N Genetica verbetert de kijk A Thuisdokteren Psyche HUISARTS Slapeloosheid 8 I Maandag 27 april 2009 PZC door Paul van Dijk iet zelden denk ik aan het eind van een werkdag: ik lijk wel een psychiater, een biechtvader of een maatschappe lijk werker. Soms wordt het grootste deel van mijn spreek uur in beslag genomen door psy chische en sociale problemen. Mirjam vertelt dat ze niets meer ziet in haar partner na vijftien jaar huwelijk. Scheiden durft ze niet vanwege angst voor agressie van haar partner. Kees loopt vast op zijn werk, hij kan niet om gaan met de eenzijdige gericht heid op omzet en prestatie. Hij slaapt niet, kan zich niet concen treren en maakt met iedereen ru zie. Patrick ziet het niet meer zit- Beetje pastoor en beetje psychiater is nog niet zo gek voor een huisdokter ten nadat vorig jaar zijn partner omkwam bij een auto-ongeval. De kinderen denken dat hij het wel redt, maar hij redt het niet. Zijn leven is zinloos geworden. Zomaar een greep uit dagelijkse problemen. De huisarts is voor velen het eerste aanspreekpunt als het gaat om psychische en so ciale problemen. Volgens onder zoek bestaat een kwart van de spreekuurcontacten uit niet-li- chamelijke problemen. De huis arts is voor de patiënt een ver trouwd persoon. Hij of zij kent de woonsituatie, het werk, het gezin en de familieomstandighe den en hoeft zich niet meer te verdiepen in de leefsituatie van de patiënt. Het ligt dus voor de hand dat de patiënt bij geeste lijke nood makkelijk aanklopt bij de huisarts. Enkele decennia geleden was het gebruikelijk dat de huisarts in de middag tijd uittrok voor langere gesprekken. Hij of zij no digde de patiënt uit buiten het gewone spreekuur te praten over psychische problemen. In de negentiger jaren verdween dit. Huisartsen richtten zich op hun core businessdeskundigheid in fysieke kwalen. De taak van de huisarts was onderscheid ma ken tussen pluis en niet pluis. Tijd en aandacht voor de geeste lijke gezondheidszorg raakten enigszins op de achtergrond. De laatste jaren is er een revival wat betreft de betrokkenheid van huisartsen bij psychische problemen. Het aantal nascholin gen en trainingen op dit gebied neemt toe, ziektekostenverzeke raars geven financiële prikkels aan huisartsen die psychologi sche hulp weer duidelijk op hun programma zetten en er komen steeds meer bruikbare instru menten om mensen met psychi sche problemen te behandelen in de huisartsensetting. Het grootste probleem is de tijd. Met mensen over problemen pra ten, kost meer tijd dan pillen voorschrijven en lichamelijke klachten behandelen. Opvallend is echter, zo blijkt uit recent on derzoek, dat huisartsen die meer aandacht besteden aan psychi sche en sociale problemen het niet drukker hebben dan colle ga's die zich meer richten op li chamelijke kwalen. Zelf zie ik het als belangrijk onderdeel van mijn werk om mensen ruimte te geven te praten over andere zaken dan alleen de lichamelijke klachten. Als huisarts heb je im mers het voorrecht dat je op een holistische manier met mensen kunt omgaan. Dat betekent dat lichaam en geest onafscheidelijk verbonden zijn en dat lichamelij ke en geestelijke problemen een nauwe samenhang vertonen. Dat beetje psychiater en dat beet je pastoor, is dus nog niet zo gek voor een huisdokter. in deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor behandeling van veelvoorkomende klachten. Wat kan patiënt zelf doen, wanneer is expertise van de huisarts nodig? Vandaag: slapeloosheid. DE KLACHTEN - Slecht slapen (moeilijk inslapen, vroeg en/of vaak wak ker). - Overdag niet fit. - Vermoeidheid. - Slaperigheid. - Prikkelbaar heid. - Slechte concentratie. NAAR DE DOKTER? - Ja, bij lichamelijke