Schouws stukje in natuur verscholen Meeste Schouwen-Duivelandse Mae mem pivzaelo, doe meest weugd 1 4 l Maandag 27 april 2009 pzc S Eén van de best bewaarde bunkercomplexen van de Atlantikwall ligt verscholen in Slotbos en Zeepeduinen. Een grimmige - maar boeiende - erfenis van WO II door Piet Kleemans Graauw beton, verweerd staal. Metersdikke mu ren middenin het groen. Met Deutsche gründlichkeit gebouwd onderdeel van de imposante Atlantikwall, een bunkerlint lopend van Noor wegen via Denemarken, Neder land en België naar Frankrijk tot aan de grens met Spanje. In Slot bos en Zeepeduinen staan nog zo'n veertig bunkers. Vrijwilliger Fred van der Werf van slotbosbe heerder Natuurmonumenten ver telt er met verve over. De deelnemers aan de twee uur durende wandeling langs onge wild maar daarom niet minder be langrijk erfgoed verbazen zich. Vra gen borrelen op. Bijvoorbeeld de vraag hoe de Duitsers het voor el kaar kregen om middenin een las tig toegankelijk bos zulke kolossen te bouwen. Van der Werf: „Alle materialen werden over water naar de haven van Burghsluis ge bracht en vandaar ging het met paard en wagen hier het bos in. En in acht weken tijd stond er ge woon weer een nieuwe bunker. Het was allemaal echt heel goed uitgedacht en voorbereid." De zaklantaarns gaan aan als de groep een kijkje neemt in de eer ste bunker op de route. Verbazing, grenzend aan bewondering, is er voor de degelijkheid waarmee de betonnen kolossen gebouwd zijn. Minstens 55 jaar hebben ze weer en wind weerstaan en maar wei nig wijst op verval. „De verf op de wanden is nog de orginele. On voorstelbaar hè. Tja, standige aus- bau noemden de Duitsers dat. We zouden het nu duurzaam ge bouwd noemen." In een volgende bunker geeft Van der Werf tekst en uitleg over de technische aspecten. Want bij de bouw van de bunkers is, stelt Van der Werf, aan werkelijk alles ge dacht. Met hun twee meter dik ge wapend betonnen daken en wan den waren ze voor de bommen van die tijd vrijwel niet te kraken. De bomvrije bunkers konden ook compleet gasdicht gemaakt wor den en door middel van generato ren kon - daar waar dat nodig was - stroom opgewekt worden voor onder meer verlichting. In de man- schappenbunkers waren kachels en bescheiden slaapzalen waar de soldaten in stapelbritsen de nacht door konden brengen. De bunkers in Slotbos en Zeepe duinen vormen samen een uitge breid complex, inclusief sanitaire en medische voorzieningen. „Er is hier ook een hospitaalbunker. Daar had je twee compleet inge richte operatiekamers." En verder waren er de munitiebunkers, man- schappenbunkers, bomvrije bun kers, een kantinebunker en zelfs een kleine latrinebunker. De kantinebunker blijkt een enorm gevaarte. De binnenruimte is verdeeld in meerdere comparti menten. „Hier was een bar en kon den de soldaten een kaartje leg gen. En een biertje drinken." Van der Werf wijst op de opval lend grote openingen in de dikke betonnen wand. „Vroeger zaten hier ramen in. Zo had je in de kan tinebunker in ieder geval daglicht; dat had je in de andere bunkers niet. Van der Werf bewaart het mooist voor het laatst: de observa tiebunker met z'n zwaar stalen pe riscoopkoepel van waaruit de Duit se soldaten de omgeving in de ga ten hielden. Van der Werf: „Je had hier toen vrij uitzicht naar alle kan ten." Zijn opmerking dat veel com municatie in die tijd verliep via morsetekens roept vragen op bij de kinderen. „Hadden ze toen nog geen gsm?", wil één van hen we ten. Het ontkennende antwoord van Van der Werf wekt zichtbaar verbazing. Voer voor onderzoekers Bunkers spreken tot de verbeel ding. Op internet staan hon derden verhalen en foto's. Bunkerfans Rudi Rolf en Hans Sakkers wijdden er verscheide ne publicaties aan. Peter Heijkoop en Jeroen Rijps- ma startten 2007 een studie naar de Atlantikwall. Stichting Bunkerbehoud ijvert