Ajax verzuimt NAcifngshNEc Eindelijk mag 'Koef zich weer laten zien Feyenoord ligt nu aardig op koers 26 Maandag 27 april 2009 PZC Suarez (Ajax), El Hamdaoui (AZ) 22; Berg (FC Groningen) 17; N'Kufo (FC Twente), Pranjic (Heerenveen, foto) 16 Club heeft met achtste plek deelname aan de play-offs in eigen hand. door Hans Leber DEN HAAG - Een uur lang konden de spelers van ADO Den Haag en Feyenoord gistermiddag maar niet loskomen? De wedstrijd accelereer de in de 62e minuut plots en ver volgens vielen er binnen twintig minuten vijf doelpunten. Nadat de kruitdampen waren opgetrokken, had ADO Den Haag grotere degra- datiezorgen en Feyenoord door de winst (2-3) een kraakhelder zicht op de play-offs voor een Europa Leagueplaats. In het mooie, nieuwe ADG-sta- dion, waar de club met sfeeracties en helder supportersbeleid-nieuw elan uitstraalt na jaren van hom meles, leek de wedstrijd een uur lang te verwaaien in de lentewind. Maar een kopdoelpunt van de Bel gische oud-Feyenoorder Timothy Derijck zette de wedstrijdknop op 'aan'. Jon Dahl Tomasson scoorde snel twee keer op aangeven van Diego Biseswar, die steeds beter leert dat een goede voorzet soms beter is dan een gestrande solo-actie. Ri chard Knopper schoot een vrije trap voor ADO Den Haag hard in de hoek, maar opnieuw kon Feye noord, Tim de Cler in dit geval, de bal vanaf links voorgeven en was het Roy Makaay die raak kopte. Waar Tomasson zijn eredivisieto taal gisteren op honderd treffers bracht, was het échte feestvarken Roy Makaay. De spits speelde zijn vijfhonderdste wedstrijd in het be taalde voetbal, en besliste met zijn kopbal de wedstrijd. „Dat is na tuurlijk extra leuk", zei hij achter af „Henk Timmer speelde speelde eerder dit seizoen ook zijn vijfhon derdste, maar bij een veldspeler komt zo'n aantal minder vaak voor dan bij een keeper." Feyenoord staat nu achtste maar zal de komende twee weken vol aan de bak moeten om het doel te bereiken, een plek in de Europa League (de nieuwe naam van de Uefa Cup). Bij winst in Utrecht is Feyenoord verzekerd van plek acht. Als Heerenvèen géén vijfde wordt, als FC Twente geen tweede wordt en als SC Heerenveen niet de bekerfinale wint, als dat niet al lemaal tegelijk gebeurt, dan geeft ook de negende plaats recht op de play-offs. Want Heerenveen hoeft dan niet aan de play-offs mee te doen om een gunstiger Europa Leagueticket te verkrijgen dan als verliezend be- kerfmalist. Maar aan 'als' heeft Feyenoord niets. De Rotterdam mers zullen in de eventuele play offs beter moeten spelen dan giste ren in het eerste uur, anders heb ben ze er niets te zoeken. Tegen de tijd dat de play-offs zijn gespeeld is het bijna zomer. De mogelijkheid bestaat dat op 3 juni de laatste play-offwedstrijd van het seizoen 2008-2009 wordt ge speeld. Slechts achttien dagen la ter, op 21 juni, is Feyenoords eerste training in de jaargang 2009-2010 gepland. Want de nieuwe competi tie begint al op 31 juli. In Rotterdam hopen ze na alle el lende dit seizoen dat op 21 juni niet alleen de lente ophoudt en de zomer begint, maar voor de club ook een nieuwe tijd aanbreekt. Mét een plek in de Europa League. Kaarten, strafschoppen en een trieste aftocht naar het ziekenhuis. door Dick Sintenie AMSTERDAM - De 64e ontmoeting tussen Ajax en AZ in competitie verband kan worden bijgeschre ven onder het kopje 'kolderiek'. Al was dat niet af te lezen aan de uit slag: 1-1. Eén rode kaart, twee penalty's (één mis, één raak), drie ballen