Zeeland Hans Dingemanse wint weer Boete voor illegaal crossen Elke muze doet mee aan Kunstspoor Mae mem puwzeló, hoe mem uneugd Nieuwe wagens voor brandweer 1 4 Maandag 27 april 2009 PZCB_ www.lekkerpuzzelen.nl MIDDELBURG - Motorclub De Uit laat moet ervoor zorgen dat het crossterrein in Vlissingen-Oost niet illegaal te gebruiken is. Politie rechter G. van Unnik legde de club vrijdag een boete op van duizend euro, waarvan de helft voorwaar delijk, omdat er tweemaal illegaal gebruik werd gemaakt van het ter rein. De eerste keer was op eerste pink sterdag vorig jaar. Voorzitter N. van der Lee zei dat er die dag geen leden van de vereniging op het ter rein waren. Volgens hem ging het om Belgen die het terrein als het ware hadden gekraakt. De tweede keer, woensdag 28 mei, was er een ontheffing aangevraagd. Maar die had de provincie nooit bereikt, al dus officier van justitie I. Koop- mans. Ze raadde de vereniging aan om in het vervolg zulke verzoeken te versturen via een brief waarvan de ontvangst bevestigd moet wor den. LEWEDORP - Ziegler Brandweer techniek heeft zaterdag drie nieu we brandweerwagens overhan digd aan de burgemeesters van Goes en Borsele, Dick van der Zaag en Jaap Gelok. Het gaat om tankautospuiten voor de groepen Goes, Heinkenszand en Nieuw- dorp. De wagen van Goes heeft een schuimblusinstallatie. Vlak voor de overhandiging bij aannemer Fraanje in Lewedorp, stond de brandweer van Nieuw- dorp nog ijverig aan het nieuwe voertuig te poetsen. Dat werd na melijk even daarvoor al ingezet voor een brand in een silo aan de IJslandweg. Daarin waren hout snippers gaan branden die langdu rig nablussen vergden. Nieuwdorp kreeg daarbij hulp van Borssele. WISSENKERKE - Kunstspoor Noord-Beveland is ont staan uit een behoefte bij een aantal Noord-Beveland- se kunstenaars, met name beeldend kunstenaars, om in gezamenlijkheid eigentijds werk te tonen. Het werd een route langs ateliers en tentoonstellingsruim ten, die daarnaast ook de riatuur en het cultuurland schap van het eiland onder de aandacht kon brengen. Volgens het zwaan-kleef-aan-principe gingen steeds meer kunstenaars meedoen en het duurde niet lang of ook muziek en theater draaiden in het programma mee. De poëzie kon dus eigenlijk niet achterblijven. Zo ging Kunstspoor Noord-Beveland op zoek naar een manier om de poëzie vorm te geven en het lag voor de hand dat het een bundel zou worden. Maar wat moest daarin? Op Noord-Beveland zijn ongetwijfeld voldoende zondagsdichters maar net als in de kunst route, wil Kunstspoor strenge kwaliteitseisen hante ren. Een prijs werd het, waaraan iedereen kon mee doen en van alle inzendingen zou alleen het beste van het beste in de bundel komen. Maar hoe moest de prijs gaan heten? Nu wil het ge val dat er al in de middeleeuwen een verband werd gelegd tussen Noord-Beveland en de dichtkunst en dan nog zeker niet met de minste van Neerlands mid deleeuwse dichters: Jacob van Maerlant, de man die in de Spieghel Historiael de wereldgeschiedenis be rijmde. Van Maerlant werd in de 13e eeuw geboren in Brugge, verhuisde naar Damme en kwam later in Maerlant terecht, een dorp nabij Den Briel. In het 13e eeuwse Kats, dat drie eeuwen later weg spoelde, had Nicolaas van Kats een versterkt huis. De ze Nicolaas voegde als goede maat van graaf Floris V veel invloed en bezittingen in Holland, Utrecht, Bra bant en Vlaanderen toe aan de macht die hij in Zee