Zwin transformeert tot hoogstaand Het Zwin breidt ook met ruim zeventien FOOTNOTES Berkhout schoenmodes Afhaalchinees Voorjaarsmarkt in Terneuzen 1 8 I Donderdag 23 april 2009 pzc Ligging van het nieuwe bezoekerscentrum en het kijkcentrum in het provinciaal natuurpark het Zwin Indruk van een kijkplaats in de dijk Natuurgebied het Zwin staat aan de vooravond van een grote verandering. Een forse uitbreiding en omvorming tot een ecotoeristisch centrum in 2012. door Frank van Cooten Het Zwin in de monding van de Westerschelde tussen Knokke en Cad- zand is en blijft een be langrijke trekpleister. Het Zwin is een typische slufter. Een onderbre king in de buitenste duinenrij, met een achterliggend schorrenge- bied waar zeewater via een geulen stelsel dagelijks kan binnendrin gen. De totale oppervlakte be draagt nu ruim honderdvijftig hec tare. Compagnie 'Het Zoute' verkocht in 2006 twee delen van het Zwin- gebied aan de overheid. De Zwin vlakte met zeereepduinen (180 hectare) aan het Agentschap Na tuur en Bos, en het 'vogelpark', het huidige Provinciaal Natuur park Zwin (achttien hectare) aan de provincie West-Vlaanderen. Beide organisaties bouwen het Zwin uit tot een nieuw en eigen tijds toeristisch-educatief project. Blikvangers zijn een nieuw bezoe kerscentrum, dat de huidige, verou derde gebouwen vervangt, en een kijkcentrum met een panoramisch" zicht op de Zwinvlakte. De wer ken worden geraamd op ruim zes tien miljoen euro. 'Een nieuw bezoekerscentrum als een parel in het natuurcomplex Zwin, verbonden met een kralen snoer van kijkplaatsen rond de Zwinvlakte', stellen de Vlaamse overheden enthousiast. Centrale toegangspoort is het nieu we bezoekerscentrum. De verkom merde en verouderde gebouwen worden gesloopt. Naast informatie en tentoonstellingen is het nieuwe bezoekerscentrum straks ook be doeld voor het houden van na tuur- en milieu-educatieve activi teiten en dagseminaries, gericht op natuurbeleving, natuurontwik keling en duurzaamheid. De vogels worden niet vergeten. Het Zwin fungeert- immers als een Europese stapsteen in de vogel trek. Daarom wordt het Natuur- educatief Ecotoeristisch Zwinpro ject uitgedragen onder het motto 'Het Zwin als internationale lucht haven voor vogels'. Daarnaast blijft de kolonie vrije ooievaars door het aanleggen van een nieuwe waterpartij in stand. De vogels in de kooien worden be perkt tot een waardevolle selectie van typische zwinsoorten, op ver- antwoorde.wijze opnieuw gehuis vest. Het kijkcentrum in de dijk vormt de enige toegangspoort langs Vlaamse zijde tot de Zwinvlakte sluis - Natuurgebied het Zwin wordt sinds 1953 gemeenschappe lijk beheerd door de Internationa le Zwincommissie. Om de unieke flora en fauna te behouden en de verdergaande verzanding tegen te gaan, is in 1987 een Technische Werkgroep opgericht. Een van de voorgestelde maatregelen is uitbrei ding van het Zwin met een deel van de Willem Leopoldpolder. Dit stuitte op fel verzet van de landbouwers in de polder, maar de Vlaamse regering besloot op 13 maart het getijdenonderhevig na tuurgebied uit te breiden met 120 hectare van de Willem Leopold polder. Hiermee geeft de regering gevolg aan het advies van de Inter nationale Zwincommissie en aan de Scheldeverdragen tussen Neder land en Vlaanderen. De uitbreiding heeft ook gevolgen voor het gebied bij Cadzand en Re- tranchement. Drie alternatieven voor uitbreiding op Nederlands grondgebied zijn aan de orde. Een ZEEUWSE De tienjarige Amadé is van huis uit niet gewend voor het eten te bidden. Zijn vader en moeder heb ben hem echter bijgebracht dat er huishoudens zijn waar dat wel ge beurt. Dat voorkomt dat hij wel licht eens een keer voor verrassin gen zou komen te staan. Toen hij onlangs dan ook bij een vriendje had gespeeld en er bleef eten, was hij niet echt verbaasd over het dagelijkse ritueel dat zich daar voor het eten afspeelt. Toch Tip? redactie@pzc.nl zat het hem niet helemaal lekker. Maar bij het vriendje durfde hij er niet over te beginnen. Eenmaal thuis kwam het hoge woord er uit: „We moesten van avond bidden voor het eten." „Nou dat is toch niet zo gek", antwoord de zijn moeder, „Daar hebben we je toch over verteld." „ja, ik snap wel dat die mensen bid den als ze gaan eten. Maar toch niet voor dat eten. Het kwam van de afhaalchinees." terneuzen - Het Activiteitencen- trum Zeeuws-Vlaanderen van stichting Het Gors houdt vrijdag op de locatie mr. FJ. Haarmanweg 25 (Businesspark) de voorjaars markt. Het centrum biedt dagbe steding aan mensen met een licha melijke beperking. De markt, van 9.30 tot 15.30 uur, biedt producten uit de eigen kaarsenmakerij en houtwerkplaats, waaronder tuin meubelen en bloembakken. Van uit de locatie Edisonstraat zijn er mozaïekproducten. Nieuwe voorraad: Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, leverbeige en zilverwit. Ook zeer geschikt voor 7...' C losse steunzolen. Voor deskundig advies naar: Zuidstraat 6, Sas van Gent, Tel. 0115 - 45 15 62

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56