Piraten toch achter tralies Linkse partijen winnen in IJsland Akkoord België/ Fortis Crimineel België kan PZC Zwitsers verbieden naaktloperij in de Alpen S tt A 6 Maandag 27 april 2009 PZC Premier zoekt aansluiting bij EU en wil de euro invoeren. REYKJAVIK - De beide partijen van de linkse coalitieregering in IJs land hebben de zaterdag gehou den parlementsverkiezingen met ■ruim verschil gewonnen. Dat is gis teren bevestigd door de kiesraad in Reykjavik. De grote verliezer is de centrumrechtse Onafhankelijk heidspartij, die ruim zeventig jaar de meerderheid had. De partij is af gerekend op de financiële crisis die IJsland zwaar heeft getroffen. De coalitie van de Sociaal Demo cratische Alliantie en de Linkse Groene Beweging, won 34 van de 63 parlementszetels. De sociaal-de mocraten sleepten twintig zetels in de wacht, de groenen veertien. De coalitie kwam in februari aan de macht toen protesten tegen de regering uitbraken wegens de klap pen die IJsland te verduren kreeg. De interim-regering werd geledi door de sociaal-democratische pre mier Johanna Sigurdardottir. De Onafhankelijkheidspartij be haalde zestien zetels. Partijleider Bjarni Benediktsson zei dat het verlies de partij zal inspireren zich zelf uit het slop te halen. De crisis heeft hard toegeslagen on der de 320.000 IJslanders. Na zich jarenlang diep in de schulden te hebben gestoken stortten de drie grote banken van het eiland in ok tober plotseling ineen. De regering moest het IMF om 7,5 miljard euro verzoeken om de ingestorte kroon te redden. De werkloosheid en de inflatie zijn dramatisch gestegen. Moeder en pasgeboren baby komen om BASTIA - Een helikopter, die zater dag was uitgerukt om een 20-jari- ge hoogzwangere vrouw naar een ziekenhuis op Corsica te brengen, is neergestort. De bemanning van een andere heli vond gisteroch tend het wrak van het toestel dat van de radar was verdwenen. De vrouw bracht haar kind nog ter wereld, maar zij, het kind, een arts en twee bemanningsleden stierven bij het ongeval. De oor zaak van de crash is onduidelijk. De weersomstandigheden ten tij de van het ongeval waren slecht. Noord-Korea hervat nucleair programma PYONGYANG - Noord-Korea heeft zijn nucleaire programma weer op gepakt. Het land is begonnen met het opwerken van gebruikte spijt- stofstaven, meldde het staatspers- bureau KCNA zaterdag. Het be richt kwam enkele uren nadat de VN-Veiligheidsraad het land op nieuw sancties oplegde. Noord-Ko rea stapte eerder deze maand uit het 'zeslandenoverleg' over zijn nu cleaire programma'. Dat gebeurde nadat het land was veroordeeld omdat het een communicatiesatel liet zou hebben gelanceerd. Kapers ruim week geleden door marine Nederland vrijgelaten. BERBERA - Negen Somalische pira ten verdwijnen tot twintig jaar achter tralies. Dat werd gisteren be kend gemaakt door een woord voerder van de autoriteiten in So- maliland, een de facto onafhanke lijk deel van Somalië. De veroordeelde kapers waren za terdag 18 april aangehouden door de Nederlandse marine. De mari niers, die het Nederlandse fregat De Zeven Provinciën als thuisbasis hebben, bevrijdden zestien gegij zelde vissers uit Jemen en ontwa penden de criminelen. Na verhoor werden ze echter weer vrijgelaten op last van de commandant van de Navo-operatie in de Golf van Aden. Ze zouden op grond van de Nederlandse wet namelijk niet te vervolgen zijn. Het besluit leidde de afgelopen week tot grote com motie in de Tweede Kamer. De piraten ontsnapten echter niet aan strafrechtelijke vervolging. Ze werden onder onduidelijke om standigheden gearresteerd door de autoriteiten van Somaliland. Hun processen werden vervolgens zater- Gewapende bewakers voorkwa- men zaterdag de kaping van een Italiaans cruiseschip. Ook een an der cruiseschip werd zonder suc ces aangevallen door piraten. dag al afgerond. Een rechtbank in de havenstad Berbera veroordeel de twee kapers tot twintig jaar cel straf De zeven andere piraten kre gen vijftien jaar gevangenis opge legd. Een Italiaans cruiseschip met 1500 