land al bezat. Als zichzelf respecterende eldele trad hij op als begunstiger van de kunsten. Uit de proloog van Der Nature Bloeme, een ander belangrijk werk van Jacob van Maerlant, blijkt dat Nicolaas van Kats de opdrachtgever voor het werk moet zijn geweest. Hoewel er geen enkele aanwijzing voor is, heeft Kunstspoor aangenomen dat Jacob wellicht eens op bezoek moet zijn geweest in het versterkte huis van Nicolaas. De dichter trok zich om Der Nature Bloe me te schrijven terug in Damme en tussen Maerlant en Damme ligt per slot van rekening ongeveer Kats. Het is en blijft natte-vinger-werk, maar de titel van de prijs - Maerlant Poëzie Prijs - blijkt een gouden greep. Al bij de eerste uitgave kwamen de talrijke in zendingen overal vandaan. Hans Dingemanse uit Goes heeft voor de tweede keer de Maerlant Poëzie Prijs gewonnen. Zijn gedicht Zee werd gekozen uit 576 inzendingen. door Mieke van der Jagt Dat kan geen toeval meer zijn. De tweede keer dat Kunstspoor Noord-Beveland een poëziewedstrijd uitschrijft, wint Hans Dingemanse uit Goes. Hij is blij dat de jury de 576 inzendingen blind heeft moeten beoordelen. „Anders zou je nog denken dat het doorgestoken kaart is. Of dat ik goed betaald heb." De dichter is blij met zijn prijs: 500 euro en pu blicatie in de bundel die in augus tus, bij de opening van Kunst spoor 2009, wordt uitgegeven. Voordat Hans Dingemanse zijn ge dicht voordroeg, vertelde hij het te hebben geschreven naar aanlei ding van het overlijden van zijn moeder. Zee Wie zei er nou dat de zee een moeder was? Die keer dat we haar voor het laatst bezochten bezochten we nadien de zee ze hadden veel gemeen zachtheid bijvoorbeeld grijsheid, uitgebreidheid En zelfs de lieve schijn bewegingen om onze troosteloosheid heen maar evenals verdriet zal ook de zee eens niet meer zijn dus nee, een moeder is zij niet De Maerlant Poëzieprijs begint een grote vlucht te nemen, want de inzendingen kwamen dit jaar uit heel Nederland. Tien procent kwam zelfs uit België. Van alle in zendingen kwam 40 procent uit Zeeland. Maar liefst 576 dichters, meer dan drie keer zoveel als drie jaar geleden, stuurden gedichten in met als thema water. Kunst spoor had daartoe opgeroepen in tijdschriften en met flyers. Voor de jury, die bestond uit Co Woudsma, Jan van Gilst, Wim Hoffman en Cees van Liere, onder voorzitterschap van Aarnout de Bruyne, bleek de kluif groter dan verwacht. Lenny van Broekhoven zette alle inzendingen anoniem en in eenzelfde lettertype op papier, zodat de jury er de 24 beste kon uitkiezen die in de bundel zullen verschijnen. De volgende klus was daaruit weer vijf gedichten te no mineren, die meedongen naar de prijs. Zaterdag werden, voorafgaand aan de prijsuitreiking, alle 24 uitverko- Kanaal te Hoogeveen Om ratten, stank en ook: de turf was op/ weer vlak geschoven - zand er over, later/ in strakke regelmaat be straat, van kop/ tot aan het kruis. Een blinde schipper staat er/ voor goed verankerd langs begraven wa ter./ Met urinoir van stevig staal - vandaal-/ bestendig - en een keurig filiaal/van Hema, God en Blokker, twee chinezenJ aan start en finish één, ligt het kanaal/ nog steeds on wennig winkelstraat te wezen. ren gedichten voorgelezen tijdens een bijeenkomst in Onder de To ren in Wissenkerke. Voor zover aanwezig droegen de dichters hun werk zelf voor, afgewisseld met muziek van Brasil Dois Mil. Lenny van Broekhoven sprong in waar