Zeeland dagen in de Braakmanbossen Wandelnetwerk in Hulst krijgt gestalte Gimbrêre Scouting 't Jagertje Hulst sleept opnieuw de titel in de wacht V*\ HOEKMAT® LrU GOES - YERSEKE Betrapt op heterdaad Ji_ PZC Maandag 27 april 2009 15 „We kijken of de keuken stevig en veilig is gebouwd. Is er iets niet in orde, aan wordt er niet op gekookt." jens Risseeuw „Er zit een heel veiligheidssysteem achter. Het duurt nooit lang voor we verdwaalde groepjes terugvinden." jens Risseeuw Ruim honderd scouts bonden het voorbije weekeinde in Hoek de strijd met elkaar aan om het Zeeuws-Vlaams kampioenschap. door Harold de Puysseleijr Een ticket voor de landelij ke scoutingwedstrijden. Dat is waar het afgelopen weekeinde allemaal om draaide voor de kinderen in de leeftijd van elf - tot en met vijftien jaar, die deelnamen aan de wed strijd. Scouts uit Hulst, Sas van Gent, Oostburg. Negen van de elf scou tinggroepen die de streek beneden de Westerschelde telt, waren van de partij. De 42e ZePaKa, zoals het kampioenschap naar goed scou- tinggebruik met een geheimzinni ge afkorting heet, vindt als van ouds plaats in de Braakmanbossen Zuid, nabij Hoek. Achter die wed strijd gaat een hele organsiatie schuil. Gesteund door een dik draaiboek, leiden Christian Audenaerd (29) en Jens Risseeuw (35) dat allemaal in goede banen. Er komt heel wat bij kijken om de grote open plek in het bos om te toveren tot een klein dorp. Zo moet het terrein vei lig worden ingedeeld, opdat de hulpdiensten indien nodig vrij toe gang tot het kampement hebben. De deelnemers ge bruiken in twee da gen tijd meer dan tweeduizend liter water, in dui zend-litertanks aangevoerd per tractor vanaf het erf van een lokale boer In de tien jaar dat de twee betrok ken zijn bij de organisatie van Ze PaKa is er gelukkig nog nooit iets ernstigs voorgevallen. „De grootste ramp die je hier kunt hebben, is brand", zegt Risseeuw. „De meeste tenten zijn dan wel behandeld, met brandvertragend materiaal, maar je hebt er geen benul van hoe snel het flink fout kan gaan.." Veiligheid krijgt daarom veel aan dacht van de scoutingleiding. Zo moet de keuken die de deelne mende scoutinggroepen zelf op de eerste ochtend van het scouting- kamp moeten bouwen eerst door de leiding goedgekeurd worden, al vorens de kinderen er hun potje op mogen koken. Pionieren, heet dat bouwen met hout en touw. „Die keuken moeten ze bouwen van maximaal elf palen", legt Au denaerd uit. „We kijken of dat ste- „Kom je hier zondagmiddag, dan loopt er gewoon weer een konijn rond." Christian Audenaerd vig genoeg gebeurt en controleren in het belang van de veiligheid ook de aansluitingen van de gas branders. Is iets niet in orde, dan wordt er niet op gekookt." Na het bouwen van de keuken en het ontbijt, verlaat het ene na het andere groepje het basiskamp voor een dagtocht. Gestuurd door diverse routetechnieken lopen ze twaalf kilometer door de omge ving, waarbij ze alle controlepos ten aan moeten doen. Zo snel mo gelijk met zo min mogelijk straf- punten bij de opdrachten, is de op gave waar de scouts voor staan. Ook hier geldt dat de kinderen niet onvoorbereid op pad gaan. Ie dereen krijgt standaard een liter water en een veiligheidshesje mee. Elk groepje heeft verder een nood- envelop bij zich, met een telefoon nummer waarop de leiding te be reiken is. „Er zit een heel veilig heidssysteem achter de dagtocht, zodat het nooit lang duurt voor we groepjes die verdwaald zijn te rug kunnen vin den", vertelt Ris seeuw. „Bij elke post wordt name lijk het tijdstip van aankomst gere gistreerd, zodat we precies weten welke post ze het laatst gehad heb ben en waar ze nog niet zijn aange komen. Dat maakt het zoeken