Het Groot Zeeuws Dictee der Vlaggen Senior Games mogen niet Restyling centrum bij Nisse Beeld van De Rijke is hersteld JÉ MÊSÊmm 1 8 Donderdag 23 april 2009 PZC B NISSE - Het bezoekerscentrum van stichting De Zeeuwse Schaapskud de aan de Nieuwkamerseweg 3 bij Nisse wacht dit jaar de langver wachte restyling. Penningmeester Jaap Leendertse verwacht dat de werkzaamheden 1 juni kunnen be ginnen. De omgeving van het bezoekers centrum is al vernieuwd. De resty ling inclusief uitbreiding van het centrum stuitte op bezwaren van een aantal inwoners van Nisse. Ze vreesden toename van het autover keer. „We houden het rustig", ver klaart penningmeester Jaap Leen dertse, „en zullen zeker geen brui loften of partijen houden. Het wordt een educatief centrum met een uitgebreidere expositie en een ontvangstruimte op de begane grond. Die hebben we nu niet." De subsidie van het ministerie van Landbouw verviel door de vertra ging, maar dat is opgelost. Via een andere, door de provincie uitge voerde regeling komt nu het mees te geld op tafel. Ongeveer 200.000 euro is met de restyling en uitbrei ding gemoeid. Het bezoekerscen trum van De Zeeuwse Schaapskud de krijgt een extra functie, die van informatiecentrum voor het Natio naal Landschap Zak van Zuid-Be veland. Volgend jaar Pasen moet al les klaar zijn. 20% bijtelling BMW 116i en 118i www.zwartepoorte.nl door Raymond de Frel COlljNSPLAAT - Het beschadigde standbeeld van Johannis de Rijke uit de haven van Colijnsplaat wordt een dezer weken overge bracht naar verzorgingscentrum Cleijenborch. Het beeld van de Colijnsplaatse wateringenieur werd in februari uit de haven verwijderd vanwege dijkverzwaringswerkzaamheden. Dat ging niet zonder slag of stoot; het beeld brak bij de onderbenen af De afgesproken tijdelijke verhui zing naar de tuin van Cleijenborch ging daarom niet door. „Het beeld is inmiddels hersteld en zal bin nenkort alsnog naar het verzor gingscentrum worden gebracht", zegt Anneke McGovern van het projectbureau Zeeweringen. In november kan het standbeeld weer op zijn vertrouwde plaats in de jachthaven worden teruggezet. De dijkverzwaring verloopt vol gens McGovern volgens schema en wordt op 31 oktober afgerond. Véronique Roeg neemt klokslag acht uur het woord. Een brij van moeilijke woorden overspoelt de deelnemers van het Groot Zeeuws Dictee. door Thijs Imandt Net als bij de grote lande lijke versie, zat de zaal in Goes gisteravond vol mensen die hun uiter ste best deden om zo min moge lijk spelfouten te maken. Een be kend persoon, in dit geval niet Philip Freriks maar Véronique Roeg van Omroep Zeeland, las de lange zinnen vol moeilijke woor den en constructies voor. De opkomst was iets lager dan ver wacht. De Rotaryclub Goes-Rei- merswaal had op honderd deelne mers gerekend, maar uiteindelijk zaten er in de aula van het Goese Lyceum (Bergweg) 43 mensen. Al le deelnemers zaten, ver over hun schoolbankje gebogen, ijverig mee te schrijven. Hier en daar waren wat ongebruikelijke en bijzondere woorden en zinnen te bespeuren. Vooral bij woorden als vermout gepolood, versjteerden en zinnen De winnaar van het kinderdictee is Niels Reijnhout (12) uit groep acht van de Moolhoek in Kapelie. Hij maakte maar tien fouten en wint daarmee een woordenboek om nog beter te worden. „Ik ben op school best goed in spelling, maar dat ik zou winnen, had ik niet verwacht." als: Bezoekt u ook de plek waar eer tijds bezijden het Gallo-Romeinse tempelcomplex van Nehallenia my riaden volijverige zeevissers tot ethe rische gedachten verleidden, keken deelnemers elkaar en voordraag ster Roeg vragend aan. De d's en t's waren uiteraard niet op één hand te tellen. Eeuwige twijfelge vallen als orthodontist en chagrij nig zorgden duidelijk voor een lich te beving in de zaal. Organisator Rotaryclub Goes-Rei- merswaal wil met het Groot Zeeuws Dictee vooral aandacht vragen voor laaggeletterdheid in Zeeland. „De opbrengst van het dictee gaat naar de Deltaschool in Goes, een school voor speciaal on derwijs, die het geld wil besteden Marion de Dooij (12) zit in groep acht van de Moolhoek in Kapelie. Ze had met elf fouten maar één fout meer dan winnaar Niels. „Ik had op school een flyer gekregen en toen dacht ik, ik doe mee. Ook vind ik het digitale schoolbord voor de Deltaschool een goed idee." aan digitale schoolborden. Daar mee worden de leerlingen op weg geholpen naar een grotere zelfred zaamheid en participatie in de sa menleving", zegt Fenny van Es-Radhakishun