzet van 600 miljoen. Lees er alles over op www.deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11