ge makkelijk." Wie zondagmiddag door het bos loopt, zal nauwelijks zien dat er een scoutingkamp is ge weest. Het hele terrein wordt schoon weer opgeleverd „Kom je hier op zondagmiddag, dan loopt er gewoon weer een konijn rond." Thema van de regionale scou tingwedstrijden in de Braak manbossen was dit jaar 'toot nacht'. Al sinds het einde van de jaren dertig van de vorige eeuw heeft elk landelijk scouting- kampioenschap een thema. Scou ting in Zeeuws-Vlaanderen haakt daarbij aan. Oosterse sprookjes vor men dit jaar in het Pinksterweek- einde de rode draad van de activi teiten die de scouts moeten onder nemen bij de Landelijke Scouting wedstrijden in Baarn. T\vee gidsen- teams (meisjes) van scouting 't Ja gertje uit Hulst mogen daar naar toe. De Kamelen en Jan, lans en de Abu's van die vereniging mo gen een gooi doen naar het Neder lands kampioenschap, dat overi gens nog nooit door een Zeeuws- Vlaams team is gewonnen. Sinds 1968 wordt het ZePaKa geor ganiseerd. Tijdens deze Zeeuws- Vlaamse Patrouille en gidsen Kam pioenschappen (de regionale scou tingwedstrijden) binden scouts met elkaar de strijd aan voor de ti tel 'Beste patrouille van Zeeuws- Vlaanderen'. De winnaars van de ze wedstrijden vertegenwoordigen de streek tijdens de jaarlijkse Lan delijke Scouting Wedstrijden. Die wedstrijden-worden al gehouden sinds 1924. In dat jaar hield de toenmalige vereniging De Neder landse Padvinders voor het eerst selectiewedstrijden om te bepalen wie zouden worden afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen tijdens de tweede wereldjamboree in Denemarken. Nadat alle Nederlandse Scouting- verenigingen samengegaan waren in Scouting Nederland, werd in 1979 de naam van de Landelijke Pa trouillewedstrijden veranderd in Landelijke Scoutingwedstrijden. Scoutingleider Christian Audenaerd op het kampement in de zuidelijke Braakmanbossen. foto Camile Schelstraete hT vlissïngen Oranj& Label/ dagen/ middelburg www.gimbreremöde.com Kantoorinrichting van hoek tot hoek showroom T 0113 -57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl HULST - De eerste concrete resulta ten van het nieuwe wandelnet werk in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wordt eind juni geboekt. Dan moe ten de nieuwe wandelroutes ge reed zijn. Het wandelnetwerk is een initia tief van de gemeenten Hulst en Terneuzen, waar in de gemeente Hulst ook de dorpsraden nauw bij betrokken zijn. Een deel van de routes volgt het traject van de Staats-spaanse linies, dat over het grondgebied van Hulst en Terneu zen loopt. De aanleg van de routes in het zui delijk gedeelte van de gemeente is dit najaar gepland. De routes in het noordelijk gedeelte staan op de uitvoeringsplanning van 2010. Voor die routes moet de gemeente nog wel aanvullende financiers zien te vinden. Daarbij wordt ge dacht aan Europese subsidie. Vooruitlopend op de aanleg van de routes in het noordelijk deel van de gemeente, heeft de dorps raad Lamswaarde onlangs al de laatste hand gelegd aan het Knuf felpad. Dat is een nieuw wandelpad over de Boudeloodijk langs de Weel. Het pad moet onderdeel gaan wor den van een lange wandelroute die de dorpsraad samen met de ge meente aanlegt over onverharde paden tussen Lamswaarde en Hengstdijk langs de Vogel. TERNEUZEN - Een zestienjarige jon gen uit Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 05.00 uur aangehouden wegen vernie- ling. Agenten betrapten de jongen op heterdaad terwijl hij bezig was de voordeurruit van een winkel in de Noordstraat te vernielen. Tegen de jongen is proces-verbaal opge maakt. f DVD SPAARZEGEL 'Hancock' www.pzc.nl/dvd Vlietstraat 15. Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31