van de evenemen tencommissie van de Rotaryclub. „In Zeeland alleen al wonen 33.000 laaggeletterden. Daarom is het Zeeuws Aanvalsplan Laaggelet terdheid zo belangrijk." s Middags hadden acht leerlingen, uit groep acht en de brugklas, al de kans om te bewijzen dat ze goed konden spellen. Niels Reijn hout (12), een groep-achter uit Ka pelie, kwam als winnaar van het kinderdictee uit de bus, met tien fouten. Het gemiddeld aantal fou ten bij de kinderen was zestien. Rein Leentfaar uit Breskens won het •Zeeuws Dictee der Nederlandse Taal met slechts één fout. Zijn reac tie: „Jullie hebben je best gedaan om een mooi en uitdagend dictee te maken, maar volgende keer help ik wel bij het samenstellen. Het kan al tijd beter." door Raymond de Frel KRUiNINGEN - Ze wapperden prach tig in het zicht. Maar het mag niet. En dus haalden medewerkers van de gemeente Reimerswaal gister middag de vijf vlaggen ter promo tie van de Senior Games op de ro tonde Nishoek bij Kruiningen maar weer weg. Alle Zeeuwse gemeenten kregen van de organisatie vlaggen om het internationale sportevenement voor vijftigplussers (van 7 tot en met 12 september in de hele pro vincie) onder de aandacht te brengen. Het blijkt echter bijna on mogelijk om de Senior Games op in het oog springende locaties te promoten, ondervond de gemeen te Reimerswaal. „De landschaps verordening van de provincie ver De moeilijkste zinnen waren vol gens de jongeren: De groep die eerst naar het sprookjesbos gaat, hoort de muziek al die uit de padden stoelen komt. De stoomcarrousel is wel leuk, maar ze zouden liever naar de bobbaan gaan. Na het zwevend tapijt en het sprookje van koningin Fabiola is Droomvlucht aan de beurt. D.e tekst werd samengesteld en voorgelezen door Rob Strating, in het verleden leraar Nederlands. „Ik zat bij Rotarydublid Sjoerd Tamminga in de klas. We deden toen al wedstrijdjes wie het minst aantal fouten maakte met dictees. Dus een dictee zelf samenstellen is wel iets voor mij", verklaart Stra ting. De beste speller van de avond bleek uiteindelijk oud-wethouder Rein Leentfaar uit Breskens, met slechts één fout. Na afloop van het dictee besprak een panel het onderwerp laaggelet terdheid. Panelleden waren onder andere Emile Eshuis, projectleider van het Zeeuws Aanvalsplan Laag geletterdheid, gedeputeerde Ge orge van Heukelom (onderwijs en jeugd) en Jannie van Dommelen van de Deltaschool. De school voor speciaal onderwijs krijgt binnenkort €6700 en koopt met dit geld een digitaal school bord. *|l Jannie van Dommelen (53) uit Wil- helminadorp is de directrice van de Deltaschool, het goede doel van de dag. „We kunnen zo'n digitaal schoolbord ontzettend goed gebrui ken. We hebben al wel software, maar we hebben nog geen mogelijk heden om die goed te benutten." biedt reclame-uitingen langs de weg. Wij hadden vijf vlaggen bij de rotonde Nishoek gehangen, om dat daar heel veel mensen langsrij den. Maar dat mag dus niet, de pro vincie heeft ons dringend ver zocht de vlaggen weer weg te ha len", zegt gemeentewoordvoerster Ida Sinke. Hoewel Sinke beseft dat regels moeten worden nageleefd, houdt ze wel een naar gevoel over aan het verzoek. „We mogen de vlag gen alleen binnen de bebouwde kom of op industrieterreinen han gen. Maar daar trek je toch veel minder de aandacht? Dit evene ment moet nog gaan leven, maar dat wordt zo wel heel lastig. Het is jammer dat de provincie geen uit zondering wil maken." Een medewerker van Reimerswaal haalt met tegenzin de vlaggen van de Se nior Games weg bij de rotonde Nishoek. foto Willem Mieras Het Zeeuws Aanvalsplan Laaggeletterdheid Het Zeeuws Aanvalsplan Laaggeletterdheid bestaat sinds begin 2008 en is gebaseerd op het landelijke plan 'van A tot Z betrokken'. Het plan is gericht op het voorkomen en bestrijden van laaggeletterd heid bij Zeeuwen in alle leeftijdsgroepen en heeft daarnaast als doel de maatschappelijke betrokkenheid van laaggeletterden te vergroten. Dat gebeurt bijvoorbeeld door het pilotproject Ticket to the Future, waar bij de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Noord-Beveland aan laagge letterden een individueel leertraject aanbieden. Laaggeletterde mannen in de leeftijd van 23 tot 33 jaar hebben tachtig procent minder kans op het vinden van een baan dan andere mannen. Twintig procent van de volwassenen met een lage geletterdheid is niet op de hoogte van de actualiteit of van belangrijke gebeurtenissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70