paraatheid: examenstunts! Zeeland is voorbeeld met sluizen Provincie wacht op bod Lehman Een strand bij de kluisjes en tien kilo confetti Van school CDA overvallen door kritiek op toezicht AZZ Schrijf in voor de PZC Familieloop op 20 juni www.pzc.nl/familieloop PZC Donderdag 23 april 2009 I 3 COMMENTAAR Zal het wel goed gaan met de traditionele stunts en acties op de laatste schooldag van de eindexamenklassen? De directies van sommige scholen lijken hun leerlingen niet te vertrouwen. Zij willen vooroverleg, soms zelfs wensen ze een compleet draaiboek te beoordelen voor ze toestemming geven. Hoezo toestemming? Het gaat er bij deze acties toch juist om op een spontane, aardige manier te laten zien dat het schoolregime voorbij is? Dus worden na al die jaren de rollen kort omgedraaid. De leerling bepaalt even de sfeer, niet de leraar. Dan vraag je niet om toestemming. Kunnen leerlingen dan maar hun gang gaan? Natuurlijk niet. Het moet veilig en het onderwijs mag niet al te lang ontregeld zijn. Mensen kwetsen is niet leuk. Vernielen ook niet. Deze simpele regels zijn voor de gemiddelde scholier nog best lastig. Maar van volleerde eindexamenkandidaten mag wél verantwoordelijkheidsbesef verwacht worden. Scholen die hun vertrekkers nog geen ludieke actie kunnen toevertrouwen, moeten zich ernstig afvragen of ze wel de juiste bagage meegeven. Voor Joanne en Marije Krij ger (18) uit Renesse wordt dit het tweede eindexamen jaar. Twee jaar geleden zat de twee ling in 4-vmbo en dit jaar doen ze eindexamen havo op Pontes Pieter Zeeman. Twee jaar geleden lieten Joanne en haar zus zich samen met leerlin gen uit s-havo en 6-vwo insluiten. Alles bij elkaar een man of 25. Eén leraar zat in het complot. Toen ie dereen weg was, werden ballon nen opgeblazen, zwembadjes met MIDDELBURG - De CDA-fractie in Provinciale Staten voelt zich over vallen door een conclusie van de Inspectie Jeugdzorg dat het toe zicht van het AZZ op de veiligheid van pleegkinderen matig was. In vragen aan het college van Ge deputeerde Staten informeert het CDA of GS wél hiervan op de hoogte waren. Voorts wordt de conclusie getrokken dat de Staten kennelijk globaal geïnformeerd worden. Ook wil de fractie weten of de contacten tussen de Agogi sche Zorgcentra Zeeland (AZZ) en GS zo vorm kunnen worden gege ven dat de Staten niet via een rap port van de inspectie geïnfor meerd worden. water neergezet, in het reservoir van de waterkoeler op de leraren- kamer mocht een goudvis rond zwemmen, bij de kluisjes kwam een echt zandstrand en met palm bomen werd de illusie van een tro pisch oord verder versterkt. De volgende ochtend gingen leer lingen gelijk ballonnen kapot trap pen, maar het bleef toch gezellig. Alleen de conciërge was wat min der blij. Hij werd er niet vrolijker op toen om een uur of tien, toen de pauze begon, vanaf de eerste verdieping tien kilo confetti naar beneden werd gegooid. De examenstunt ging naadloos over in het officiële middagpro gramma, met onderdelen als zes kamp en barbecue. Wat de eindexamenstunt van dit schooljaar wordt? Goede vraag. Daar wordt nog diep over nage dacht, laat Joanne weten. De leerlingen van de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg namen vorig jaar de kantine van de school over. Le raren moesten onder toeziend oog van alle leerlingen dansen op het podium. Ze werden toegezongen door de gek uitgedoste examenleer lingen, die zelf teksten hadden ver zonnen bij liedjes. O Het filmpje van de examenstunt uit 2008 van het Nehalennia is te zien op www.pzc.nl. Heb jij een foto of filmpje van jouw exa menstunt? Stuur de foto of de Youtube-link van het filmpje naar web@pzc.nl. Schikking in verband met faillissement Amerikaanse bank. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie Zee land wacht op een bod van de Bank van Nederlandse Gemeen ten (BNG) in het Lehman Brothers-debacle. De aanbieding valt te beschouwen als minnelijke schikking omdat de provincie 5 miljoen euro is kwijtge raakt nadat deze Amerikaanse bank als gevolg van de kredietcri sis vorig jaar is omgevallen. De BNG had de provincie geadvi seerd geld van het fonds nazorg ge sloten stortplaatsen tijdelijk bij Le hman Brothers uit te zetten. De be legging werd als tamelijk veilig be schouwd. De provincie kreeg daar bij de indruk dat de opbrengst min of meer werd gegarandeerd. „Achteraf moet je constateren dat beide partijen tekort zijn gescho ten", zei gedeputeerde Toine Pop- pelaars (CDA, financiën) gisteren na de Statencommissie bestuurlij ke en financiële zaken, waar de ze perd voor de provincie aan de or de kwam. „De BNG heeft het uit zetten van het geld misschien te veilig en te lucratief voorgesteld; wij hadden als provincie mis schien beter moeten nagaan of dat wel klopte." De provincie heeft de afgelopen maanden met de BNG overlegd over een genoegdoening. Poppel- aars zei het bod van de bank nog deze maand te verwachten. Het is nog onduidelijk waarmee de BNG op de proppen komt. Mogelijk krijgt de provincie ook nog wat te rug uit de failliete boedel van Leh man Brothers. De curator heeft Poppelaars laten weten dat hij over pakweg tien jaar misschien nog 30 procent van de verloren ge- gane euro's kan overboeken. Veiligheidshalve heeft de provin cie de Lehman-belegging in de re kening 2008 met de helft van de waarde afgeboekt. De accountant had er overigens ook genoegen meegenomen als de provincie het hele bedrag had afgeschreven. „Maar dat zou", zei Poppelaars, „een signaal zijn dat de onderhan delingspositie van de provincie naar de BNG zou verzwakken." Poppelaars rekent erop dat het voorstel van de BNG nog deze maand binnenkomt. Centrale bediening wordt mogelijk in heel Nederland ingevoerd. neeltje jans - Het systeem dat Rijkswaterstaat in Zeeland ontwik kelt voor de centrale bediening van sluizen en bruggen wordt - als Den Haag er mee instemt - in heel Nederland ingevoerd. Die centrale bediening gebeurt al vanuit het Topshuis op Neeltje lans voor vier sluizen waarvan met name ook de recreatievaart ge bruikmaakt. Dat zijn de Zand- kreeksluis bij Kats, de Roompots- luis in de Stormvloedkering, de Bergsediepsluis bij Tholen en de Grevelingensluis bij Bruinisse. De eerste ervaringen met een drukke re dag, Pasen, verliepen positief De schippers hadden - zo bleek bij navraag - niet gemerkt dat er wat veranderd was. Vooral het feit dat de sluizen voortaan 24 uur per dag bediend worden, wordt als een pluspunt beschouwd. Rijkswater staat heeft bij de provincie en de gemeenten een balletje opgegooid om in het project te participeren, maar die houden de boot nog af. Toch klinken er bijvoorbeeld van uit Veere al tevreden geluiden dat die haven, en dus de ondernemers in het stadje, ook 's avonds nog te bereiken zijn voor watersporters. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Goes. In 2011 moeten alle Zeeuwse slui zen en bruggen van Rijkswater staat centraal bediend worden. De tweeling Marije (I) en Joanne heeft al wat ervaring opgebouwd als het gaat om eindexamenstunts. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3