Beatrix straalt in Wilhelminadorp PZC 1 Beestjes De krant 5 weken voor 15 euro! Willem-Alexander vandaag 42 Pieter Vail 2 Maandag 27 april 2009 PZC WIM HOFMAN Terwijl ik dit schrijf is het volop lente: overal zie je nieu we blaadjes aan struiken en bomen, maar met de bloe men en de blaadjes komen ook de beestjes. Ik heb al vol op hommels gezien. Tuinhommels met hun witte wollige ach tereinden, maar ook zwarte hommels met een oranje achter- punt. We speuren naar de oranje leliehaantjes op de kievits bloemen. We willen eigenlijk niet dat ze daarop zitten. Ze kun nen de hele plant kapot knagen. Ze hadden beter een schut kleur kunnen hebben. Door hun oranje dekschild vallen ze erg op en dat is niet zo slim van die diertjes. Ik weet niet wat Charles Darwin daarop zou zeggen. Wij kunnen ze makkelijk vangen en vermorzelen. In onze tuin staat een mispel boompje en dat heeft nu mooie frisgroene blaadjes. Daarop zag ik lieveheersbeestjes zitten. Bij nader inzien bleken ze toch van één sooit: het tweestippelig lie veheersbeestje, een naam die niet zo juist is gekozen, want ik zag dat veel van die kevertjes veel meer dan twee stippen heb ben. Ze kunnen zelfs helemaal zwart zijn en stiploos. Geluk kig zag ik die hier niet, want ze zeggen dat het zwart zijn van lieveheersbeestjes luchtvervuiling kan betekenen. Er moet een lieveheersbeestje zijn die vierentwintigstippelig lieveheers beestje wordt genoemd. Ik heb heel wat van die kevertjes ge zien en veel stippen geteld, maar een vierentwintigstippelige heb ik nog niet gezien. Wel het gele citroenlieveheersbeestje. Alle lieveheersbeestjes laat ik met rust. Ze mogen overal op zit ten. Ze eten bladluizen. Misschien zitten ze stilletjes daarop te wachten. Misschien verwachten ze een hele lading bladluizen, maar dat hoeft van mij niet. In een nest dat uit de dakgoot kwam zag ik motjes. Die hoeven van mij ook niet, zelfe al heet zo'n mot Hofmannophila pseudopretella: hij is een van de al gemeenste plagen in het huishouden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ik weet niet wat Charles Darwin daarop zou zeggen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goedi T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Koningin komt langs ter ere van 200-jarig bestaan maatschap. door René Schrier Wat is er beter, als je wacht op de aan komst van de konin gin, dan een Wilhel- minapepermuntje. Zeker in de de Wilhelminapolder. Emmertjes vol staan er. Commissaris van de ko ningin Karla Peijs tast toe. Ook mi nister Gerda Verburg van Land bouw kan wel een verfrissing ge bruiken. Peijs heeft zin in het eve nement. Getooid met roze hoed en bijpassende bloemetjes in de kleding verwerkt, staat ze op de ko ningin te wachten. Alsof ze met haar hoofd al bij de Italiaanse wie lerronde, de Giro, is die volgend jaar door Zeeland trekt. „Het is nu voorjaar. Het moest maar eens klaar zijn met die sombere kleu ren", zegt ze. En vervolgens veegt ze opgewekt wat stofjes van de schouders van de colbert van Jean Paul van Hoven, de directeur van de Wilhelminapolder. Natuurlijk als de majesteit arri veert bevriest alles in haar directe omgeving. Dan is zij het stralende middelpunt. Maar zodra de zwarte Volvo van de koningin in de rich ting van de Goese sportvelden is verdwenen willen allerlei dames met Karla Peijs op de foto. Een van de eerste dingen die ko ningin Beatrix zegt als ze in Wil helminadorp uitstapt bij de aardap- pelloods, die nu dienst doet als of ficiële feestzaal is dat ze de versie ringen in het dorp zo leuk vond: „Het zag er fantastisch uit." Dan beginnen de toespraken. Eerst de voorzitter van het college van gedelegeerden van de Wilhel minapolder, Hans ten Cate, die blij is dat het bedrijf voor de zesde keer het hoofd van het Huis van Oranje kan begroeten. Er zijn niet voldoende stoelen om alle aanwezigen een zetel te bie den. De koningin krijgt tiet eerste exemplaar van een nieuw boek over de Wilhelminapolder en dan wordt er geborreld. Dan staat een bezoek aan Hongers- dijk op het programma. Een be zoek dat in het teken van kunst staat. Met het onthullen van een maquette van een ontwerp van de Duitse kunstenaar Michael Beutler maakt de koningin bekend dat dit ontwerp heeft gewonnen. Wat be tekent dat er binnen afzienbare tijd tien grote witte bollen in de Wilhelminapolder verschijnen. Een beeldspel met de horizon en het hoogteverschil in de polder. De koningin vermaakt zich en laat de toelichtingen van de kunste naars over zich heenkomen. Dan zijn de kinderen aan de beurt. Allemaal hebben ze een te kening voor haar gemaakt. „Hier gaat het niet zo goed, maar thuis zal ik ze allemaal goed bekijken", belooft ze. Florus Bolsius uit Wil helminadorp is normaal niet op zijn mondje gevallen, maar dit is allemaal wat veel voor hem, zo'n vorstin met haar gevolg. Als de ko ningin al weg is staat hij nog sip te kijken. In de consternatie is hij he lemaal vergeten zijn vlaggetje aan de majesteit te geven. Gelukkig dat hij wel de helikopter heeft gezien waarmee Beatrix op het Goese sportveld landde. Het bezoek loopt op zijn eind. Als de koningin na vijf uur nog aanwe zig is heeft ze het naar haar zin, had Threes Scheurs als gastvrouw van het kunstproject van te voren gezegd. Nou het is ruim na vijven als de vorstin de landbouwschuur verlaat. Threes is tevreden. Ze heeft zelfs van de koningin een adresje gekregen waar ze terecht kan om de betonnen kunstvoor werpen voor het winnende ont werp te laten maken. Daar was Beatrix zelf ook al eens geweest om afgietsels van haar eigen beel den kunst te laten maken. De koningin en haar gevolg zijn weg. Op Karla Peijs na. Ze blijft nog even nagenieten. Samen met de polderbewoners in de feesttent. Weg met de pepermuntjes. Tijd voor een hapje en een drankje. Wachten op de komst van koningin Beatrix. Maquette van het ontwerp van Michael Beutler (r). foto Willem Mieras Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) G een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 99 10 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon ireft u nadere informatie Prins Willem-Aiexander viert vandaag zijn 42e verjaardag. archieffoto Robin Utrecht/ANP Echtgenoot Margriet voelde zich eerste jaren van huwelijk onzeker. door Eric Wendel Pieter van Vollenhoven voel de zich tijdens de eerste tien jaar van zijn huwelijk met prinses Margriet bijzonder onze ker. Hij kon er moeilijk mee om gaan dat hij door politieke compli caties geen passende baan kon vin den. Dat vertelde hij aan program-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2