de dichters zelf verstek moesten la ten gaan. Een erg poëtische middag werd het, waaraan de snaren, de latijnse ritmes en de Portugese teksten van het kwartet Brasil Dois Mil, versterkt met Luis de Suza een flin ke portie bijdroegen. Juryvoorzitter Aarnout de Bruyne betoogde, ondanks het vele werk, heel blij te zijn met het grote aan tal inzendingen. „Ie gevoelens of de dingen die je meemaakt op pa pier zetten, helpt een mens er greep op te krijgen. En iemand die het leest wellicht ook." Hoewel het thema water was, was er een breed scala aan onderwer pen en perspectieven. In een heel ander gebied van het poëtisch spectrum zit de inzending van Rob Boudestein: Calvijn Krabbendijke goed voor 2200 euro KRABBENDIJKE - Met een taartver- koopactie en een 24 uursmarathon hebben eindexamenleerlingen van het Calvijn College aan de Appel straat in Krabbendijke ruim 2200 euro ingezameld. Het geld is be stemd voor een weeshuis in India van Stichting Vrienden van As- hirvad (www.ashirvad.nl). Mattan- ja Zweemer had de meeste taarten verkocht en Heieen Zweemer had het meeste sponsorgeld bij elkaar gesprokkeld. Zij kregen als belo ning vijftig euro uitgereikt door een Ashirvad-vrijwilligster. Bloesemtocht langs Kapelse boomgaarden KAPELLE - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt woensdag 29 april een fietstocht langs de bloeiende boomgaarden rondom Kapelle. De tocht gaat over 18 kilo meter en begint om 13.30 uur. Dat het 2,5 uur duurt voordat de fiet sers weer bij het museum arrive ren, komt doordat een gids onder weg uitleg geeft en omdat een fruitteler de deelnemers in zijn boomgaard voorlicht. Deelname kost 8 euro maar daarin is de toe gang tot de expositie over het ffuit- corso en het museum inbegrepen. Spring Speel Dag op sportveld in Kapelle KAPELLE - De gemeente Kapelle houdt morgen, dinsdag, in samen werking met ClOS-studenten een Spring Speel Dag op de velden van de voetbalvereniging Kapelle. Kinderen uit de groepen 3, 4 en 5 kunnen vanaf 10.00 uur terecht voor spelletjes, een springkussen, schminken of een optreden op het podium van Holland's Got Talent. De bovenbouw van de basisschool kan zich vanaf 13.00 uitleven tij dens een meerkamp-competitie. De middag wordt afgesloten met een prijsuitreiking om 15.00 uur. Goes En Passant voor 16e keer gehouden GOES - Voor de zestiende keer wordt in de binnenstad van Goes het project Goes En Passant gehou den. Acht kunstenaars uit heel Zee land hebben werk ingeleverd dat bij tal van middenstanders een plaatsje gekregen heeft in de etala ge of ergens anders waar het van buitenaf goed zichtbaar is. Bij alle deelnemende winkels ligt een fol der klaar met een plattegrond van Goes. Daarop staat aangegeven wie waar exposeert. In de folder staat ook, in het kort, informatie over de kunstenaars en hun werk. Vakantiekermisje bij buurtclub Goes-Zuid GOES - De actieve buurtvereniging Goes-Zuid houdt niet alleen een grote Koninginnedagviering rond om het buurthuis De Pit, er is in de meivakantie ook een kermisje op het terrein naast het buurthuis. Er staan verschillende attracties, waaronder de bootjesmolen, bots autootjes, een zweefmolen, een schiettent, touwtje trekken en een zogenaamde lucky crane. De ker mis is van vandaag tot en met don derdag elke dag open van 13.30 tot 22.30 uur. Op Koninginnedag is de kermis al om 10.00 uur open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40