Zeeland recht om zijn eigen religie te beleven' Nieuwe boot voor reddingsbrigade Minaret en koepel eigentijds verwerkt LET OP! LET OP! A S. WOENSDAG WEEKMARKT MIDDELBURG O8.OO-I6.OO Middelburgse vertrekt naar Keulen voor hulp bij archief ra Schroebrug WPZC Maandag 27 april 2009 15 „De lege kavel naast de moskee is een mooie plek voor een synagoge. „Water is een belangrijk element in Zeeland en ook in de islam. Het Dan leren alle geloven elkaar goed kennen.eiiai Eken, voorzitter moskee staat voor reinheid en is rustgevend.architect Erdai önder foto Isaak Verkeste Voor de Turkse moslimgemeenschap in Zeeland was afgelopen zaterdag een feestdag. In Middelburg werd het officiële startsein gegeven voor de bouw van de nieuwe moskee aan de Stromenweg. De eerste échte moskee in Zeeland. door Carta van de Merbel De'hele dag wapperden drie vlaggen aan de kraan bij de bouwput op de hoek Stromen- weg-Nieuwe Vlissingseweg in Mid delburg: de Nederlandse, de Turk se en de vlag van de Islamitische Stichting Nederland. Gebroederlijk naast elkaar symboliseerden ze de betrokkenheid van de Turkse ge meenschap met Nederland en tege lijkertijd daarbij de wens tot be houd van de eigen cultuur. Bij die eigen cultuur hoort een ei gen gebedshuis. Nu nog huist de Middelburgse Yildirim Beyazit moskee aan het Oostkerkplein, maar deze ruimte is te klein gewor den voor het groeiend aantal activi teiten van de gemeenschap. Het plan voor de bouw van een nieu we moskee is ontstaan in 2002, ver tellen Bilal Eken en Yilmaz (/oban van het bestuur van de moskee. Na overleg met de gemeente kregen ze drie locaties voor nieuwbouw voor gelegd. Er werd ge kozen voor de plek op de hoek van de Stromenweg en de Nieuwe Vlis singseweg. Een plek die centraal ge legen is tussen Middelburg en Vlis- singen, waar ook een deel van de geloofsgemeenschap woont Boven dien is de plek ook voor de leden uit Goes goed bereikbaar. Een stukje verderop staat het pas geopende gebouw van het Leger des Heils. De kavel tussen het Le ger en de moskee is nog leeg. „Een mooie plek voor een synagoge", vindt Eken. „Dan leren alle gelo ven elkaar goed kennen en gaan de vooroordelen weg." De kans op de komst van een nieuwe synagoge is vrijwel nihil, maar het betreffende stuk Stromenweg wordt wel de 're- liboulevard' genoemd, dus moge lijk komt er in de toekomst nóg een kerk. Na zeven jaar procedures en plan nen maken, is het nu dan eindelijk zo ver. Kortgeleden is begonnen met de aanleg van de fundering van de nieuwe moskee; zaterdag is de bouw ook officieel begonnen. Een groot deel van de Turkse mos limgemeenschap in Zeeland was aanwezig bij de feestelijkheden. De leden werden gefeliciteerd door sprekers als wethouder Albert de Vries, gedeputeerde Harry van Wa- De Stromenwijk is een gastvrije wijk. U harte welkom." wethouder Albert de Vries veren en voorzitter Fevzi Hamurcu van de Islamitische Stichting Ne derland. „Dit is een belangrijke dag voor de Turkse gemeenschap en een be langrijke dag voor Middelburg", zei De Vries. „De Stromenwijk is een gastvrije wijk. U bent van harte welkom. Iedereen die onze recht staat respecteert is welkom en heeft het recht ook zijn eigen reli gie en cultuur te beleven. Die waar den willen wij in Middelburg ver dedigen, tegen andere krachten in. Krachten die hele bevolkingsgroe pen over één kam scheren en in de verdachtenbank plaatsen." „Dit is het eerste gebouw in Zee land dat als moskee gebouwd wordt en dat is bijzonder", zei Van Waveren. „Ik hoop dat dit gebouw zal bijdragen aan de geloofsverdie ping en het vergroten van het be grip tussen de verschillende gelo ven en het onderling respect." Hamurcu verwees in zijn toe spraak naar het toekomstbeeld voor de reliboulevard dat Eken eer der al schetste. Hij zei dat Turkse moslims gewend