Fransen hebben het helemaal gehad met Nicola Met gekromde rug en zijn handen voor de mond ge vouwen luistert Nicolas Sarkozy naar zijn tafelgenoten. Hij is voor een rondetafelgesprek over criminaliteitsbestrijding in Nice en de plaatselijke directeur van de be strijding van fiscale fraude heeft het woord. Sarkozy friemelt onrus tig aan zijn neus, kijkt links en 9 Vee in Spanje vaker slachtoffer van gieren GRATIS NAAR DUINRELL Zes kunstenaars en zes migranten Lees over het project freedom4all op www.pzc.nl/blogs PZC Donderdag 23 april 2009 7 Nicolas Sarkozy is al een jaar lang niet erg populair bij de meeste Fransen. foto AP/GPD ACHTERGROND door Olivier van Beemen Frankrijk is 'Sarko-moe'. De gepensioneerde Jacques Chirac is volgens een peiling nu de populairste politicus van het land. rechts naast zich, waar de minis ters Rachida Dati (Justitie) en Michèle Alliot-Marie (Binnenland se Zaken) zitten. Blikken van verstandhouding wis selen ze niet uit. Dati, die ander halfjaar geleden nog als 'Sar- ko-girl' door het leven ging, wordt binnenkort afgeserveerd naar het Europees Parlement. Tussen Sarko zy en Alliot-Marie heeft het nooit echt goed geboterd. Beide minis ters zitten een meter van hem van daan. Sarkozy lijkt er steeds meer alleen voor te staan. Hij is nu al ruim een jaar niet geliefd bij het merendeel van zijn landgenoten. Eerst was het zijn 'blingbling-imago' dat de voornaamste boosdoener leek, maar ook nu hij dat enigszins van zich afgeschud heeft, blijven de Fransen kritisch. De uitvoering van het ambitieuze sociaal-economische hervormings programma dat Sarkozy bij zijn aantreden voor ogen had, komt daardoor steeds meer in gevaar. De president zat in de kleine twee jaar die hij aan de macht was aller minst stil en bracht talrijke hervor mingen op gang: de belasting daal de, de 35-urige werkweek bestaat vooral nog op papier en er is een begin gemaakt met de hervorming van het onbetaalbare pensioenstel sel. Sarkozy wil echter nog veel ver der gaan. De pensioengerechtigde leeftijd, nu 61 voor de meeste Fran sen, moet verder omhoog en het ziektekostenstelsel moet grondig op de schop. Bovendien wacht de arbeidsmarkt op flexibilisering die moet leiden tot dalende werkloos heid. Allemaal zaken die garant staan voor massaal protest. De fi nanciële crisis maakt het er voor Sarkozy niet gemakkelijker op. Veelzeggend is een recente opinie peiling waaruit de gepensioneerde president Jacques Chirac naar vo ren komt als de populairste Franse politicus. Sarkozy staat op num mer 33. Chirac, die nog steeds ver dacht wordt van corruptie, geniet het vertrouwen van twee keer meer Fransen dan Sarkozy. Wellicht zegt de peiling in het tijd schrift Paris Match minder over hun leiders, dan over de Fransen zelf. Twee jaar geleden toonde een meerderheid zich nog dolblij dat ze eindelijk verlost waren van Chi rac, die voor velen het symbool was geworden voor twaalf jaar stil stand. Opgepakte migranten Frankrijk weer vrij CALAIS - Bijna alle illegale migran ten die dinsdag werden aangehou den in de Franse havenplaats Cal ais, zijn gisteren vrijgelaten. De po litie arresteerde circa tweehonderd mensen zonder papieren. Vanuit Calais proberen elk jaar dui zenden vluchtelingen de oversteek naar Groot-Brittannië te maken, per veerboot of via de Kanaaltun nel. Woordvoerder Tamil Tijgers geeft zich over COLOMBO - De belangrijkste woordvoerder van de Tamil Tij gers, Velayudam Dayanidi, heeft zich gisteren overgeven. Dit heeft het leger van Sri Lanka gemeld. Ook een tolk die vaak contact had met de media gaf zich over. Ruim 100.000 mensen zijn sinds maan dag gevlucht uit de laatste verzets- haarden van de Tamil Tijgers in het noordoosten van Sri Lanka. Tracks ©p Europese routes beschoten BRUSSEL - Op