op de paal, één op de lat en een on derbreking van bijna veertien mi nuten, omdat de aan zijn hoofd ge blesseerde AZ-doelman loey Didu- lica met een brancard naar een ge reedstaande ambulance moest wor den gedragen. Dat was, kort sa mengevat, wat zich gisteren in het laatste halfuur afspeelde in de Are na. En de wedstrijd was nog wel zo voorspelbaar begonnen. Ajax liep zich stuk op de muur die AZ op trok en de Alkmaarders (Jeremain Lens) scoorden na een snelle coun ter. Een directe rode kaart voor Stijn Schaars, in de 56e minuut, zorgde voor een kentering. De in ternational werd zwaar gestraft door arbiter Vink, ook al raakte Schaars tegenstander Vurnon Ani ta van achteren op zijn achil lespees. Met elf tegen tien kreeg Ajax de kampioen wél onder druk. Het re sulteerde in zes opgelegde kansen, waaronder twee penalty's, maar daarvan benutte Luis Suarez al leen de tweede. In de slotfase raak ten achtereenvolgens Thomas Ver- maelen, Dario Cvitanich en Ismail Aissati de paal. Suarez had zijn club een grote dienst kunnen bewijzen, maar zijn vizier stond niet op scherp. Kort na rust miste de Uruguayaan van dichtbij een grote kans en zijn eerste penalty (een stiftbal a la Pa- nenka) was een prooi voor Diduli- ca. In de rebound kreeg de keeper de knie van Suarez in zijn gezicht, hetgeen tot de langdurige onder breking en de trieste aftocht van de doelman leidde. Ook na het bestuderen van de Ajax-AZ is een kolderieke wed- strijd, die in 1-1 eindigt. De Am sterdammers spelen vanaf de 56e minuut tegen tien man, maar verzuimen te winnen. tv-beelden bleef overigens ondui delijk waaróm Ajax een penalty kreeg. Vink zag dat Niklas Moisan- der aan het shirt van Cvitanich trok, maar de verdediger van AZ was zich van geen kwaad bewust. AZ-trainer Louis van Gaal wilde tijdens de persconferentie niets zeggen over de arbitrale beslissin gen. „Ik laat het oordeel aan u. Elk woord dat ik erover zeg, zal anders worden geïnterpreteerd." Van Basten vergoelijkte de mis plaatste wijze waarop Suarez de penalty nam: „Luis is onbereken baar. Dat heeft ons veel opgele verd, maar vandaag zijn we wat minder blij met hem." Toch zag de coach geen reden een ander de tweede penalty (hands bal Ragnar Klavan) van de wed strijd te laten nemen. Suarez kreeg de bal wel langs Sergio Romero, de vervanger van Didulica (1-1). Het had de opmaat kunnen en moeten zijn naar een overwin ning, maar Ajax verzuimde AZ de nekslag te geven. „Vorige week tegen PSV hebben we een kans laten liggen om AZ in elk geval nog een week van het kampioenschap af te houden," treurde Ajax-trainer Marco van Basten. „Vandaag hebben we een kans laten liggen FC Twente te pas seren op de ranglijst." In de strijd om de tweede plaats, die recht geeft op deelname aan de voorronden van de Champions League, ligt Twente nog altijd een punt voor. Op de laatste speeldag (10 mei) staat Ajax-FC Twente op het programma. Drama voor Didulica Joey Didulica kwam gisteren hard in botsing met Luis Sua rez, nadat hij een strafschop van de Uruguyaan had gekeerd. Didulica werd minutenlang be handeld op het veld en ver dween daarna met een ambu lance naar het ziekenhuis. Daar bleek hij een lichte hersen schudding te hebben. De Kroatische doelman liep en kele jaren geleden ernstig hoofdletsel op nadat hij een schot van PSV'er Jason Culina op zijn hoofd had gekregen. Di dulica kon daardoor bijna twee jaar niet voetballen. NIJMEGEN - Met een zege op NEC heeft NAC een grote