klachten die het slechte slapen veroorzaken. - Ia, als u er met onderstaande adviezen niet uitkomt. WAT KUNT U ZELF DOEN? - Op regelmatige tijden naar bed en opstaan. - Geen middagdutjes doen. - Pas naar bed als u slaap hebt. - Opstaan als u niet kan slapen en iets doen. - Minstens een uur voor het slapengaan, stoppen met werken en dan niet meer naar spannende films kijken. - 's Avonds geen koffie, thee, cola, alcohol of zware maaltijden. - Een avond wandeling maken. - Zorgen voor goed geventileerde slaapkamer en goe de matras. - Beweeg overdag wat meer. Ga fietsen, wandelen of sporten. - Praten over eventuele spanningen/zorgen. - Dagboek bijhouden en schrijven over slaapverstorende gedachten. - Ontspanningsoefeningen doen (yoga) of sporten. - Meldt u aan voor cursus 'leren slapen' bij de stichting thuiszorg. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a. Uitg. Adr. Heynen. 9,95 euro. Voortaan zonder bh door het leven? Geen probleem. Tenminste, als je 5.200 euro en een operatie over hebt voor een 'inwendige bh'. Plastisch chirurg Hans de Bruijn ontwikkelde zes jaar geleden het concept en bemerkt een sterk stijgende belangstelling. In het Deventer Ziekenhuis leidt hij nu ook andere chirurgen op om de ingreep uit te voeren. door Francisca Muller Bijna geen enkele vrouw ontkomt eraan. Met het stijgen der jaren zakken de borsten. De meeste vrouwen ondergaan het met een zekere berusting en zoe ken de oplossing in een stevige bh. Wie de zaak rigoureuzer wil aan pakken, kan de voorgevel laten 'op hijsen' met een borstlift óf zich een inwendige bh laten aanmeten. Die laatste oplossing is afkomstig van plastisch chirurg Hans de Bruijn. In het Deventer ziekenhuis voert hij operaties uit waarbij de borsten voorzien worden van een inwendig netje, waardoor ze vol gens hem tot in lengte van jaren weer fier vooruit prijken. In De venter is De Bruijn ook begonnen met een opleidingscentrum voor artsen. Hij leert ze de techniek, zo dat ze die in hun eigen kliniek of ziekenhuis kunnen toepassen. De Bruijn is al zes jaar bezig met deze techniek. Hij ontwikkelde het concept destijds samen met twee Zuid-Afrikaanse artsen, die volgens hem op ongeveer hetzelf de moment met hetzelfde idee kwamen. „Dus waarom zou je het dan niet samen doen in plaats van elkaar te beconcurreren?" De Bruijn baseerde zijn idee op de kunststof netjes die al tientallen ja ren bij buikoperaties en het herstel len van liesbreuken gebruikt wor den als hechtmateriaal. „Het mate riaal is veilig voor het menselijk lichaam, heel sterk, maar tegelijker tijd ook zacht en soepel. Daardoor is het ook perfect om borsten te ondersteunen." Hij vond een fabrikant die de net jes kon produceren in de vorm van een vrouwenborst, in vier ma ten. Het materiaal wordt rondom de borstklier gelegd en hecht zich aan het weefsel. „Stevigheid gega randeerd voor de rest van je leven. Je kunt je bh aan de wilgen han gen. Dat is het grote verschil met een traditionele borstlift. Het ef fect daarvan is altijd tijdelijk. Op den duur gaat het allemaal toch weer hangen. Met een borstlift ver ander je namelijk niets aan de structuur van het weefsel." De Bruijn en zijn Zuid-Afrikaanse collega's hebben de afgelopen ja ren ongeveer 220 vrouwen met suc ces voorzien van de inwendige bh. De plastisch chirurg durft daarom de stelling aan dat de behandeling veilig en ook op de lange duur ef fectief is. „Ook bij controles na meerdere jaren blijkt dat de bor sten niet opnieuw uitzakken. We weten dat heel exact omdat we al les elke keer opnieuw opmeten. Natuurlijk zijn er soms wel compli caties. Er krijgt wel eens iemand een nabloeding of een lichte infec tie. En in een enkel geval moeten