routes in Europa zijn tussen december en maart ruim honderd vrachtwagens beschoten. Het gaat om trucks die personen wagens vervoeren. De Belgisch'e en Duitse politie zijn een onder zoek gestart. Het is nog een raad sel wie achter de beschietingen zit en waar ze zich voordeden. Vaak werd bij het lossen pas duidelijk dat de auto's beschoten waren. Meer Nederlandse scholieren Vlaanderen BRUSSEL - Het aantal Nederlandse leerlingen op Vlaamse scholen is sinds 2000 verdubbeld. Het basis onderwijs telde een stijging van 5.460 in 2000 naar 11.266 in 2008. Het aantal Nederlandse middelba re scholieren nam ook met bijna de helft toe tot 8.119. Het Vlaamse parlementslid Johan Sauwens ver klaart de toename door de kwali teit van het Belgische onderwijs. Premier Lesotho overleeft aanslag MASERU - De premier van Lesotho, Pakalitha Mosisili, heeft een moordaanslag overleefd. Mannen openden in de nacht van dinsdag op woensdag het vuur op zijn wo ning in de hoofdstad Maseru, in een poging de macht te grijpen. Dat maakte de regering van het Afrikaanse landje met twee mil joen inwoners gisteren bekend. Twee verdachten zijn opgepakt. door onze correspondent Henk van den Boom OLEANA - Hongerige gieren in het noorden van Spanje vallen steeds vaker schapen, geiten en koeien aan. Vooral runderen zijn een ge willige prooi voor deze roofvogels die zich normaliter voeden met het vlees van kadavers. Faunabeheerders wijten het agres sieve gedrag van de gieren aan de strakke Europese wetgeving over het ruimen van kadavers in ver band met de gekke koeienziekte. „De laatste vijf jaar is het gedrag van de gieren sterk veranderd," zegt veehouder Joan Marqués (45) uit Oleana. Zijn veestapel van tweehonderd stuks runderen graast in de uitlopers van de Pyre neeën. De afgelopen maand zijn de dieren twee keer aangevallen door gieren. „Van een moeder en het net geboren kalf was alleen nog wat vel en botten over." In de afgelopen twee jaar kwamen bij het ministerie van Milieu in de deelregio Catalonië 54 meldingen binnen van vee dat door de aase ters was verslonden. Het probleem doet zich al veel lan ger voor. Twee jaar geleden gingen in de media zelfs verhalen over wandelaars die in de Pyreneeën waren aangevallen door gieren. Volgens Marqués deed de over heid het fenomeen af als 'inciden ten'. „Maar nu de boeren steun krijgen van de milieuorganisaties en het gedrag van de vogels struc tureel lijkt te veranderen neemt de regering ons eindelijk serieus." De populatie van gieren in het noorden van Spanje is volgens vo gelbeschermers sinds de jaren ne gentig gestegen van zo'n driedui zend broedparen tot ruim twintig duizend. De toename wordt direct toegeschreven aan de intensieve veeteelt in dit deel van Spanje. Vee houders lieten vanouds hun dode dieren achter in de natuur als voed sel voor de gieren en andere aase ters. Maar Brussel verbood deze praktijk in 2002 vanwege uitbra ken van de gekke koeienziekte. Er werden kunstmatige voedersta tions ingericht, maar veel te wei nig voor de omvangrijke gierenpo- pulatie. Volgens biologen zijn het vooral de jonge gieren die er door de honger gedreven in zwermen op uit trekken en tegen hun na tuur in levende dieren aanvallen. De boeren krijgen inmiddels steun van biologen en natuurbescher mers. Vóór de explosie van de in tensieve veehouderij en de Brussel se wetgeving was er een harmo nieus evenwicht tussen Spaanse veehouders en de in het wild le vende dieren. Faunabeheerders willen dat evenwicht herstellen en pleiten ervoor de Europese wetge ving beter toe te snijden op de plaatselijke omstandigheden. *8*5W itfiouA Mf PAMJEN IKosioi BIJ AANKOOP VAN 2 ACTIEPRODUCTEN 1 GRATIS KAARTJE STEEDS VERRASSEND. ALTIJD VOORDELIG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7