Beheer onzichtbaar maar onmisbaar Lintje voor stichten van dovenscholen bron van besmettelijke ziekten Open riolering was een Alert! vraagt om versnelde investeringen 1 8 Donderdag 23 april 2009 PZC S Het is een onzichtbaar maar onmisbaar buizenstelsel: de riolering. Beheer en onderhoud ervan vergt op Schouwen-Duiveland jaarlijks 2,5 miljoen euro. door Piet Kleemans Zolang het goed werkt, hoor je er niemand over. Maar op het moment dat de wc doorgetrok ken wordt en de inhoud de ver keerde kant op gaat of de straat na hevige regenval blank staat, is Lei den in last. Rioleren is vooruit zien, weten civiel projectleider Kees Paauwe en beleidsmedewer ker wegen en riolering Wim van Luijk van de ge meente Schou wen-Duiveland. Zo ven mogelijk vooruit zien. Van Luijk: „We volgen de berichten over klimaatverandering op de voet. Als het in de toekomst inder daad zoals voorspeld wordt vaker en heviger gaat regenen, moet de riolering daar op berekend zijn." Schouwen-Duiveland beschikt over 285 kilometer riolering. Van Luijk: „En zo'n 85 a 90 procent daarvan is in kaart gebracht. We weten niet precies alle rioolbuizen te liggen, maar wel veel." Paauwe: „In Zierikzee zie je nog vaak dat de riolering dwars door de achter tuin loopt en dat willen we eigen lijk anders. In de Minderbroeder straat was dat ook zo en daar heb ben we vanuit de straat nieuwe rioolleidingen computergestuurd geboord onder de huizen door en deze vervolgens aangesloten op de hoofdriolering in de straat." Riole ringsbuizen worden aangelegd vol gens het aloude principe van af schot. Water stroomt van hoog naar laag en daar wordt bij de aan leg van riolering gebruik van ge maakt. Wordt de afstand te groot of is het afschot te gering dan wordt een pomp geplaatst om het afvalwater - met alles wat zich daarin bevindt - naar een van de rioolwaterzuive ringsinstallaties op het eiland te stuwen. In de binnenstad van Zie rikzee wordt bij het vervangen van rioolbuizen vaak gebruik ge- 'We weten niet alleen waar de rioolbuizen liggen maar ook hoe oud ze zijn Wim van Luijk, beleidsmedewerker maakt van het lichte PVC. Van Luijk: „Betonbuizen zijn veel zwaarder. Daar heb je dus zwaarde re en grotere kranen voor nodig en daar is in smalle straatjes geen ruimte voor." Mits goed gelegd, gaat een riool buis zo'n zestig jaar mee. Van Luijk: „En we weten niet alleen waar de rioolbuizen liggen, maar ook hoe oud ze zijn. We kunnen dus precies zien wanneer welke rioleringsbuizen vervangen moe ten worden en daar onze meerja renplanning op afstemmen." Ver zakkingen zijn de grootste vijand van de rioolbuis. „Een beetje zet ting kunnen de buizen wel heb ben, maar als het te veel wordt, dan breekt of scheurt een riool buis. Daar kun je niet zo gek veel tegen doen." Op Schouwen-Duiveland worden zowel betonnen rioolbuizen als buizen van PVC gebruikt. Ook de aloude gresbuis - van gebakken en vervolgens geglazuurde klei - is nog niet uitgerangeerd. Paauwe: „Het voordeel daarvan is dat het heel goed bestand is tegen zuren." Het beheer van de riolering is een veelomvattende klus. Zo is er de periodieke inspectie van het riole ringsstelsel. „Het is in feite een continu proces", vertelt Van Luijk. „We doen er zo'n acht jaar over om alle buizen te inspecteren en als we klaar zijn beginnen we weer bij het begin." De inspectie van rioleringsbuizen wordt gedaan met behulp van ca mera's. Van Luijk: „Vroeger ge bruikten ze daar Super-8 smalfilm- camera's voor. Die werden dan op een soort slee gemonteerd en door het riool getrokken. Nu worden af- standbestuurde robotcamera's ge bruikt. Die kun je alle kanten op sturen en alle kanten laten fil men." Beheer en onderhoud van de riolering kost de gemeente Schouwen-Duiveland 2,5 miljoen euro per jaar. verwerkt dat gretig aftrek vond bij de boeren, die het gebruikten om het land te bemesten. Deze kring loop werd doorbroken door de komst van kunstmest. Schouwen-Duiveland kreeg in de jaren dertig van de vorig eeuw rio- 'Na tienen mocht je de po niet meer legen op straat' lering. „Het is versneld door de komst van de waterleiding en spoeltoiletten. Voor die tijd kiepte je gewoon een emmertje water uit de regenput in de wc." De riole ring stelde in de pioniertijd nog niet zo bar veel voor, volgens Van Luijk. „Mensen loosden hun afval water meestal in een greppel of sloot achter het huis. Op oude kaarten zijn die allemaal nog terug te vinden. Op gegeven moment is men die greppels gaan overkluizen en dat soort gemetselde 'riolerings