voor instandhouding van de betonnen verdedigingswerken. De internetsite van Stichting Bunkerbehoud (www.bunkerbe- houd.com) biedt een schat aan informatie. Meerdere musea zijn gewijd aan bunkers. In Zeeland in Zou- telande. Daar is een gedeelte van een bunker volledig authentiek in gericht. Op Walcheren en de Bevelan- den liggen veel bunkers op pri- vé-terrein. Die bunkers zijn niet altijd toegankelijk Veel is weg, maar relatief ge zien is nog vrij veel behou den gebleven. Simpelweg omdat veel bunkers in natuurgebie den gebouwd zijn. Met name de kuststrook van Schouwen-Duive- land werd door de Duitse bezet ters van groot strategisch belang ge acht en kreeg daarom de vestings gradatie 'stützpunkgruppe'. Dat be tekende dat in het bos en duinge bied 55 bunkers werden gebouwd. Bouwwerken met muren en pla fonds van ruim twee meter dik ge wapend beton. Daarnaast verrezen tientallen weerstandsnesten, loop graven en schuttersputj.es. Na de Tweede Wereldoorlog zijn de meeste bunkers aan de buiten zijde van de duinen gesloopt om dat ze een gevaar zouden kunnen vormen voor de zeewering. De overige heeft men - tot groot ge noegen van de bunkerfans waaron der de Stichting bunkerbehoud - ongemoeid gelaten. Op Schouwen-Duiveland zijn de meeste bunkers en kleinere verde digingswerken te vinden in de Kop van Schouwen. Met name in de omgeving van het toenmalige vliegveld Haamstede - nu in gebruik bij de eilandelijke zweefvliegclub - zijn er nog heel wat te vinden. Daar staat onder meer een radio-commandobun ker. Het bijzondere van dit bouw werk is dat het nooit in gebruik ge nomen is. Tegen de tijd dat de www.lekkerpuzzelen.nl Op eilandbezoek met Staatsbosbeheer zonnemaire - Vanuit de Haven van Bommenede in Zonnemaire gaat woensdagmiddagen 29 april en 8 en 13 mei een excursie naar de Stampersplaat, één van de mooiste eilandjes van de Grevelin- gen. Een gids van Staatsbosbeheer laat bezoekers het eilandgevoel be leven en gaat met hen op zoek naar vaste bewoners en bijzondere planten en struiken op het eiland. Het excursiepad voert langs natte duinvalleivegetaties en zoutmin- nende planten. Vertrek om 13.30 uur. Aanmelden: 09000-2020233. Winkelstraat Ouddorp wordt even catwalk ouddorp - De Weststraat in Oud dorp verandert vrijdag 1 mei in een catwalk. Diverse modehuizen tonen hun voorjaar- en zomercol lectie. Op een podium in de bui tenlucht komen diverse manne quins voorbij die dames-, heren-, en kinderkleding laten zien. Een la dyspeaker voorziet het publiek van alle mogelijke informatie. Ouddorp Fashion wordt georgani seerd door Stichting Promotie Kop van Goeree in samenwerking met een vijftal modehuizen. Aanvang 19.15 uur. Steun voor Coese actie tegen 'racebaan' kloetinge - In hun strijd tegen een nieuwe doorgaande route tus sen de Manneeweg en Kattendijk- sedijk bij Kloetinge kunnen grond eigenaren lander en Jaap van Dijk rekenen op steun van de Vereni ging Dorpsbelangen Kloetinge. De broers verzetten zich tegen de nieuwe verbinding tussen Goes en Kattendijke. Zij vrezen dat de pol derweg een racebaan wordt. Goes wil fiets- en autoverkeer scheiden met de nieuwe route. Dit kan vol gens de broers beter door een fiets pad te maken. Calvijn Krabbendijke goed voor 2200 euro krabbendijke - Met een taartver- koopactie en een 24-uursmara- thon hebben eindexamenleerlin gen van het Calvijn College aan de Appelstraat in Krabbendijke ruim 2200 euro ingezameld. Het geld is bestemd voor een weeshuis in In_- dia van stichting Vrienden van As- hirvad (www.ashirvad.nl). Mattan- ja Zweemer had de meeste taarten verkocht en Heieen Zweemer had het meeste sponsorgeld bij elkaar gesprokkeld. Zij kregen als belo ning vijftig euro uitgereikt door een Ashirvad-vrijwilligster. De Schouwen-Duivelandse bunkers maken indruk. Ook op kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56