stap gezet richting de play-offs voor Euro pees voetbal. Anthony Lurling maakte vlak voor tijd het winnen de doelpunt: 2-3. NEC was een concurrent voor de achtste plaats. De club van Mario Been kan zich min of meer als uitgeschakeld be schouwen voor de play-offs. NEC kwam via Lasse Schone op voorsprong, maar in de blessure tijd van de eerste helft kopte Kees Kwakman de t-t binnen. Nourdin Boukhari knalde twee minuten na rust de 1-2 binnen, maar daarna wankelde NAC. De gelijkmaker van uitblinker Schóne was meer dan verdiend. NEC verdiende de winst, maar die ging naar NAC. Lurling schoot raak, op aangeven van invaller Michiel Kramer. PSV slaat in Almelo op juiste momenten toe met counters. door Frank van den Heuvel ALMELO - Nog geen vijf minuten stond Danny Koevermans op het veld, toen hij het duel met Hera cles (0-2) besliste. Doelman Pieckenhagen keerde een schot van Balazs Dzsudzsak, maar had geen verweer tegen de rebound van 'Koef, die zo eindelijk weer eens van waarde kon zijn voor PSV. Dat had veel te lang geduurd, vindt de spits. Koevermans ver ving 014 Toivonen tegen AZ en FC Groningen, toen de Zweed ge schorst was, maar daarna had hij zich vooral zitten verbijten op de bank. „Kijk, ik ben realist genoeg om te begrijpen welke keuze er in de winterstop is gemaakt", zei Koe vermans in de catacomben van het Polman Stadion, doelend op de basisplaats van Toivonen. „Maar tegen AZ en Groningen heb ik, dacht ik, laten zien dat ik er nog was. Zodanig dat ze niet kon den zeggen: die schuiven we even aan de kant. Dan is het teleurstel lend als je er daarna bijna niet meer in komt." Koevermans 'kan best een goede bankzitter zijn'. „Daar ben ik prof genoeg voor. Maar dan moet je wel uitzicht hebben op iets. Dat miste ik de laatste weken. Het is ge woon jammer dat ik niet vaker mocht invallen. De momenten daarvoor zijn er volgens mij wel ge weest. Zo zal elke wisselspeler den ken, maar dan spreek ik nu voor mezelf; zo voel ik het." Binnenkort zit de Schiedammer met de nieuwe trainer Fred Rut ten om de tafel. Koevermans wil graag duidelijkheid met het oog op volgend seizoen. „Ik heb al gele- 'lk heb hier een vierjarig contract getekend en liefst dien ik dat uit' zen dat ik weg wil bij PSV. Maar dat is helemaal niet waar. Ik heb hier een vierjarig contract gete kend en liefst dien ik dat uit. Dit is misschien wel de mooiste club van Nederland. Maar ik ben niet meer de jongste. Ik wil niet dat het volgende seizoen eruit gaat zien zoals nu de tweede seizoenshelft. Dat lijkt me vrij logisch, toch?" Koevermans werd zaterdagavond het veld op gestuurd toen de pun ten nog allesbehalve waren veilig gesteld. PSV had het bij vlagen moeilijk in Almelo, bleef stoïcijns en sloeg op de goede momenten toe met vlijmscherpe counters. Heracles maakte de dienst uit in de beginfase, maar stond na 22 mi nuten plotseling toch op achter stand via Dzsudzsak. PSV haalde daarmee de angel uit het offensief van de thuisploeg en nam de regie in handen. De tweede helft verliep volgens eenzelfde scenario als de eerste. Op het moment dat Hera cles echt ging geloven in een stunt- je en via Dost twee keer dichtbij de gelijkmaker was, haalde Koever mans alle spanning weg. Roy Makaay viert samen met Diego Biseswar het eerste doelpunt van Jon Dahl Tomasson. Makaay maakte zelf de winnende treffer tegen ADO Den Haag, in zijn vijfhonderdste wedstrijd. foto Marco de Swart/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72