buizen' kom je in Zierikzee nog steeds tegen." De aanleg van de eerste riolerings buizen op Schouwen-Duiveland was een low-budgetkarwei.Van Luijk: „Het werd gedaan in het ka der van de werkverschaffing. Zo kreeg je veel riolering voor weinig geld." Alle steden, dorpen en buurtschappen op Schouwen-Dui veland beschikken anno nu over riolering, maar in de polder zijn nog witte vlekken. In de zogehe ten 'super-onrendabele' gebieden wordt afvalwater opgevangen in sceptic-tanks. Vroeger werd zowel afvalwater als regenwater geloosd op sloten, kreken en grachten. Dat probeert de gemeente door invoe ring van gescheiden rioleringsstel sels zoveel mogelijk in te dammen. In de Zierikzeese buitenwijk Malta wordt daar al mee gewerkt. Regen water heeft - zo wordt gerede neerd - niets te zoeken in een rioolwaterzuiveringsinstallatie en komt in Malta dus niet in het riool, maar wordt afgevoerd naar de gracht. Komst waterleiding versnelde aanleg riolering op eiland. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De straatgoot was nog niet eens zo lang geleden nog een open riool. En daarmee een bron van besmettelijke ziekten. De komst van de riolering was in het kader van de volksgezondheid een enorme stap voorwaarts. Ze deden er vroeger niet moeilijk over. De inhoud van de po werd via het raam gewoon op straat ge kieperd. Regen spoelde urine en/of de uitwerpselen op den duur wel weg, zo werd gerede neerd. Zierikzeeënaars hielden er de bijnaam Stoepeschieters (stoep- schijters) aan over. Beleidsmede werker wegen en riolering van de gemeente Schouwen-Duiveland Wim van Luijk: „In die tijd waren er geloof ik zelfs regels over. Na tie nen mocht je de po niet meer op straat legen omdat voorbijgangers anders de kans liepen de inhoud over zich heen te krijgen." Begin vorige eeuw deed de poep- kar - in de volksmond de Boldoot- wagen genoemd - zijn intrede. Stads- en dorpsbewoners werden geacht hun poep te bewaren tot dat die poepwagen voor kwam rij den. De fecaliën werden in de re gel met ander afval tot compost In februari ging de Hoofd poortstraat in Zierikzee op de schop voor het ver vangen van de riolering. foto Dirk-Jan Gjeltema Inspectie van rioleringsbuizen wordt gedaan met behulp van een afstandbe- stuurde robotcamera. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - De fractie van Alert! wil dat de gemeente versneld on derhoud aan gemeentelijke gebou wen zal plegen. Tijdens de raadsvergadering van avond dient de fractie hierover een amendement in. Uit onder zoek is gebleken dat in de achterlig gende jaren telkens voor ruim een half miljoen euro te weinig is be steed aan onderhoud van gebou wen. Dat is veroorzaakt door ach terstanden in de uitvoering. Het college wil drie jaar uittrekken om die achterstand in te lopen. Alert! vindt dat te lang duren en maant tot spoed. Door juist nu extra te in vesteren kan de lokale economie een extra impuls krijgen. BURGH-HAAMSTEDE - Lex Luijen- dijk is iemand die, als hij zich er gens voor inzet, niet van Ophou den weet. Dat doet deze inwoner van Burgh-Haamstede als me de-oprichter van de stichting Al lah Kariem, als bestuurslid van de heemkundige vereniging Stad en Lande en als voorzitter van de Mo numentencommissie. Daarom kreeg Luijendijk gister middag uit handen van burgemees ter Gerard Rabelink een koninklij ke onderscheiding. Hij werd be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Luijendijk is in middels 28 'jaar voorzitter van Al lah Kariem (God zorgt). Deze stichting ondersteunt scholen voor dove kinderen in onder meer Jordanië en Egypte. Er wordt geld ingezameld, organisatorische hulp geboden en medische apparatuur opgestuurd. Luijendijk gaat enkele malen per jaar - op eigen kosten - kijken hoe de hulp wordt toege past. Mede dankzij Allah Kariem veranderen, volgens Luijendijk, in zichzelf opgesloten, angstige kinde ren in spontane en kundige jonge mensen met kansen in die samen leving. Het lintje werd door burgemeester Rabelink in Zoetermeer opge speld. Alla Kariem is daar geves tigd en bovendien kreeg secretares se Yvonne Bergwerf eveneens een koninklijke onderscheiding. BRUINISSE - Het heeft lang geduurd voor daadwerkelijk met de uitbreiding van de jachthaven bij Aquadelta in Bruinisse kon worden begonnen. Inmid dels is de eerste fase van het nieuwe gedeelte gereed. De vergroting van de jachthaven heeft tot doel hier straks aan 800 schepen meer dan voorheen plaats te kunnen bieden. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42