Verhoogde staat van Leraar achter de tralies in fietsenhok Te weinig tandartsen, apothekers, verpleeghuisartsen en psychologen Schatgraven P ZC i De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Donderdag 23 april 2009 pzc WILLEM VAN DAM Er zijn van die klusjes die je voortdurend voor je uit schuift. Dit weekeinde ben ik er toch maar eens aan be gonnen: mijn boekenkast opruimen. Een rommeltje was het, waarin hoognodig enige ordening moest worden aange bracht. Zo'n schoonmaakbeurt is schatgraven. Ik wist niet eens meer dat ik ze had: de albums (Neerlands vlag aan vreemde kust en Der vaderen erf) van Hille Beschuit, de Arendsogen die ik altijd voor mijn verjaardag kreeg, de Dick Bosjes die ik van mijn ouders niet mocht lezen omdat ze te ge welddadig werden bevonden, en de strips over Kick Wilstra die altijd in de laatste minuut het winnende doelpunt scoorde. Oók glad vergeten: Sporen van het oude Zeeland. Het is een bun deltje reportages - prachtig geïl lustreerd door ]ac. Prince - die William Rothuizen in het begin van de jaren zestig voor de PZC schreef Ik ging zitten op een sta peltje boeken met bestemming rommelmarkt en ik las: Over de-scheepswerf van de gebr. Meerman te Arnernuiden, waar in een zwartgeteerde schuur 'een schip groeit'. 'Tussen balken, zware blokken en stapels kleinhout rijzen de spanten van een hoogaars op, zelfbewust priemt de rechte boegbalk schuin omhoog'. Over de Middelburgse politieke activist Willem den Engels man, die 'bij het stille licht van twee petroleumlampen het hem omringende verleden in een schoolschrift van twaalf cent' schrijft. Over veerman Jan Boomsluiter, die de routine heeft 'van een schipper die al tegenroer geeft voordat een nieuwe golf de boeg opzij wil drukken'. Zó wordt nauwelijks nog in de krant geschreven. Moet u ook eens doen, de boekenkast opruimen; ik zou geen leuker klusje kunnen verzinnen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Moet u ook doen, de boekenkast opruimen' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5I Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013-99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tin/i 1 De PZC gaat zorgvuldig orr me: peisoonsgegevens In her cololon Keil u nadere informatie De eindexamens staan voor de deur. Spannende tijden, ook voor schooldirecties. Je weet maar nooit, met die eindexamenstunts. door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Een verbod op eindexamen stunts? Arno Ruijgt, team leider havo van het Ostrea Lyceum in Goes, ontkent het bericht met kracht. Het ge rucht dat de vwo'ers wél mogen stunten omdat zij minder 'radi caal' zouden zijn, noemt hij 'volko men ridicuul'. De mavo- en ha vo-leerlingen hebben zich eenvou digweg te laat gemeld. Er was geen programma, er waren slechts losse ideeën. En het was te laat om een goed draagvlak te krijgen onder mede-examenkandidaten. Los daarvan was er een voorstel waar bij de veiligheid van andere leerlin gen in het geding zou zijn. 'Er is dus geen verbod maar wel de eis dat er een goed programma en draaiboek is', mailt Ruijgt. Scholen proberen door afspraken met eindexamenklassen te voorko men dat eindexamenstunts al te uitbundig uitpakken. In gesprek ken vooraf wordt benadrukt dat er een fatsoenlijk verloop moet zijn en dat eventuele overschrijdingen van grenzen niet zonder conse quenties blijven. Van een verbod willen scholen niet spreken, maar goedkeuring vooraf en begeleiding van de stunts is op de Zeeuwse scholen eerder regel dan uitzondering. Is de essentie van een eindexamen stunt dan niet, dat die een beetje onvoorspelbaar, tegendraads, mis schien een beetje stout is? Hóórt die dat niet te zijn? „Daaqzit wat in", geeft teamleider havo-vwo Yoeri Courtin van SSGM De Rede in Terneuzen toe. De verrassing moet echter geen ontsteltenis worden. Vermakelijk was bijvoorbeeld het spinnenweb dat eindexamenleerlingen door de hele school geweven hadden. „Je deed er een uur over om in een lo kaal te komen." Leuk was ook de stapel hooibalen waardoor hij zich ooit een weg moest banen om in de school te komen. Maar eieren gooien is niet grappig. „Daar wordt duidelijk een grens over schreden." Ook Ralph Epker, teamleider vwo bij