mensen aan boord heeft ver van de Somalische kust een aanval van piraten afgeslagen. Nadat de ka pers het vuur hadden geopend, vuurde Israëlisch veiligheidsperso neel aan boord van het schip te rug. Vervolgens dropen de kapers af Het incident deed zich zaterdag avond voor. Zes mannen in een kleine speedboot naderden het schip met de kennelijke bedoeling het te enteren. Geen van de onge veer duizend passagiers en vijfhon derd bemanningsleden raakte ge wond. Ook een ander cruiseschip, de Turkse Ariva 3, overleefde een aanval van piraten. Het schip werd gistermorgen aangevallen bij het Jemenitische eiland Jabal Zuqar. De piraten schoten gedurende vijf tien minuten op het vaartuig, maar hielden daar toen zonder dui delijke reden mee op. Het lukte piraten gisteren wel een lege olietanker uit Jemen in de Golf van Aden te kapen. Bij een mislukte poging van de Jemeniti sche kustwacht om de tanker te heroveren, kwamen twee piraten om het leven, zei een regerings functionaris uit Jemen. Vier van de naar schatting zestien piraten zijn aangehouden. BRUSSEL - De Belgische staat, For tis en BNP Paribas zijn het eens over de inrichting van een beleg gingsvehikel voor de probleemle ningen van Fortis. Dit maakten de partijen gisteren bekend. Het vehikel koopt de kredietporte feuille voor een bedrag van 11,4 miljard euro. Dit is flink onder de oorspronkelijke waarde van 19,3 miljard. De financiering bestaat voor 1,7 ipiljard uit eigen vermo gen. Dit geld wordt ingebracht door het beursgenoteerde Fortis, de Belgische staat en BNP Paribas. De rest wordt geleend. Een deel van de leningen wordt uitgebracht met een garantie van de staat. BRUSSEL - Criminelen die tot twin tig jaar celstraf riskeren, mogen in België hun straf afkopen. Staatsse cretaris Carl Devlies (Fraudebestrij ding) heeft dat zaterdag gezegd in de zakenkrant De Tijd. Devlies wil zo vooral de financiële criminaliteit efficiënter bestrijden. Hij wil vermijden dat complexe fraudezaken jarenlang aanslepen. Maar de mogelijkheid de straf af te kopen gaat in beginsel gelden voor k APPENZELL - Inwoners van het Zwitserse kanton Appenzell Innerrhoden hebben gisteren een wet aangenomen die het verbiedt nog langer bloot in het kanton te wandelen, ledereen die gepakt wordt moet rekenen op een boete van tweehonderd Zwitserse franc (132,50 euro). Burgers hadden ge- Beatrice Arthur als Golden Girl. Colden Girl Dorothy (86) overleden LOS ANGELES - Golden Girl Beatri ce Arthur is zaterdag op 86-jarige leeftijd overleden aan kanker. De actrice met de lage stem speelde de rol van Dorothy in de televisie serie The Golden Girls uit de jaren tachtig. Arthur verscheen voor het eerst op tv als Maude Finley in de comedyserie All in the Family. In 2008 zei de actrice, die een To- ny-award won voor haar rol in de musical Mame, dat ze geluk had ge had dat ze was ontdekt door de tv na een lange toneelcarrière. „Ik was al 50 jaar oud", zei ze. Saudiërs zijn lawaai van moskeeën beu RIYAD - De autoriteiten in Sau- di-Arabië zijn de geluidsoverlast door moskeeën beu. Er wordt sinds kort opgetreden tegen al te luidruchtige geloofsuitingen. Zo verwijderden ambtenaren onlangs honderd luidsprekers bij 45 gebeds huizen in de stad Bahah, in het westen van het land. In Saudi-Arabië worden gelovigen vijf keer per dag opgeroepen tot ge bed. Veel imams laten hun preken versterkt via luidsprekers horen op straat, zodat de thuisblijvers de boodschap toch meekrijgen. Veel kinderen dood door explosies Pakistan PESHAWAR - In het onrustige noordwesten van Pakistan zijn dit weekeinde zeker zestien kinderen omgekomen tijdens twee explo sies. Vier kinderen en hun ouders stierven gisteren toen een handgra naat ontplofde in hun auto. Een dag eerder kwamen twaalf kinderen om toen een bom explo deerde die in een voetbal was ver stopt. De kinderen vonden de bal buiten hun school op weg naar huis. Toen ze ermee gingen spelen ontplofte de bom. Zeven slachtof fers zijn van dezelfde familie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6