Zzp'ers wacht Landen wapenen zich karige oude dag Nieu„ lra is John Wattilete wordt president van RMS Ontwikkel je talent PvdA verliest twee Cerrit Komrij schrijft zetels na JSF-discussie Groot Dictee 2009 met een Kijk op CareerlD.nl ING-bestuurder biedt klanten excuses aan Vijf miljoen doses Tamiflu 4 Maandag 27 april 2009 pzc a /-Kr™*-» hoop riid dar er onlossinppn 1 Veel zelfstandigen moeten later alleen van AOW rondkomen. door Hans Gertsen den haag - Zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) dreigen de ar men van de toekomst te worden. De meerderheid van de ongeveer 700.000 Nederlandse zzp'ers heeft óf in het geheel geen aanvullende pensioenvoorziening óf een hele slechte, zeggen deskundigen. „Veel zzp'ers komen als ze ophou den met werken in de problemen, omdat ze dan alleen van een AOW-uitkering rond moeten zien te komen", verklaart Maarten Post, bestuurder van CNV Zelfstandi gen. Fieke van der Lecq, bijzonder hoogleraar pensioenmarkten aan de Rotterdamse Erasmus Universi teit, bevestigt dat veel zzp'ers hun pensioen niet of onvoldoende gere geld hebben. „Maar lang niet alle zzp'ers ervaren het zelf ook als een probleem", zo relativeert ze het probleem. Volgens Van der Lecq wordt het hoog tijd dat er oplossingen ko men voor de pensioenvoorziening van zzp'ers. Steeds meer mensen kiezen namelijk voor een bestaan als zelfstandige, zo blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel. Vorig jaar schreef 89 procent van alle 107.400 startende onderne mers, ofwel ruim 95.000 mensen, zich in als zzp'er. Het probleem is dat zzp'ers zowel werknemers als werkgevers zijn. Ze kunnen daarom niet deelne men in de klassieke pensioenfond sen. Het alternatiefis dan een dure par ticuliere pensioenverzekering. „De kosten daarvan zijn veel hoger, ter wijl de opbrengst veel minder ze ker is dan bij een pensioenfonds", legt Van der Lecq uit. Zij en haar collega-onderzoeker Alwin Oerle- mans pleiten voor een aanpassing van de wetgeving, zodat ook zzp' ers eigen, collectieve pensioenfond sen kunnen oprichten. Het Pv- dA-1\veede Kamerlid Mei Li Vos steunt dat idee. Tegelijkertijd kun nen verzekeraars bijdragen aan be tere pensioenalternatieven voor de zzp'ers. Nieuw virus is combinatie mensen-, vogel- en varkensgriep. APELDOORN - Frans Tutuhatunewa (85) treedt deze zomer af als presi dent in ballingschap van de Repu bliek der Zuid-Molukken (RMS), meldde gisteren een woordvoer der. Hij draagt het presidentschap over aan John Wattilete, die nu nog vicepresident is. Molukkers vierden zaterdag de 59e verjaardag van het uitroepen van de onafhankelijke Republik Malu ku Selatan. Ze zetten de strijd voort voor de onafhankelijke Mo lukse republiek die zij op 25 april 1950 op Ambon uitriepen. Joop Manusama was de eerste pre sident in ballingschap. Tutuhatu newa volgde hem in 1993 op. PETER "MobT Ik- ,\aE- ZuKotAl AAAfetiVxJ Of- H6.C Zt/cy V/ffH2-7" NI&T" L-opfc/V DEN HAAG - De PvdA verloor de af gelopen week twee zetels door de discussies over de aanschaf van JSF-testvliegtuigen. Dat bleek giste ren uit de wekelijkse peiling van Maurice de Hond. De partij staat daardoor op 22 Kamerstoelen. Ook de WD moet het met een ze tel minder doen en is inmiddels op dertien beland. De PW krijgt een van die drie zetels. Na enkele weken op 32 te hebben gestaan, schuiven de kiezers hem een 33e toe, een record voor de partij van Geert Wilders. Volgens De Hond laten de resulta ten van het onderzoek over de be sluitvorming rond de ISF's de kloof zien tussen het Binnenhof en de kiezers. Een forse meerder heid (68 procent) is het niet eens met het besluit zelf AMSTERDAM - Gerrit Komrij maakt het twintigste Groot Dictee der Nederlandse Taal. Het wordt uitge zonden op 16 december. Komrij (65) schreef romans, gedichten, to neelstukken en was van 2000 tot 2004 Dichter des Vaderlands. HILVERSUM - Koos Timmermans, lid