Nehalennia in Middelburg, be nadrukt dat het 'aardig moet blij ven voor iedereen'. „We hebben duidelijk afgesproken: als de stunt ontaardt, door eigen schuld, dan is het examenuitje daarna ook van de baan. Op allerlei andere terrei nen zie je verloedering. Je kunt dus maar beter vooraf helder zijn. Een goede stunt is wat mij betreft kort maar krachtig. Een uurtje is leuk. Geen vernieling, geen vanda lisme en na afloop zelf de rommel opruimen. Maar zo'n stunt is abso luut traditie: dat mag je niemand ontnemen." Hanneke Zuidgeest is coördi nator Laatste Schooldag bij Pontes Pieter Zeeman. „Er zijn hier geen regels, we gaan er speels mee om. Wij docenten houden in deze tijd onze ogen en oren goed open. Een verhoogde staat van paraatheid, zeg maar. Als je dan iets hoort wat niet door de beugel kan, neem je maatregelen. Het is soms ook gewoon slimmer om dingen in overleg te doen." TWee jaar geleden heeft een groep in een tent in de school geslapen, dan is het toch handig als de bevei liging ervan weet, geeft ze aan. Het Zwin College in Oostburg heeft regels gesteld- De klaslokalen zijn taboe. Alleen op het school plein mag gestuntworden. Van middag is het zover en conciërge Wout van Kleef behoort tot de in gewijden. „Het wordt leuk, maar het blijft netjes." Eieren gooien zal er ook hier dus niet bij zijn, laat de conciërge des gevraagd weten. Leerlingen van een school in Enschede vonden het een fantastisch plan: ze wilden een leraar ontvoeren met een heli kopter. Helaas, door de wind moest de stunt twee jaar geleden afgeblazen worden. Maar de lera ren werden wel achter de tralies ge zet in het fietsenhok, bewaakt met waterpistolen. Examenstunts in Eindexamenstunt op een school in Enschede. archieffoto Wouter Borre Zeeland zijn doorgaans braver van aard, maar niet minder succesvol. Leerlingen van het Goese Lyceum haalden in 200118.000 gulden op voor een kliniek in Indonesië. Op het toenmalige Sint-Willibrord College in Goes hielden leerlingen in 2004 een heus concert op het dak van hun school. Soms lopen examenstunts ook uit op een regelrechte mislukking. Op een school in Den Bosch richtten leerlingen twee jaar geleden voor bijna 15.000 euro schade aan met vernielingen en bekladdingen van de school. Een examenstunt op het Esdal Col lege in Emmen liep vorig jaar uit de hand. De school zou ontruimd worden, nadat er zogenaamd een brand uitgebroken was. Een onder wijsassistent raakte gewond, toen hij omver geduwd werd door leer- lingen. Zeeland moet aantrekkelijker worden voor zorgverleners. door Nadia Berkelder middelburg - Het personeelste kort in de zorg in Zeeland wordt steeds nijpender. Nu al werken er in Zeeland bijvoorbeeld veel min der tandartsen, apothekers, ver pleeghuisartsen en psychologen dan in de rest van het land. Dat blijkt uit een onderzoek van Via- zorg, een adviesbureau voor de zorgsector. Om dat te veranderen moet het werken in Zeeland aan trekkelijker worden. Het tekort aan zorgverleners wordt steeds groter, omdat de ko mende jaren meer zorgverleners met pensioen gaan. Daarnaast ver andert de samenstelling van de Zeeuwse bevolking: er komen meer ouderen en die worden ook nog eens ouder. Daardoor neemt de vraag naar zorg toe. In onze provincie zijn in vergelij king met de rest van Nederland nog weinig samenwerkingsverban den. Het werk kan aantrekkelijker worden door dit soort verbanden aan te gaan, stelt Viazorg. De werk druk en de administratieve last worden lager. Bovendien zijn er dan meer mogelijkheden om part time of flexibel te werken; en ook dat is aantrekkelijker. In Zeeland moeten bovendien maatregelen worden genomen om het tekort aan zorgverleners in de zomermaanden op te vangen. Er zijn dan veel bezoekers in de pro vincie, terwijl artsen en tandart sen juist op vakantie gaan. Dit pro bleem doet zich nu al voor bij de huisartsenposten. Viazorg stelt voor om vakantiewerkers in te zet ten: studenten die nog net niet af gestudeerd zijn of gepensioneer den. De provincie heeft subsidies be schikbaar voor samenwerkingsver banden tussen disciplines in de zorg. Het initiatief voor dergelijke plannen hoort bij de sector zelf te liggen, vindt de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2