selectie www.pzc.nl/uit selectie 4 Donderdag 23 april 2009 PZC Een muzikant kan zich verantwoordelijk voelen voor de overlevering van zijn afkomst, zijn culture le erfenis of heel simpel voor hetgeen hij van zijn vader en grootvader heeft gehoord en meegekregen. De bezieling van vorige generaties draagt hij met zich mee, moet hij doorgeven en uitleven. Het leven lijkt een opdracht, maar volgt het spoor van de genen. „Ik speel zoals de sterren en de maan staan", vertelt Manito, solo-gitarist van het duo La Manouche. Zijn naam is al een erfenis en een ver wijzing naar de nog levende legen de Manitas de Plata, zigeuner, fla menco-gitarist en icoon van een reizende cultuur. Ook de naam van het duo La Man ouche komt niet uit de lucht val len. Het is een directe verwijzing naar de Sinti-zigeuner en naar de muziek van één van de bekendste vertegenwoordigers daarvan uit België: Django Reinhardt. In duo La Manouche, met ook zanger/ gi tarist Mouché (Mou'che Palts), komt dat alles samen, of zoals Ma nito het omschrijft: „De muziek is een verlengstuk van onze ziel." Manito neemt de meeste solo's voor zijn rekening. Hij is de gita rist die opgroeide met flamenco en de Spaanse rumba, zichzelf gi taar leerde spelen en vooral ont dekte hoe de gitaarklank een ge voel van weemoed en verlangen kan uitdrukken. „De Spaanse gi taar met nylon snaren is mijn in strument, daarmee kan ik emotie omzetten in klank. Mouché zingt en speelt op een Maccaferri gitaar. Daarop zitten stalen snaren en het ovale klankgat levert het typische gipsy-jazz geluid. We hebben al bij onze eerste ontmoeting, eind ja ren tachtig, ontdekt dat die ver schillende klanken en invalshoe ken voor een bijzondere combina tie zorgen. Samen met de expres sieve zang van Mouché levert dat muziek op die het hart op en neer doet bewegen, erg direct en hef tig-" In de eerste jaren bestond hun ge zamenlijke optreden vooral uit de vertolking en variatie op de Hot Club de France muziek. De grond legger en uitvinder Django Rein hardt lanceerde dat met zijn groep, met daarin de jazz-violist Stepha- ne Grappelli, in de jaren dertig van de vorige eeuw. Manito en Mouché volgden aanvankelijk die muziekstijl met elementen van de zigeunermuziek en Amerikaanse swing. Ze traden op met een lou ter instrumentaal repertoire. Pas nadat Mouché besloot ook te zin gen gooiden de twee het roer om. „Ik hoorde de kracht van zijn stem en ook de eeuwenoude traditie die daarin verborgen lag. Een ge luid dat recht uit het hart komt. We zijn toen veel meer vanuit de zang gaan werken en kwamen al snel terecht bij de traditionele Ro ma -en Sintimuziek. Mouché stamt bovendien direct uit die Sin- ti-cultuur, dus eigenlijk was die stap ook nog eens logisch", vindt Manito. De twee kwamen uit bij oude zi geunerliederen uit verschillende delen van Europa. Daar horen ook andere muziekstijlen en ritmes bij en, door de daarop aansluitende teksten, ook een andere declama tie. „We spelen die muziek nu zon der opsmuk, zeg maar zonder geur- en smaakstoffen. Het blijft COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Vleez Noch Viz Dancefeest in 't Beest, met als voor naamste gast deze keer DJ Isis (fo to), die al zo'n twintig jaar aan de weg timmert als dj/producer. Het festijn wordt ingeluid door DJ Sandstorm, met funky dance en breakbeats. Verder draaien vaste Vlees Noch Viz-gast DJ Di Stefano (elektrohouse) en als afsluiter DJ Marcellus. Zaterdag 25 april, podium 't Beest, Goes, 21.00 uur. Knight of the Progs Knight of the Progs speelt covers van onder anderen Pink Floyd, Ge nesis, Marillion, Kansas, Kate Bush, Camel, Yes en Emerson La ke 8c Palmer. De band, die in fe bruari ook was te zien in de Zee landhallen in Goes, wordt groten deels gevormd door leden van Ne derlands beste Pink Floyd-tribute- band: The Pink Project. Zaterdag 25 april, Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur. Zeeuws talent Drie talentvolle acts van Zeeuwse origine, waarvan twee in dialect zingen, treden op. Het gaat om de jonge Jay Minor (foto; de verras sende winnaar van de Zeeuwse Be lofte), Adrie Huissoon en de Man nenbroeders. Voor Adrie Huis soon, die onlangs twaalf nummers heeft opgenomen, wordt het zelfs zijn eerste optreden ooit. Zondag 26 april, 't Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 14.30 uur. Cox Shüabbema Cox Habbema geeft een speciale uitvoering van haar theatermo noloog Nee heb je, naar het gelijknamige boek van Renate Rubenstein. Het is een benefiet voorstelling van Rotaryclub Vlis singen, waarvan de opbrengst bestemd is voor onderzoek naar multiple sclerose bij kinderen. Vrijdag 24 april, Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur. Afrikaans sprookje In het kader van het Goes-Affi- kajaar vertelt Hakim met kinde ren van La Troupe Djiguiya Mi- nime uit Burkina Faso een uni verseel Afrikaans sprookje. Sa men slaan ze een brug tussen Afrika en Nederland en maken er een vrolijk feest van. Zaterdag 25 april, Theater De Mythe, Goes, 19.00 uur. Onlangs is de vergeten muziek bo ven water gekomen die Erik Satie in 1891 schreef voor het toneelstuk Le Fils des Étoiles van Sar Josephin Peladan. Reinier van Houdt (pia no), Petra van der Schoot (scena rio, beeld) en Barbara Duijfjes (per formance, spel) maakten er een zo wel beeldende als muzikale voor stelling van. Zaterdag 25 april, Grote Kerk, Veere, 20.00 uur. In Voorbij de Lage Landen maakt Renze Ferwerda samen met gita rist Freek Dicke en bassist Toni Lameirinhas 'een muzikale reis naar een eindeloos land'. Fer werda zingt zijn teksten in het Portugees, in het Frans en met bijzondere Vlaamse tongval. Vrijdag 24 april, Den Dullaert, Hulst, 20.15 uur. Erik Satie Renze Ferwerda Het duo La Manouche: „De muziek is een verlengstuk van onze ziel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88