'Wonderolie' strooien tegen gladheid Drempel omroep hoger Dure druppels kwik Vrouw overleden na brand in Roosendaal Albayrak: verlof tbs'er volgens boekje Ruim 200 meisjes slachtoffer loverboys Verkeerde beelden in Opsporing Verzocht WD-wethouders Rotterdam stappen op Auteur/columnist Martin Bril overleden waarom zou je méér betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 pzc Donderdag 23 april 2009 5 LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort tel. (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79 infoialeichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl ÉSv houder Co van Schaik van Terneu- zen, schepen Mathia de Clercq van Cent en burgemeester jan lonink van Terneuzen. Ze vonden de toma ten prima smaken, foto Peter Nicolai Melange van zout en melasse trekt helaas ook dieren aan. door Joep Trommelen den bosch - Nederland kan bij winterse gladheid niet alleen zout, maar ook zoet gaan strooien. Safe- cote heet het stroperige goedje, zout gemengd met melasse uit de suikerindustrie, dat beter aan de weg blijft plakken en de tempera tuur waarbij water bevriest tot min 27 graden Celsius verlaagt. As- feit kan dan bijna niet meer kapot vriezen. „Het lijkt wel een soort wondero lie", vindt weerman Gerrit Hiem- stra. Hij is deze week gastheer van de Nationale Winterdienst Dagen. Gisteren deed dat circus van weer- buro Weer Online, strooizouthan- del Eurosalt en strooimachinebou- wer Schuitemaker samen met een paar honderd gladheidsbestrijders de Bossche Brabanthallen aan. Vandaag zijn ze nog te gast in de 'Zwolse Usselhallen. Strooiers van gemeenten, provincies, Rijkswater staat hangen aan de lippen van Sietze de Waard, manager bij Eu rosalt. Dat heeft afgelopen winter een proef gehouden met Safecote en brengt het nu op de markt. Safecote kost weliswaar 99 euro per ton, tegenover 70 euro voor 'ge woon' zout, maar daar staan grote voordelen tegenover, zegt De Waard. Zo waait het amper weg tij dens het strooien en trekt het lan ger vocht aan. Dus kun je uiteinde lijk met minder 'zoet' zout toe. In Amerika wordt al 15 procent van al het strooiwerk met Safecote ge daan. Het laagje melasse verandert een gewone zoutkorrel 'in een suiker- Komende winter gaat Nederland op grote schaal met een nieuw gladheidsbestrijdingsmiddel strooien: een combinatie van zout en melasse. pinda', legt De Waard uit. Het zout blijft daardoor beter aan de weg plakken. Ook lost het bij een regenbui niet meteen op, zodat het langer werkzaam blijft. Rijkswaterstaat en provincies strooien voordat vorst daadwerke lijk toeslaat al langer preventief met 'nat' zout. Voor krapper bij kas zittende gemeenten is dat fi nancieel vaak nog een stap te ver, bevestigt Ger Bekink, al 25 jaar gladheidsbestrijder. Gemeenten moeten investeren in speciale nat zoutstrooiers. Een beetje strooier kost al snel zo'n 200.000 euro. Dat vindt menige gemeente te duur. Volgens De Waard is gebruik van Safecote de oplossing. Toevoegen aan droog zout en amper nieuwe investeringen in het machinepark. Heeft de zoete 'wonderolie' dan helemaal geen nadelen? )awel. Je kunt er niet te veel van bijmen gen, want als het via de regen in oppervlaktewater komt, gaat het rotten en kunnen flora en fauna in plassen afsterven door zuurstof gebrek, erkent De Waard. Wild weet de weg naar vers bestrooid as falt nu al te vinden omdat het lek ker zout is. Maar de zoete Safecote trekt nog veel meer likkende die ren aan. „In Engeland is het aantal slachtof fers sinds Safecote daar volop wordt gebruikt flink toegenomen. Er worden daar meer schapen plat- gereden. Toch noemt Eurosalt Safe cote in de folder 'milieuvriende lijk'. „Je mag in Nederland echt niet zomaar appelstroop op de weg smeren", reageert De Waard op vragen daarover vanuit de zaal. De strooiers zien de komst van Sa fecote wel zitten. Weerman Hiem- stra is geraakt door zoveel enthou siasme. „Krijgen jullie alweer een beetje zin in 20 centimeter sneeuw?", vraagt hij de strooiers aan het eind van de ochtend. „Nou, eerst maar eens op vakantie naar de zon", lacht een besnorde strooier. LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) Visitatiecommissie pleit voor meer fusies en samenwerking. hilversum - Het moet aspi rant-omroepen moeilijker ge maakt worden om in het publieke bestel te komen. Nu hebben ze meteen recht op een gebouw, een eigen directie en dure faciliteiten. Dat moet anders, bijvoorbeeld door ze een jaar lang te laten proef draaien met strenge criteria. Als de nieuwkomer niet goed functio neert, moet deze snel weer weg. Ook moet er een maximum ko men aan het aantal omroepen in het publieke bestel. Met minder spelers is het simpeler en efficiënter besturen, stelt de visi tatiecommissie Landelijke Publie ke Omroep, die het functioneren van de verschillende omroepen