van de Raad van Bestuur van de bankverzekeraar ING, heeft zijn excuses aangeboden aan ING-klan- ten. Hij voelt zich verantwoorde lijk voor het verloren vertrouwen. Dat zei hij gisteren in het docu mentaireprogramma Zembla. Eerder boden voormalig topman van bankverzekeraar SNS Reaal Sjoerd van Keulen en bestuurs voorzitter van Van Lanschot Ban kiers Floris Deckers excuses aan. „Ik zeg sorry voor het feit dat klan ten hun vertrouwen verloren heb ben. Ik voel me verantwoordelijk voor het punt dat een aantal klan ten hun vertrouwen in banken is kwijtgeraakt", zei Timmermans. ING stond vorig jaar op de rand van de afgrond en kreeg miljarden aan overheidssteun. Hoge koorts is het duide lijkste symptoom van de varkensgriep. Tot nu toe lijkt het erop dat de medi cijnen die normaal gespro ken gebruikt worden om griep te behandelen, Tami flu en Relenza, effectief zijn in de behandeling er van. Nederland heeft mo menteel ongeveer vijf mil joen doses Tamiflu in voorraad. Het is onduide lijk hoe effectief de be schikbare griepvaccins zijn in het beschermen te gen de varkensgriep. NEW YORK - De varkensgriep die zich vanuit Mexico lijkt te versprei den, vormt 'een acuut gevaar voor de volksgezondheid wereldwijd'. Dat verklaarde het hoofd van We- reldgezondheidsorganisatie (WHO), Margaret Chan, in het af gelopen weekeinde. „Het virus kan een pandemie - een wereld omspannende epidemie - veroor zaken, maar het is niet zeker dat dat ook gebeurt." Volgens Chan ontwikkelt de situa tie zich snel en onvoorspelbaar. „Landen worden opgeroepen alles te doen waarvan zij het gevoel heb ben dat het een voorzorgsmaatre gel zou kunnen zijn", aldus het hoofd van de WHO Verschillende landen gingen giste ren onmiddellijk over tot drasti sche maatregelen. In steeds meer landen werd gisteren dan ook mel ding gemaakt van ziektegevallen die mogelijk duiden op de varkens griep. In diverse landen worden mensen die verschijnselen tonen van de ziekte in quarantaine geplaatst. In Japan en Indonesië is op de lucht havens de controles verscherpt op passagiers uit Mexico. Als uit scans blijkt dat reizigers een verhoogde lichaamstemperatuur hebben, wor den passende maatregelen geno men. Op Schiphol werden giste ren geen verscherpte maatregelen getroffen. Sommige landen waarschuwden hun onderdanen om niet naar Mexico te reizen. Andere regerin gen scherpten de controle aan op de import van varkens en varkens vlees uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika of verboden die in voer geheel, ondanks verzekerin gen van de autoriteiten dat con sumptie van goed verhit varkens vlees volkomen veilig is. Er bestaat intussen nog veel ondui delijk over deze vorm van varkens griep. Volgens de WHO combi neert het kenmerken van vogel-, varkens- en mensenvirussen. Het is een variant op het vaker voorko mende influenzavirus met de naam H1N1. „Deze variant wijkt sterk af van wat tot nu toe is gevonden", ver klaart directeur Roel Coutinho van het Centrum voor Infectiezie- Nonnen lopen in Mexico-Stad met mondkapjes om zich tegen de griep te beschermen. foto Gregory Bull/GPD ken van het RIVM. Normaal ge sproken komt .varkensgriep niet voor bij mensen of slechts in spo radische gevallen, als mensen heel intensief met varkens in contact stonden. „Er bestaan aanwijzingen dat het nu overslaat van mens op mens. De vraag is: hoe makkelijk is het over te dragen. Dat bepaalt hoe snel het zich verspreidt", aldus Coutinho. De Nederlandse viroloog Ab Oster- haus maakt zich weinig illusies over de constatering dat de ziekte in de Verenigde Staten een milder verloop lijkt te hebben dan in Mexico. „Dat heeft naar alle waar schijnlijkheid vooral met de aantal len zieke mensen te maken. In Mexico zijn al veel meer zieken dan in de VS, dus het is logisch dat in Mexico ook meer doden zijn ge vallen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4