zijn om samen te leven met christenen en joden en dat ook in Istanbul kerken, synago- ges en moskeeën naast elkaar staan. bent van De nieuwe mos- kee kost ruim twee miljoen eu ro, een bedrag dat opgebracht wordt door de Turkse moslimgemeenschap. Over een jaar moet de buitenkant klaar zijn. Naar verwachting kan de moskee halverwege 2011 in gebruik worden genomen. Yildirim Beyazit moskee Eind jaren zeventig werd in Mid delburg een Turkse werkne mersvereniging opgericht. Dit was een culturele vereniging. In 1986 werd de Yildirim Beyazit moskee gesticht. Deze is sindsdien gehuisvest in het voormalig WIC-pakhuis Demer- ary aan het Oostkerkplein; Bijna tweehonderd gezins hoofden zijn officieel lid van de Yildirim Beyazit-gemeen- schap. Met hun gezinnen erbij komt de totale gemeenschap op bijna achthonderd mensen. De nieuwe moskee in Mid delburg is ontworpen door architect Erdal Ön der uit Bergen op Zoom. Hij teken de een modern gebouw van drie verdiepingen, waarin hij de tradi tionele elementen koepel en mina ret eigentijds heeft verwerkt. „Vol gens critici is deze moskee de voor loper van een nieuwe generatie moskee-architectuur in Nederland en Europa", zegt hij zelf Het gebouw wordt deels omringd door het water van een vijver. Ón der: „Water is een belangrijk ele ment in Zeeland en ook in de is lam. Het staat voor reinheid en is rustgevend." De minaret is de poort naar het gebouw. „Je moet altijd door de poort van de mina ret en over het bruggetje het ge bouw in." De minaret gaat overi gens niet gebruikt worden om op te roepen tot gebed. „Dat heeft geen zin op deze plek. En de men sen weten toch wel wanneer ze hier moeten zijn." Het grootste deel van het gebouw bestaat uit multi-functionele ruim tes. De Yildirim Beyazit moskee wil haar activiteiten verbreden, zo wel binnen de eigen gemeenschap als daarbuiten, zeggen Bilal Eken en Yilmaz Qoban van het bestuur. Zo komen er meer activiteiten voor vrouwen en gaat de moskee zich ook meer richten op de wijk. C^oban: „Iedereen kan komen." Tekening van de nieuwe Yildirim Beyazit moskee. illustratie Erdal Önder middelburg - De uit Middelburg afkomstige Eline de Graaf vertrekt vandaag naar Keulen. Ze gaat hel pen met de berging van de archief stukken uit de ravage die is ont staan bij de instorting van het stadsarchief begin maart. In totaal gaan vandaag zo'n 55 ar chivarissen en restauratoren van uit Nederland naar Duitsland. Sa men met zo'n 20 collega's uit ande- re landen, gaan ze een week lang helpen met het veiligstellen van de archiefstukken uit het puin. „Dan hoeven de Duitsers, die al zes weken bezig zijn, dat eens een week niet te doen", zegt De Graaf Eline de Graaf studeert Archiefwe tenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Ze is ook medewer ker van het Zeeuws Archief in Mid delburg. kamperland - Op het Banjaard- strand bij Kamperland is zaterdag de nieuwe boot van de Domburg- se Reddingsbrigade officieel over gedragen. De boot kon worden aangeschaft dankzij een schenking aan de Reddingsbrigade Neder land. De nieuwe reddingsboot heet Ab Bas en is daarmee vernoemd naar de in 2007 overleden oud-voorzit ter van Reddingsbrigade Neder land. De bpot komt te liggen bij het Ban- jaardstrand. De Domburgse red dingsbrigade waakt ook hier voor de veiligheid van mensen op het water. DVD SPAARZEGEL 'Hancock' www.pzc.nl/dvd Kantoorinrichting van hoek tot hoek 1X1 HOEF GOES - YERSEKE showroom T 0113 - 57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl middelburg - De fietspaden op de Schroebrug in Middelburg krijgen een nieuwe slijtlaag. Vandaag tot en met komende vrijdag wordt op het pad aan de noordzijde ge werkt, van maandag 4 tot en met vrijdag 8 mei wordt de andere kant onderhanden genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17