in de afgelopen vijfjaar onderzocht. Volgens de commissie moet het systeem van omroepen, die geld en zendtijd krijgen op basis van le dental, op de helling. „Het aantal leden zegt niet altijd iets voor de maatschappelijke relevantie", al dus een woordvoerder. Ook moe ten er strikte regels komen voor le denwerfacties. Nu halen omroe pen leden binnen met cadeautjes, een koppeling van een lidmaat schap aan een abonnement op een krant, en zelfs vakantiehuisjes. „Er gaat veel geld naartoe. Dat kan beter in programma's worden ge stopt", aldus Annie Brouwer-Korf voorzitter van de commissie. Om versnippering te voorkomen wil de commissie religieuze omroepen in een overkoepelende organisatie onderbrengen en educatieve om roepen als RVU, Teleac en NPS la ten fuseren. Volgens het rapport is er sinds de invoering van de netprofilering veel verbeterd in Hilversum. Toch is er nog veel te weinig eenheid on der de omroepen. Het financieel beleid en het overzicht van de gele verde prestaties is bij elke omroep anders, en weinig transparant. ZWARTEMEER - Het omvallen van een flesje kwik in basisschool 't Swartemeer in Zwartemeer, levert de gemeente Emmen een schade post op van 70.000 euro. Om het gebouw weer te kunnen gebrui ken, moeten dure aanpassingen ge daan worden. Betonvloeren wor den geïsoleerd, een verbinding tus sen twee ruimten wordt afgeslo ten, de directieruimte wordt voor zien van ventilatoren en een deel van het gebouw krijgt nieuwe vloerbedekking. Tijdens het leeg ruimen van een kast in de directie ruimte kwamen eind januari drie druppels giftig kwik vrij. De kast en vloerbedekking werden con form de milieuregels afgevoerd. De directiekamer en opslagruimte zijn vanwege gezondheidsrisico's nog altijd niet te gebruiken. roosendaal - Een 69-jarige vrouw is gisteren overleden aan haar verwondingen die zij dinsdag avond opliep bij een brand in haar woning aan de Lucas van Leyden- straat in Roosendaal. Bij de brand raakte ook haar 73-jarigë partner ernstig gewond. De zwaargewon de vrouw is nog overgebracht naar het brandwondenziekenhuis in Rotterdam, waar zij gisterochtend is overledpn. den haag - Het onbegeleid verlof voor een tbs'er die eerder deze maand in Enschede zijn vriendin zou hebben gegijzeld en verkracht, is volgens de regels verleend. Dat heeft staatssecretaris Albayrak (Jus titie) de Tweede Kamer geschre ven. Ze meldde gisteren in een spoeddebat dat er een proef loopt met het informeren van burge meesters over tbs'ers op verlof den haag - In 2007 waren er 202 meisjes slachtoffers van loverboys, zowel meerder- als minderjarigen. Een jaar eerder waren dat er nog 103, al waren dat alleen minderjari ge meisjes. Dat zei staatssecretaris Nebahat Al bayrak (Justitie) gisteren in de Tweede Kamer. Justitie ziet de loverboys als mensenhandelaren. De straf voor mensenhandel gaat omhoog. sevenum - De politie heeft dins dag in het programma Opsporing Verzocht foute beelden getoond van iemand dié in Sevenum met een gestolen pas zou hebben ge pind. De man die was te zien stal de pas niet, meldde de politie giste ren. De tijd van de camerabewa king liep niet synchroon met die "van de pinautomaat. Dat had de politie niet gecheckt. rotterdam - De twee WD-wet houders in Rotterdam zijn giste ren uit het college gestapt. Aanlei ding is het debat over de integra tie-adviseur Tariq Ramadan, vori ge week. De fractie van de WD wilde aanvankelijk Ramadan aan de kant zetten wegens uitspraken over homo's, maar draaide in een uren durend debat bij. Een raads- 'meerderheid besloot dat Ramadan zijn advieswerk kan voortzetten. amsterdam - Schrijver, dichter en columnist Martin Bril is gisteren op 49-jarige leeftijd in zijn woon plaats Amsterdam overleden. Hij ieed aan darmkanker. Naast zijn werk als auteur voor uitgeverij Pro metheus schreef Bril sinds 2001 da gelijks een column in de Volks krant. Ook publiceerde hij in Vrij Nederland het wekelijkse feuille ton Evelien. Aankomstdata: vrijdag van 1/5 t/m 25/9 Hebt u ook zo'n zin om er even lekker tussenuitte gaan? Dan is deze scherpgeprijsde aanbieding helemaal iets voor u! Want wij selecteerden het luxe 4-sterren Steigen- berger Mannheimerhof in het centrum van Mannheim. U verblijft hier al 4 dagen inclusief ontbijt vanaf slechts 129! Mannheim is een stad vol histonsche gebouwen, waaronder de St. Franciscuskerk, het Altes Rathaus en de Wasserturm. Maak ook eens een wandeling langs de rivieren de Rijn en de Neckar, die in deze stad samenkomen. Ook aan musea geen gebrek! Wat dacht u bijvoorbeeld van de Stadtische Kunsthalle? Neem ook een kijkje in Heidelberg met haar rode zandstenen slot en de oudste universiteit van Duitsland! Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50328 r voordelig tussenuit! Personen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5