we een kleine littekencorrectie uit voeren. Maar problemen in de zin van kapselvorming of het stug wor den van de borst, hebben we nog nooit meegemaakt." Het aanbrengen van een inwendig bh is deson danks best een forse in greep, vergelijkbaar met een borstverkleining. De huid wordt rondom de tepel losgesne den, waarna het netje een centime ter onder het huidoppervlak wordt aangebracht. Het is een in greep waarbij de vrouw enkele da gen in het ziekenhuis moet blij ven. Bovendien moet zij rekening houden met littekens rondom de tepel en dwars over de borst. De littekens zijn volgens De Bruijn echter kleiner dan bij andere borst- operaties. „Bij borstcorrecties wordt de huid onder spanning ge sloten en dat levert grote littekens op. Dat is hier niet het geval." Inmiddels is de plastisch chirurg in Deventer een 'trainingscen- Reageren? gezondheid@wegener.nl De nog steeds groeiende kennis over hoe (afwijkende) genen leiden tot kanker, verandert geleidelijk de behandeling van kanker. Niet langer is de plaats waar de tumor zit maatgevend voor de behandeling, het gaat vooral om het genetische 'profiel' van de tumor. Ondertussen blijft het percentage patiënten dat kanker overleeft, toenemen. door Marten Dooper Is patiënt krijg je in eerst instantie nog steeds te horen: 'U heeft borstkan ker, prostaatkanker, long kanker, enzovoort'. Was deze diag nose voor de behandelende arts tot voor kort voldoende om een standaardbehandeling te begin nen, tegenwoordig is de diagnose steeds vaker het begin van aanvul lende diagnostiek, die erop gericht is de genetische kenmerken van de tumor in kaart te brengen. „Het wetenschappelijk onderzoek van de afgelopen decennia heeft duidelijk gemaakt dat kanker een ziekte is van het DNA, het erfelijk materiaal", legt prof. Hans Bos uit. Hij is directeur van het Cancer Ge nomics Centre, waarin sinds 2002 wetenschappers samenwerken uit Utrecht, Amsterdam en Rotter dam. Zij houden zich bezig met het genetisch onderzoek van kan ker. „Kankercellen ontstaan door dat er in het DNA fouten optre den. Als gevolg van die fouten, meestal meer dan één per kanker cel, is de betreffende lichaamscel in staat zich ongeremd te blijven delen, te ontsnappen aan het af weersysteem en zich ook nog eens uit te zaaien door het lichaam, zo dat op andere plaatsen nieuwe tu moren ontstaan. In principe heeft elke kankercel zijn eigen, unieke set fouten in het DNA, die de cel tot een kankercel maken. Een unie ke set van fouten die onder meer bepaalt of de kankercel makkelijk uitzaait en welke medicijnen effec tief zijn om de kankercel te bestrij den. En welke juist niet." Die alsmaar groeiende genetische kennis over kanker heeft inmid dels ook de behandelkamer be reikt. De behandeling van kanker neemt geleidelijk andere vormen aan. Bos: „Vroeger was vooral de plaats waar de kanker zich bevond maatgevend voor de behandeling. Borstkanker werd zus behandeld, darmkanker zo. Nu we weten dat de ene borsttumor de andere niet trum' begonnen, waarin hij artsen opleidt om de ingreep uit te kun nen voeren. Nederlandse artsen, maar ook buitenlandse, zegt De Bruijn. Elke twee weken wordt er één dag geopereerd in het Deven ter Ziekenhuis. De belangstelling voor de nieuwe methode is groeiende, vertelt de chirurg. „Vrouwen zijn blij met deze oplos sing. Het oogt en voelt heel natuur lijk en zacht en het netje is niet voelbaar onder de huid. Voor rönt genfoto's en mammografie levert het geen problemen op. Ook ver anderingen in de borst, zoals een knobbel of een andere afwijking, blijven voelbaar. Dat is erg belang rijk in een tijd waarin één op de acht vrouwen borstkanker krijgt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8